Burun Törpüleme Ameliyatı

Düzeltme burun estetiği olarak bilinen sekonder rinoplasti…

Genel olarak estetik kaygılardan ve nefes alamama durumundan dolayı gerçekleştirilen burun törpüleme, burundaki kemer kısmının tıraşlanması amaçlı da uygulanmaktadır. Böylece daha doğal bir görünüm elde edilir. Burun törpüleme ameliyatıyla bu operasyonel müdahale sonrası, profilden bakıldığında burun sırtı daha düz ve estetik bir görünüme sahip olur. Ön taraftan bakıldığında ise orantılı bir görüntü yakalanır.

Burun törpüleme ameliyatı diğer operasyonlara göre daha basit bir müdahale ile gerçekleştirilir. Doktorla hasta arasında yapılan konuşma ve muayene sonrası, bireyin bu tedaviye ihtiyacı olup olmadığına karar verilir. Daha sonra uygun olan müdahale ele alınır ve kişinin mutlu olabileceği, öz güven kazanabileceği estetik bir burun yapısı oluşturulur.

Burun Törpüleme

Burun törpüleme ameliyatı lokal ya da genel anestezi ile burnun yapısına bağlı olarak gerçekleştirilir. Eğer kemer kısmı büyükse törpüleme tek başına yeterli olmayabilir. O yüzden burun ucu kaldırma ya da burun küçültme operasyonu ile beraber eş zamanlı şekilde törpüleme uygulanır. Yalnızca burun törpüleme ameliyatını yeterli olacağı durumlarda, ek bir ameliyata gerek duyulmaz ve burun arzu edilen estetik görüntüye kavuşur.

Burun törpüleme ameliyatı genel olarak bakıldığında burun estetiği sırasında gerçekleştirilir. Genel anestezi ile yapılan operasyon 40 dakika ile 2 saat arasında sürebilir. Operasyon süresi genelde kişinin burun yapısı ile yakından alakalıdır. Bunların yanı sıra törpüleme ameliyatında sadece burun törpülenmez. Genelde burun içerisinde de çeşitli dokunuşlar gerçekleştirilir.

Uzman doktorun gerçekleştireceği muayeneye bağlı olarak, burun sırt kısmındaki kemerin yapısına göre tıraşlama gerçekleştirilir. Yüze uyum sağlayacak eğri burun doğal bir yapıya kavuşturulur. Kişiyi psikolojik açıdan olumsuz yönde etkileyen kemerli burun düzeltilmesi, özgüven kazanılmasına ve sosyal hayatta meydana gelebilecek rahatsızlıkların önüne geçilmesine olanak tanır.

Burun törpüleme ameliyatında gelişen teknoloji ile ultrasonik cihazlar ya da tur motorları kullanılmaya başlandığını söylemek mümkündür. Bu sayede ameliyat sonuçlar daha başarılı olurken, aynı zamanda işlemler de daha kısa sürer. Operasyonun ardından hasta sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Hatta gözlük kullanan hastalar dahi operasyon sonrasında gözlüklerini takmaya başlayabilir. Ancak burun kemerine baskı yapmasından dolayı uzman hekimler en az 6 ay kadar gözlük kullanımını tavsiye etmez.

Burun Törpüleme Ameliyatında Başarı

Burun törpüleme ameliyatının ardından operasyonun yapıldığı bölgede bazı morluklar ve şişlikler görülebilir. Bu durum normaldir ve zaman içerisinde yok olur. Hasta ameliyat gecesi kalır ve ertesi gün taburcu edilir. Ameliyatın ardından meydana gelebilecek ödemin burun ve çevresine eşit oranda yayılabilmesi konusunda, birkaç hafta boyunca sırt üstü yatılması önerilmektedir.

Eğer Ameliyat sırasında tampon veya alçı kullanılmış ise, en fazla bir hafta içerisinde doktor tarafından çıkarılmaktadır. İyileşme süresi boyunca mutlaka periyodik olarak ameliyatı yapan doktor tarafından muayene edilmesi büyük öneme sahiptir. Tedavi süreci sona erdiğinde yüz ve orantılı ve tamamen doğal bir görünüm oluşturan, profilden dümdüz bir burun yapısına sahip olunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Burun Törpüleme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

  İki farklı amaç doğrultusunda burun törpüleme ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan biri yan profilden bakıldığında, farklı oranlarda kemerli burun yapısına sahip olan bireyler için sağlanır. Bütünüyle estetik kaygılardan dolayı yapılan bu operasyon neticesinde, kişi öz güvenli şekilde sosyal hayatını daha rahat ve mutlu geçirme şansı elde eder.

  İkinci amaç nefes almakta zorluk çeken kişiler adına yapılan uygulamadır. Tek başına yapılacağı gibi diğer burun ameliyatları ile birlikte senkronize olarak gerçekleştirilebilir. Ameliyatın ardından kişinin daha sağlıklı ve rahat nefes almasına olanak verir. Yapılan muayenenin ardından burun sırtındaki kemer oluşumuna bağlı olarak operasyon ele alınır.

 • Burun Törpüleme Ameliyatı Diğer Burun Ameliyatlarından Farklı Mıdır?

  Normal burun estetiği operasyonları uzun yıllardır gerçekleştirilen ve operasyon sonrasında iyileşme süreci daha uzun süren ameliyatlardır. Burun kemerinin törpülenerek düzeltildiği burun törpüleme ameliyatı, genel olarak kısa süren ve basit bir işlem olarak karşımıza çıkar. Ayrıca törpüleme işlemi burunda daha az morluk ve şişlik oluşmasına neden olur. Bunun dışında başka bir önemli fark ise burun ameliyatlarında burun kemiği tamamen kırılarak yeniden yapılır. Ancak burun törpüleme ameliyatında burun kemiği sadece törpülenir.

 • Burun Törpüleme Ameliyatsız Da Yapılabilir Mi?

  Genel olarak bakıldığında burun törpüleme ameliyatı cerrahi işlemlerin uygulandığı bir estetik operasyondur. Bu nedenle ameliyatsız bir şekilde burun kemiğinin törpülenmesi mümkün değildir. Ancak son yıllarda çok sık kullanılmaya başlanan ultrasonik cihazlar ve tur motorları ile burun kemerinin daha kolay bir şekilde törpülendiğini söylemek mümkündür.

 • Burun Törpülemenin Avantajları Nelerdir?

  Burun ameliyatına göre daha kolay bir işlem süreci gerektiren burun törpüleme ameliyatı, pek çok avantajı da beraberinde getirir. Bu nedenle burun kemeri çok büyük olan kişiler, burun ameliyatı olmak yerine törpüleme işlemi ile daha estetik bir buruna sahip olmayı tercih eder. Peki, burun törpüleme ameliyatının avantajları nelerdir? daha yakından bakalım.

  • Törpüleme işlemi ile burun profili daha estetik bir hale gelir ve sonuçlar kalıcıdır.
  • Ayrıca operasyon sonrasında burnun yüz hatları ile uyumsuzluk oluşturmasına neden olan burun ucu uzunluğu ya da düşüklüğü ve burun eğriliği gibi deformasyonlar da düzeltilebilir.
  • Ayrıca sadece törpüleme işlemi yapıldığı için göz çevresinde yok denecek kadar az şişlik ve morluk oluşur.
  • Ameliyat sonrasında oluşabilecek ağrı gibi durumlarda basit ağrı kesiciler ile ortadan kaldırılabilir.
  • Diğer yandan burun törpüleme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci diğer burun estetiği operasyonlarına göre daha rahat ve kısadır.
 • Burun Törpülemenin Yaşı Var Mıdır?

  Burun estetiği ameliyatları genel olarak 18 yaşını doldurmuş ya da diğer anlamıyla kemik gelişimi tamamlanmış kişiler için uygulanır. Burun törpüleme ameliyatı için de aynı durum geçerlidir. Kızlarda 18 yaşını ve erkeklerde 22 yaşını dolduran tüm bireylere uygulanabilir. Ancak özel durumlar oluşması halinde daha erken yaşlarda uygulanması da mümkündür.

 • Burun Törpüleme Sonrasında Hasta Kaç Gün Sonra İşe Gidebilir?

  Burun törpüleme ameliyatının ardından ilk hafta hastanın evinde istirahat etmesi tavsiye edilir. İkinci hafta ise hasta burnunda bantlar olmak şartı ile işine dönebilir. Bu yüzden özellikle hastanın ilk hafta iyice dinlenmesi ve bu sırada burnu zorlayıcı hareketlerde bulunmaması gerekir.

 • Burun Törpüleme Ameliyatı İyileşme Süreci

  Burun törpüleme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci uzman hekim tarafından verilen tavsiyelere uyulması halinde rahat geçer. Operasyon sonrasında hasta yüzünde birtakım morluk ve şişlikler olabilir. Deri altında kan birikmesine bağlı olarak oluşacak morlukları en aza indirgemek için burun içerisine tampon yerleştirilir. Ameliyattan iki gün sonra ise tampon çıkarılır ve tamponların alınmasının ardından ise burun bantları yerleştirilir.

  Diğer yandan ameliyat sonrasında hastanın doktor tarafından verilen ilaçları kullanmaya özen göstermesi gerekir. Ayrıca hastanın bol bol dinlenmesi iyileşme sürecinin hızlandırılmasında etkili olur. Bunun yanında iyileşme sürecinde hastanın burnuna hiçbir şekilde darbe almaması ve güneşin çok fazla olduğu alanlardan kaçınması tavsiye edilir.

 • Burun Törpüleme Ameliyatı Sonrasında Oluşan Morluklar Ne Zaman Geçer?

  Çoğunlukla gözlerin etrafında oluşan morluklar birkaç gün içinde daha solgun görünmeye başlar. Genellikle 2 ile 3 hafta arasında tamamen iyileşen morluklar aşamalı olarak kaybolur. Birçok hasta operasyonun ardından burnunun ani şekilde değişmesini bekler. Ancak şişliklerin inmesi morluklara kıyasla daha uzun sürebilir. Kişisel olarak değişiklik gösteren bu süreç bazı hastalarda daha erken şekilde gerçekleşirken bazı hastalarda birkaç ayı bulabilir. Aşamalı şekilde ilerleyen iyileşme süreci tamamlandığında burnunuzun değişimini daha rahat şekilde fark edebilirsiniz.

 • Burun Törpüleme Ameliyatı Sonrası Burun Nasıl Görünür?

  Burun törpüleme ameliyatı sonrası ayağa kalkma oldukça hızlı şekilde tamamlanır. Normal hayatınıza geri dönüş için doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alabilirsiniz. Burnun son hali çoğunlukla aylar sonra daha belirgin hale gelir. Bant ve alçıların çıkarılmasının ardından burnunuz şişkin ve oturmamış görünebilir. Burnun doğal formuna kavuşması iyileşme aşamalarının doğru şekilde ilerlemesine bağlıdır. Bu süreçte yüzünüze doğru oluşan kan basıncını engellemek iyileşme sürecine ve ameliyat sonrasındaki aşamalara katkı sağlayabilir. Eğilme, koşma, yüzme ve yürüyüş gibi kan basıncını yükselten aktivitelere ara vererek daha rahat bir süreç geçirebilirsiniz.

tel