Göz kapağı estetiği farklı sebeplerden dolayı sarkan göz kapaklarının istenen görünüme kavuşmasını sağlayabiliyor. Yaşlılık, kaza veya genetik sebepler gibi etkenlerden dolayı sarkan göz kapakları için gerekli tedbirler erkenden alınmalıdır.

İlerleyen zamanlardan gözün görüş alanını kapatabildiği gibi aynı zamanda hoş olmayan görünümlere de neden olabilir. Birçok kişi bu sorunu yaşadıkları için kesin çözüm yolları arıyorlar. Bu sorundan kurtulmanın en kısa ve en kolay yolu ise göz kapağı estetiği yani blefaroplast işlemidir.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Hangi nedenden olursa olsun sarkan bir göz kapağı sadece sağlık değil aynı zamanda estetik açıdan da sorun olabilir. Zaman içinde artan sarkma, torbalanma veya kırışma gibi durumlar kişilerin kendilerine olan özgüvenlerini etkileyecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple göz kapağı ameliyatı olmak bu kişiler için en doğru seçenek olabilir.
Tıpta ki adı blefaroplast olan bu işlem ile kişiye özel yapılan analizlerden sonra göz kapaklar en uygun duruma getirilir. Yapılan işlemlerden sonra ortaya eskisinden çok daha estetik ve aynı zamanda göze hoş gelen bir sonuç çıkar. Sadece sağlık açısından değil aynı zamanda daha genç bir görünüm kazanılacağı için bu işlemler olumlu psikolojik etkileri ile de dikkat çekmektedirler.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

  Göz kapağı estetiği yapılmadan önce hasta bazı değerlendirmelerden geçer. Yapılan bu değerlendirmelerden göz kapağının alması gereken şekil belirlenir. Bu aşamada göz kapağının ve gözün doğal bir görünüm kazanması amaçlanır. Bu sebeple hekimler göz çevresine bazı çizgiler çizerek ölçümler yaparlar.

 • Göz Kapağı Estetiği Kimlere Uygulanır?

  Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı göz kapaklarında farklı sebeplerden dolayı sarkma olan herkes için uygulanabilir. Ancak bu işlemlerden önce mutlaka ilgili kişiler hakkında bazı incelemeler yapılır. Yapılacak olan işlemlere uygun olup olmadıkları veya kullanılacak ilaçlara karşı alerjileri olup olmadığı gibi konular detaylı bir şekilde kontrol edilir.
  Bunun yanında işlem yapılacak kişilerin herhangi bir kronik hastalığa sahip olup olmadıkları veya sürekli kullandıkları bir ilaç olup olmadığı gibi konulara da dikkat edilmelidir. Eğer bu kontrollerden sonra durum olumlu ise o zaman ilgili kişiler için göz kapağı estetiği işlemi yapılabilir. Aynı zamanda bu işlemler de göz kapaklarının durumu veya kişilerin yaşları da mutlaka göz önüne alınmalıdır.

 • Göz Kapağı Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

  Göz kapağı ameliyatı öncesi hekimlerin verdikleri bilgilerin dışına çıkmamak çok önemlidir. Bu operasyonlardan önce en çok dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı en az 1 hafta önce bırakılmalıdır.
  • Farklı hastalıklar için rutin olarak kullanılan ilaçlar hakkında hekimlere erkenden bilgi verilmeli ve onların verdikleri bilgilere göre hareket edilmelidir.
  • Ameliyattan önce ilgili bölgede krem veya benzeri kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır.
  • Eğer hekimler ameliyattan önce uyulması gereken bir beslenme programı vermişlerse bu konuda dikkat edilmelidir.
  • Hekimlerin haberleri olmadan ilgili bölgeye ilaç tedavisi uygulanmamalıdır.
  • Eğer sahip olunan kronik rahatsızlıklar varsa bu durum hekimlere mutlaka detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

 • Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

  Göz kapakları ameliyatı sonrası ilgili bölgelerde şişlik veya kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak bu durum geçicidir ve ortalama 3 – 7 gün arasından yok olurlar. Operasyondan sonra belirli aralıklar ile yapılacak soğuk uygulamalar şişliklerin veya kızarıklıkların azalmasına yardımcı olabilir. Operasyondan 3 gün sonra dikişlerin üzerinde yer alan bandajlar alınır. Dikişler ise en erken 1 hafta sonra alınabilirler.

  Göz kapağı operasyonu geçiren kişiler ortalama olarak 3 gün sonra günlük rutin yaşantılarına dönebilirler. 1 ay sonra ise tüm izler tamamen yok olur ve ulaşılması istenen görüntü tam olarak elde edilmiş olur. Bu süreler hastaların durumlarına veya hekimlerin uyguladıkları tekniklere de bağlı olarak artabilir veya azalabilir. Göz kapağı estetiği yaptırmak isteyen kişiler bu tarz konular hakkında yardım almak istediklerinde diledikleri zaman Sedat Baş uzmanlığından da faydalanabilirler.

tel