Yaşlanma, stres, güneşin etkileri, alkol, sigara, çevresel faktörler, hamilelik, menopoz gibi dönemler ciltteki kırışıklıkları arttıran nedenlerdir. Bu durumlarla karşı karşıya kalındığında kadınlar için başvurulan yöntem botox olmaktadır. Botoks aslında tıbbi bir protein yükleme işlemidir. Botoks orta ve derin kırışıklıkları gidermede yardımcı bir işlemdir. Mimiklerden dolayı cilt altında kasılmalar olur ve bu kasılmalar da zamanla ciltte yerleşime sebep  olup kırışıklıkları oluşturur. İşte botoks bu noktada o bölgeye enjeksiyon  yapılıp derinin gerginliği azaltılır. Oluşan çizgiler erken dönemde botoks ile düzeltilebilir. Eğer çizgiler derinleşirse botoks tedavisi yeterli olamayabilmektedir.

Botoks Kimlere Uygulanabilir?

Botoks uygulaması 18 ila 65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüzde ve boyundaki kırışıklıklarda botoks kurtarıcıdır. Botoks uygulaması hamile ve emzirenlere uygulanmamalıdır.

Botoks uygulaması öncesinde bölgeye lokal olarak anestezik bir krem sürülür. Ve kişinin yapısına göre kırışıklık olan noktalar belirlenir ve botoks iğneleri ile küçük dozlarda enjeksiyon uygulanır. Bu tedavi 15 dakikalık bir işlem olup ağrısız ve acısızdır. İşlem sonrasında soğuk uygulama yapılarak oluşabilecek şişlik ve kızarıklıklar engellenir. Hastadan botoks sonrasında mimikleri çok fazla kullanmaması önerilir. Dudaklar yüz bölgesinde en önemli organlarından biridir. En ince kas yapısı dudaklarda olduğundan yaşlanma belirtileri de daha çok bu bölgede görülür. Bu noktada dudak dolgusu bölgenin kas dengesini bozmadan konusunda deneyimli hekimlerce uygulanmalıdır.

Yanlış Uygulama Yapılmış Dudak Botoksu

Dudaklara yapılan botoks işleminde zaten hassas olan kas dengesi bozulduğu takdirde kişide konuşmada, yemede, içmede ve estetik görünümde ciddi sorunlar yaşanır. İyi yapılmış bir dudak botoksu ise yüz estetiğine artı değerler katar.

Dudak botoksu dudak üzerinde oluşan çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi için uygulanan işlemdir. İşlem ilgili soruna göre üst dudak ya da alt dudak botoksu olarak uygulanabilir. Dudaklara uygulanacak botoksda önemli olan nokta verilen dozdur. Dudaklara botoks yapmanın herhangi bir riski yoktur. Sadece önemli olan verilecek dozun doğru uygulanması ve işin uzmanı tarafından yapılmasıdır. Bunun dışında herhangi bir yan etki ya da riskli durum yoktur. Dudaklarda botoks ihtiyacı bazen alışkanlıklar nedeni ile bazen de yaşın getirisi olarak ortaya çıkarlar.

Erkeklerde Botoks Yaptırabilir Mi?

Erkeklerde de mimikler sebebi ile yüzlerinde aynı kaslar mevcut olduğundan oluşan kırışıklıklar için botoks yaptırabilirler. Fakat uygulamalarda dikkat edilmesi gereken feminen bir görüntüden kaçınmak adına özenli ve konusunda uzman bir hekimin yapması gereken bir işlemdir.

Var olan kırışıklıklara uygulanan botoks tedavisi sonrası 6 aya  kadar etkisini göstermesi beklenir. Botoks uygulaması kısa süreli ancak bir o kadar da etkili bir uygulamadır. Yüz botoksu adı altında kazayakları, boyun, alın, kaş kaldırma, kızgınlık çizgisi, kaş arası, burun yanları buna dâhildir. Bu işlemlerle çok daha genç çok daha diri bir cilde kavuşulur. Bu bölgelere yapılan müdahaleler sonrasında yaşlı, yorgun ve üzgün ifade ortadan kalkacaktır. Bu işlem çok ince uçlu iğneler ile uygulanır. Yüz kasları hakkında bilgi sahibi olan hekimlerce işlem uygulanmalıdır.

 

Yorum Yapın