Yüz Estetiği Nedir?

Yüz estetiği özellikle ilerleyen yaş ve dış etkenlere bağlı olarak yüzde ortaya çıkan deformasyonları gidermek ve daha genç bir cilt görünümü elde etmek için yapılır. Birbirinden farklı alt dallara sahip olan yüz estetiği ile yüzün farklı bölgelerinde istenen görüntüler oluşturmak mümkündür. Ciltte meydana gelen kırışıklıklardan çizgilere, oluşan çöküklerden şekil bozukluklarına kadar pek çok yüz problemi bu yöntemler ile ortadan kaldırılabilir.

Yapılan Operasyonlar

Yüz estetiği kapsamında yapılan pek çok farklı uygulamanın varlığından söz etmek mümkündür. Bu uygulamalarda bazıları yüzün tamamını baz alırken bazıları da yüzün belirli bölgelerinde işleme alınır. Örneğin ameliyatsız yüz germe sırasında yüzün büyük bir bölümünde işlem yapılır. Ancak elmacık kemiği dolgusunda ise sadece elmacık kemiklerinin olduğu bölgeler üzerinde çalışılır.

1. Ameliyatsız Yüz Germe

Ameliyatsız yüz germe, boyun ve yüz bölgesi için uygulanan germe operasyonlarından biridir. Bu uygulamada cilt altına ipler yerleştirilir ve ipler yardımı ile daha genç bir cilt görünümü elde edilir. Ameliyatsız bir uygulama olmasının yanında hafif ve orta dereceli olan cilt kırışıklıkları ve sarkmaların giderilmesi için oldukça ideal bir yöntemdir. Yapılan uygulama sonucunda cilt daha genç bir görünüm kazanır ve cilt üzerinde oluşan deformasyonlar büyük ölçüde giderilmiş olur.

2. Ameliyatlı Yüz Germe

Ameliyatlı yüz germe işleminde amaç yüz ve boyun bölgesindeki deride oluşan sarkmaları ve yağlanmaları ortadan kaldırmaktır. Hem yüz hem de elmacık kemiklerinin bütünüyle gerildiği bu uygulamaya birtakım estetik işlemler de dahil edildiğinde daha genç ve sıkı bir cilt yapısı ortaya çıkar. Ayrıca ameliyat hastane ortamında ve uzman kontrolün gerçekleştirilir.

3. Yüz İmplantları

Yüz implantları, kadınlarda ve erkeklerde orantılı bir yüz hattının meydana gelmesine yardımcı olur. Yüzde genç bir görünüm elde etme ve oluşan orantısızlıkların giderilmesinde etkili olan bu implantlar, alın, burun, çene bölgesi ve elmacık kemikleri üzerinde oluşan şekil bozukluklarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Yüzde bulunan tüm yapıların birbiri ile uyumlu olmasına ve doğal bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Ayrıca bu implantlar, iskelet üzerinde eksiklikleri giderir ve asimetri sorunlarının da düzeltilmesine katkıda bulunur. Yüzde hem yan hem de ön açıdan belirgin bir düzelme meydana getirir.

4. Yüz Botulinum Toksin Uygulaması

Yüz botulinum toksin uygulaması ilerleyen yaş ve çevresel etkilere bağlı olarak yüzde meydana gelen kırışıklık ve çizgilerin giderilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Uygulama sonrasında yaklaşık olarak 4 ila 6 ayın ardından etkilerini tam olarak gösterir ve bu etkilerin görülmesi uygulama yapılan bölgeye ya da kişiye göre değişiklik gösterebilir. Yüz botulinum toksin uygulaması hamile ve emziren kadınların dışında hemen herkes üzerinde rahatlıkla uygulanabilir. Hızlı bir şekilde gerçekleştirilen ve önemli etkileri bulunan bu işlem vücudun pek çok farklı bölgesinde uygulama altına alınır.

5. PRP Tedavisi (Onarıcı Kök Hücre)

PRP tedavisi diğer adıyla onarıcı kök hücre tedavisi olarak karşımıza çıkar. Hastadan belirli bir oranda kan alınır ve bunun ardından alınan kan özel bir işlemden geçirilerek plazması ayrıştırılır. Daha sonra ise ayrıştırılan plazma vücuda enjekte edilir. Özel işlemden geçirilerek kandan elde edilen plazma içeriğinde yüksek oranda platelet hücreleri bulundurur. Plateletler içeriğinde yer alan büyüme faktörleri sayesinde yaraların iyileşmesinde oldukça önemli etkilere sahiptir.

6. Mini Yüz Germe

Mini yüz germe uygulaması, normalde ameliyatlar ile gerçekleştirilen yüz germe işlemlerinin yalnızca belirli noktalar üzerinde uygulanması ile yapılır. Bu uygulama sayesinde yüzde daha az oranda kesi yapılır ve işlemler daha hızlı bir şekilde sonuçlandırılır.

7. Boyun Germe (Gıdı Estetiği)

İlerleyen yaş ve yer çekimi nedeniyle ciltte meydana gelen kırışıklıklar ve sarkmalar, zamanla yüzde istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden olur. Yüzde zaman içerisinde oluşan sarkmalar dokuların boyun bölgesinde birikmesine neden olur. Ancak boyun germe yani diğer adı gıdı estetiği olarak karşımıza çıkan operasyon ile boyun kısmında meydana gelen sarkmalardan kurtulmak mümkündür.

8. Kaş Kaldırma

Yüzün normal bir görünüm kazanmasında oldukça önemli bir konumda yer alan kaş kaldırma işlemleri, çeşitli nedenlere bağlı olarak deri dokusunun gevşemesinde başarılı sonuçlar ortaya koyar. Yaşlanma, genetik faktörler ve kilo alma nedeniyle deride meydana gelen gevşemeler, kaşların yüz hatları içerisinde orantısız bir konumda gelmesine neden olur. Tabi kaşlarda oluşan bu sorun, yüzün yorgun, üzgün ya da bitkin görünmesine yol açar.

9. Göz Altı Torbası Ameliyatı

Göz altı torbaları genel olarak genetik faktörler ya da yaşlanma nedeniyle ön plana çıkar. Genetik faktörler nedeniyle göz altlarında görülen torbalar 30’lu yaşlardan itibaren ortaya çıkar. Yaşlanma nedeniyle ise 40’lı yaşlarda ortaya çıktıklarını söylemek doğru olur. Bunun yanında alkol ve sigara kullanımı, düzensiz uyku ve çok sık ağlama gibi durumlar da göz altı torbalarının oluşmasında etkilidir.

10. Elmacık Kemiği Dolgusu

Yüz estetiği kapsamında son zamanlarda çok fazla öne çıkan elmacık kemiği dolgusu, yüzde orantılı bir görünüm elde etmek amacıyla uygulanır. Ameliyatsız bir yüz estetiği işlemi olarak karşımıza çıkan bu uygulama, daha genç bir görünüm elde etme konusunda başarılı sonuçlar ortaya koyar. İlerleyen yaş, kalıtsak faktörler ve aşırı kilo kaybı nedeniyle elmacık kemiklerinde oluşan çökmeler, yüzde yorgun, bitkin ve sağlıksız bir görüntü oluşturur. Ancak elmacık kemiği dolgusu ile yüzde oluşan bu çökmeleri ortadan kaldırmak ve daha estetik bir görünüm elde etmek mümkündür.

11. Dudak Dolgusu – Dudak Kalınlaştırma

Kadınların yüz hatlarında önem verdiği kısımlardan biri de dudaklardır. Hacimsiz ve zayıf dudaklar, yüz hatlarıyla uyumsuz görüntüler oluşturur ve bu nedenle dudak dolgusu yan da diğer adıyla dudak kalınlaştırma olarak bilinen yöntemlerle estetik bir dudak yapısı elde etmek mümkündür. Dudaklarda hacim ve şekilsel bozukluklar genel olarak yaşın ilerlemesi ya da genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkar. Ancak hyaluronik asit dolgu maddeleri sayesinde daha dolgun ve hacimli dudaklara sahip olmak oldukça kolaydır.

12. Dudak Estetiği

Yüzün doğal bir görünüm kazanmasında dudakların payı büyüktür ve bu nedenle hacimsiz ya da şekil bozukluğu yaşanan dudakların doğal formuna kavuşturulması gerekir. Genel olarak birçok kadın hacimli ve kırışık olmayan dudak yapısına sahip olmak ister. Bunun için en etkili yöntemlerden biri ise dudak estetiği kapsamında gerçekleştirilen özel uygulamalardır.

13.Çene Estetiği

Yüzde doğal bir görüntü elde etmek için uygulanan çene estetiği, aynı zamanda kişinin daha genç bir yüz hattına sahip olmasını sağlar. Yüzün tam olarak orta kısmında yer alması simetri açısından önemli bir konumda yer almasına neden olur. Bu nedenle çenede oluşan şekil bozuklukları ve görsel düzenin orantısız olması yüz hatlarında hoş olmayan görüntüler ortaya çıkarır. Bu tür sorunların giderilmesi ve çenenin daha doğal bir yapıya kavuşturulması için çene estetiği uygulamaları yapılır.

14.Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak problemi hemen herkeste görülmesi mümkün olan yüz estetiği sorunlarından biridir. Ülkemizde içinde olmak üzere dünya genelinde pek çok kişi kepçe kulaklara sahiptir. Ancak kepçe kulak ameliyatı ile kulaklarda var olan bu sorunu kısa sürede çözüme ulaştırmak ve kulakların yüz hatları ile uyumlu olmasını sağlamak mümkündür. Kişide özgüven kaybı da yaratan bu sorun, özellikle sosyal hayatı çok fazla etkiler ve bu yüzden son yıllarda pek çok kişi kepçe kulak estetiği ile yaşadığı sorundan kurtulmaya çalışmaktadır.

15.Yağ Dolgusu (Lipofilling)

Yağ dolgusu yani diğer adıyla lipofilling yüz hatlarında meydana gelen şekil bozuklukları için oldukça etkili bir estetik uygulamadır. Yüz bölgesinde ihtiyaç duyulan alanlara yağ enjekte edilir ve bu şekilde çökme ya da şekil bozukluğu olan bölgeler doğal görünümüne kavuşturulur. Yağ dolgusu ile sadece yüzde değil, aynı zamanda vücut hatlarında meydana gelen kırışıklık, dudak dolgunlaştırma ve asimetri problemlerini de gidermek mümkündür. Doku hacmi azalan alanlara yağ enjektesi yapılarak estetik açıdan sorunun yaşanan bölgeler bu yöntem ile düzeltilebilir.

Diğer Hizmetlerimiz

Güzellik ve özgüven, her yaşta insanın hak ettiği bir hazine değil mi?
Estetik cerrahi ile bu hazineyi keşfedin! Sadece daha genç ve çekici görünmekle kalmayacak, aynı zamanda içsel güzelliğinizi dışarı yansıtacaksınız.

  • Burun Estetiği

   Burun Estetiği

   Günümüzde en sık yapılan estetik amaçlı ameliyat rinoplasti (estetik burun ameliyatı)dir. Burun yüzümüzün ortasında…

  • Meme Estetiği

   Meme Estetiği

   Meme estetiği genel olarak memelerin normal boyutlarından daha büyük ya da küçük olmasında…

  • Vücut Estetiği

   Vücut Estetiği

   Vücut estetiği aşırı kilo kayıpları sonrasında vücutta şekillendirme amaçlı yapılan estetik işlemler olarak…

tel