Kilo vermeye ve yaşlanmaya bağlı olarak yüz bölgesinde ve vücudun farklı noktalarındaki dolgunluk büyük bir oranda yitirilir. Bu bölgelere volüm kazandırmak ve gerekli noktalarda dolgunluk yaratmak adına, ele alınan ameliyatsız operasyona yağ enjeksiyonu denmektedir. Vücudun belirli noktalarından alınan yağ hücrelerinin iğne yoluyla ihtiyaç duyulan kısımlara aktarılmasıyla yapılmaktadır. Özellikle kalça ve memelerde dolgunluk yaratmak için bu uygulama yoğun olarak değerlendirilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu

Kilo vermeye ve yaşlanmaya bağlı olarak yüz bölgesinde ve vücudun farklı noktalarındaki dolgunluk büyük bir oranda yitirilir…

Yüz bölgesinde ise farklı alanlar için yağ enjeksiyon işlemi ihtiyaca, vücut yapısına ve yaşanan probleme bağlı olarak ele alınmaktadır.

 • Yanak bölgeleri

 • İki kaş arası

 • Çene ucu

 • Elmacık kemikleri

 • Nazolabial oluklar

Uzman doktor kontrolü altında gerçekleştirilen bu yöntem, ameliyatsız olarak vücudun belli noktalarında dolgunluk yaratma olanağı vermektedir.

Yağ Enjeksiyon Ameliyat İşlemi

Bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak lokal, genel anestezi ya da sedasyon yöntemi üzerinden, yağ enjeksiyon uygulaması yapılmaktadır. Tedavinin gerçekleştirileceği alana göre yarım saat ile 3 saat arasında operasyon değişkenlik gösterebiliyor. Yağ enjeksiyonu aktarımı için gerekli olan miktar kişinin karın ve bel çevresi, basenler ya da uyluk iç kısmından alınarak transfer gerçekleştirilmektedir. Öncelikle alınan yağlardaki sıvının süzülme işlemi yapılır. Kanüller kullanılarak yağ partikülleri dolgunluk hissi yaratılması gereken bölgeye uzman doktor eşliğinde uygulanmaktadır. Yapılan operasyonel tedavinin ardından hasta aynı gün taburcu edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Yağ Enjeksiyon İşlemini Kimler Yaptırabilir?

  Yaşlanma ile aşırı kilo vermenin ardından vücudun değişik noktalarında ve yüz bölgesinde meydana gelen dolgunluk hissinin kayboluşuna karşı, pek çok kişi yağ enjeksiyon yöntemini yaptırabilir.

  – Kalça bölgesinde dolgunluk ve yuvarlak hatlar isteyenler,

  – Meme bölgesinde hafif ve orta derecede dolgunluk kaybı yaşayan hastalar,

  – Şakak bölgesi, elmacık kemiği, çene, yanak bölgesi bölümleri için volüm kazandırmayı arzu edenler,

  – Burun ameliyatının ardından burun oluklarında oluşan çökülüklerin giderilmesi için,

  – Kaş arasında yer alan derin oluklar ile beraber Nazolabial olukların doldurulması konusunda,

  – Yaşlı insanların vücudun değişik noktalarındaki buruşuklukların giderilmesi için,

  – Kadın genital organında büyük dudakların dolgunlaştırılması,

  – Erkek genital bölgesinde penisin kalınlaştırılması,

  Bu gibi farklı sebeplerden dolayı dolgunluk kaybı yaşayan kişiler için, yağ enjeksiyon işlemi ameliyatsız olarak gerçekleştirilmektedir.

 • Yağ Enjeksiyonu Ameliyatı Sonrası

  Yağ enjeksiyon operasyonunun ardından hastanın 1 ya da 2 gün boyunca evde istirahat etmesi yeterlidir. İstisnai olarak uygulanan bölgede doku şişliği hissedilebilmektedir. Doku ödemini minimum seviyeye indirmek için 24 Saat süresince 20 dakikada bir ilgili bölgeye buz uygulaması yapılması önerilir.

  Çok fazla ayakta kalmak doku şişliğini artıracağından dolayı buna dikkat edilmelidir. Yaklaşık olarak 1 hafta ile 10 gün süreli arasında kanüllerin girdiği bölgeye kremler kullanılması ve pansuman yapılması gerekmektedir. Özellikle en az 10 gün süre boyunca bitki çayları ve kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçlardan uzak durmak, kanama riskinden tamamen uzak kalma fırsatını sağlar. Uyarılara dikkat ederek bu süre içerisinde yeniden günlük normal yaşantıya istenilen görüntü eşliğinde dönüş yapılabilir.

tel