Formu Doldurun Sizi Arayalım
X
Whatsapp
searchWHATSAPP
formİLETİŞİM FORMU
tel

Saç Ekimi

İnsanlık tarihinde en sık rastlanan hastalıklardan biri saç dökülmesidir. Stres, genetik nedenler ve zararlı kozmetik ürünler, saç dökülmesine neden olmaktadır.

Kadınlarda ve erkekler meydana gelen saç dökülmesi, erkeklerde daha fazla meydana gelmektedir. Son yıllarda Fue tekniği ile saç ekim işlemleri, bu hastalığın tedavisinde tercih edilmeye başlanmıştır.

Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak ve fiyatlarını öğrenmek için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Saç Ekimi Öncesi Alınması Gereken Tedbirler

1- Kan inceltici ilaç kullanılmamalıdır. Pıhtılaşma problemi meydana gelebilir. Kanın pıhtılaşmasını önleyen bütün ilaçlar, kan akışını hızlandırır. Bu nedenle operasyon öncesi bu ilaçları kullanmamak gerekir.

2- Kan inceltici gıda tüketilmemelidir. Doğal kan inceltici gıdaların tüketimi de aynı etkiyi meydana getirir. Soğan, sarımsak, limon ve benzeri kan inceltici gıdalar alınmamalıdır.

3- Ağızda koku yapan gıdalar tüketilmemelidir. (Sucuk, sarımsak, soğan vb.)

4- Alkol alınmamalıdır. Alkolün alınması durumunda operasyon başka bir tarihe ertelenir.

5- Kan tahlili yapılmalıdır. Bu kan tahlili dikkate alınarak, saç ekim işlemi yapılmaktadır.

6- Hasta uykusuz gelmemelidir. Dinç ve dinlenmiş şekilde gelmelidir. Operasyon esnasında hasta uyutulmamaktadır. Sadece ekim işleminin yapıldığı bölgelerde lokal anestezi uygulanmaktadır.

Saç Ekim Tekniği

Bu kategoride iki yöntem bulunmaktadır. Fut ve Fue tekniği, uygulama özelliği bakımından farklılık göstermektedir. Fut tekniğinde, başın arka kısmındaki bölümdeki saç kökleri, derisiyle birlikte alınmaktadır. Bu yöntem, saç ekim konusunda, istenilen başarıyı gösteremedi.

FUE tekniği ise FUT tekniğine nazaran daha başarılı bir tekniktir. Şu anda saç ekimi işleminde FUE tekniği tercih edilmektedir. Bu teknikte, sadece saçın kök kısmı özel bir kalemle alınmaktadır. Alınan bu kökler, saçın döküldüğü yere özel yöntemlerle ekilmektedir. Ekme işleminden önce, anestezi ve küçük kesik açma işlemi yapılmaktadır. Bu kesiklerin iç kısmına özel kalemlerle bu saç kökleri ekilmektedir.

Fut Tekniği

Günümüzde kullanılan en eski yöntem olan Fut tekniği, saç ekim işleminin kısa sürede tamamlanmasını sağlayan bir tekniktir. Güçlü saç köklerinin olduğu ense bölümündeki saçların bir şerit halinde çıkarılmasıyla gerçekleşir. Deri ile birlikte alınan saç kökleri, kesilen şeritlerin parçalara ayrılmasıyla hedeflenen bölgeye nakledilir.
Alınan saçlar arasından ayıklama yapıldığı için bu saçların yaklaşık olarak %80’i ekilebilir. Fut tekniğini kullanırken saçların çıkış yönüne ve saç çizgisine dikkat edilmeli, nakil buna uygun olarak gerçekleştirilmelidir.
Kesi işlemi uygulanan Fut tekniğinde, saçların alındığı donör bölgeye dikiş atılması zorunludur, aksi takdirde bölgede enfeksiyon riski oluşur. Operasyondan yaklaşık 1 hafta sonra atılan dikişlerin alınması gerekir.
Kesi işlemi nedeniyle bölgede iz kalması yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle saçlarını çok kısa kestirmeyen hastalar için önerilir.

Fue Tekniği

2000’li yılların başından itibaren kullanılmaya başlanan Fue tekniği, günümüzdeki en gelişmiş saç ekim tekniği olarak tanımlanır. Sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi aletlerle tek tek toplandığı bu teknikte, herhangi bir kesi işlemi gerçekleşmez.
Fue tekniğinde, hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır. İşlemin ilk adımında saçlı bölge tıraş edilir. Anestezi uygulandıktan sonra kıl kökleri tek tek alınarak saçsız alanlara açılan kanallara yine aynı şekilde tek tek yerleştirilir.
Fue tekniğinde, Fut tekniğinden farklı olarak kaliteli saç kökleri seçerek alındığı için %100 oranında ekim gerçekleşir. Donör bölgeye kesi yapılmadığından dolayı dikişe ihtiyaç olmaz, bu nedenle de kafa derisinde herhangi bir iz bırakmaz. Hastalar, operasyondan yaklaşık 2-3 gün sonra tamamen iyileşerek günlük rutinlerine devam edebilir.

Saç Ekim İşlemi Sonrası

Operasyon sonrasında hasta belli bir süre dinlenmelidir. Ekilen saçların yeni yerine uyum sağlaması zaman alabilir. Bu nedenle hastanın bu süre zarfında dinlenmesi, iyileşme süresini azaltacaktır. Tozlu veya dumanlı ortamlardan uzak durmak gerekir. Ayrıca size verilen talimatlara uygun şekilde yıkama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Ekilen saçın uyum sağlaması zaman alacaktır.

Ekim işleminin ardından, hastanın verilen talimatlara uyarak dinlenmesi, iyileşme süresini kısaltacaktır. İyileşme esnasında meydana gelen kaşınma ve benzeri durumlar normaldir. Saçın uyum süreci, her hasta için farklılık arz eder. Bazı hastalar kısa sürede iyileşirken, bazı hastaların iyileşme süresi daha uzun olabilir.

Op. Dr. Sedat Baş

1970 yılında Istanbul’da doğdu. 1995 senesinde Tıp Fakültesini bitirip Tıp Doktoru ünvanını aldı. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlık eğitimine 2000 yılında başladı. “Kemik Benzeri Biyoaktif Glass Maddesinin Prefabrikasyon Yöntemi ile Damarlandırılması ve Bu Maddeye Canlılık Kazandırma” konulu uzmanlık tezi ile Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Ünvanını aldı.