Burun Deliği Küçültme Ameliyatı

Burun deliklerinin burnun diğer kısımları ile eşit oranda doğal bir yapıya kavuşabilmesi için yapılan işleme, burun deliği küçültme operasyonu denmektedir. Estetik açıdan burun kanatlarının şekli, büyüklüğü ile beraber burnun diğer bölümlerine uyum sağlayacak bir görüntü yakalanır. Burun deliği küçültme ameliyatının temel unsurlarından biri, burun ucunun küçültüldüğü ameliyatlarda burun kanatlarındaki fazlalığın da giderilmesidir.

Burun deliği büyük olan kişiler için gerçekleşen bu uygulama tek başına yapılabileceği gibi, farklı burun ameliyatı operasyonları sırasında da ele alınabilmektedir. Burun kanatları ve burun deliği konusunda yapılan müdahale estetik açıdan olduğu kadar, fonksiyonel açıdan da büyük öneme sahiptir. Özellikle burun kanatlarında yeterli kıkırdak desteği bulunmuyorsa, negatif basınç sebebiyle kişi nefes almakta zorluk çeker. Bu yüzden kıkırdak desteğinin güçlendirilmesi adına da uygulama gerçekleştirilir.

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Burun kanatları ve burun delikleri hem estetik açıdan hem de solunum fonksiyonu konusunda önemlidir. Havanın giriş kapısı olarak ele alınan burun delikleri, yeterli kıkırdak desteği bulunmadığı zamanlarda zorlukla nefes alma durumunu yaşar. O yüzden bunun önüne geçebilmek için, burun deliklerinden rahat nefes alma konusunda kıkırdakların güçlenmesi adına gerçekleştirilir.

Ancak özellikle estetik kaygılardan dolayı burun delikleri ve kanatları üzerine operasyonel müdahale ele alınır. Yapılan müdahale sonrasında burnun diğer çevresiyle uyumlu ve orantılı burun deliklerinin oluşumu sağlanır. Son dönemlerde oldukça fazla tercih edilen bu estetik müdahale, konusunda tecrübe sahibi uzman doktor kontrolü altında ele alınmakta ve uygulanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Burun Deliği Küçültme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

  Yalnızca burun deliği küçültme operasyonu gerçekleştireceği zaman, lokal anestezi ya da damardan verilen sakinleştiriciyle işlem ele alınır. Uzman doktor tarafından yapılan muayene neticesinde burun deliklerinin ne kadar küçültüleceğine karar verilir. Bu işlem önemli bir deneyim gerektirmektedir ve doktorun vereceği karara bağlıdır.

  Nitekim düşünülen den daha fazla küçültülen burun delikleri fonksiyonel açıdan ve estetik konuda istenmeyen sonuçlar doğurabilir. O yüzden konusunda tecrübe sahibi olan doktor kontrolü altında yapılan muayene neticesinde, uygulama tek başına ya da burun estetiği ameliyatının bir parçası olarak ele alınır.

 • Burun Deliği Küçültme Ameliyatının Ardından Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

  Burun deliği küçültme ameliyatıyla beraber ele alınması gereken belli başlı bazı unsurlar bulunmaktadır.

  – Dikiş hatlarının temiz tutulmasına dikkat edilmesi,

  – Antibiyotik içeren kremlerin kullanılması,

  – Dikişlerin zamanında alınması,

  – Operasyonun yapıldığı bölge için güneşten korunmaya dikkat edilmesi,

  Özellikle dikişler alındıktan sonra, burun derisinde yer alan kesi izlerinin iyileşmesine destek olacak kremler değerlendirilmelidir. Periyodik olarak iyileşme süresi boyunca doktor muayenesi ayrıca sürecin daha sağlıklı şekilde tamamlanmasına olanak verir. Sonuç olarak hastanın öz güvenli şekilde sosyal yaşamına dönüş yapabileceği estetik burun delikleri, burnun diğer kısımlarıyla uyumlu hale gelir. Ayrıca bireyin daha rahat nefes almasına olanak verilir.

tel