Göz Altı Torbası Ameliyatı

Yaşlanma ve yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırabilmek için, alt ve üst göz kapaklarındaki torbalanmaların giderilmesi açısından yapılan müdahaleye göz altı torbası ameliyatı (Blefaroplasti) denmektedir. En sık yapılan estetik ameliyatlar arasında yer almaktadır. Özellikle göz kapağının açılmasına dahi engel olan deri fazlalıklarını ve torbalanmaları giderebilmek için oldukça önemli bir yöntemdir.

Gerçekleştirilen bu estetik ameliyatın ardından göz kapağı fonksiyonu yeniden doğal hareketine kavuşabilmektedir. Ayrıca dinamik ve genç bir görünüm sağlayarak, kişinin günlük yaşamda özgüven kazanmasına olarak tanır. Uzman doktor kontrolünde sağlanan göz altı torbası ameliyatının ardından, gerçekleştirilen uygulama uzun yıllar etkisini gösterir. Eğer çok gerekli görülürse ikinci bir ameliyat yapılabilir.

Göz Altı Torbaları Hangi Nedenlere Bağlı Olarak Meydana Gelir?

Özellikle kadınlar için rahatsız edici görüntülerin başında gelen göz altı torbaları, ilerleyen yaş nedeniyle meydana geldiği gibi çevresel etkenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kadınlar için dış görünüş açısından oldukça hassas bir durum olan göz altı torbaları ve morlukların ortaya çıkmasında aşağıdaki faktörler etili olur.

 • Yaşın ilerlemesi

 • Günlük hayatta yaşana stres ve yorgunluk

 • Kalıtsal nedenler

 • Herhangi bir nedenle kullanılan ilaçlar

 • Vücuttaki hormonlarda değişim yaşanması

 • Alerjiye bağlı reaksiyonlar

 • Dengesiz ve düzensiz uyku

 • Aktif olarak ya da pasif olarak sigara içilmesi

 • Kalp ve böbrek rahatsızlıkları

Yukarıda listelemiş olduğumuz etkenlerden her biri göz altlarında torba ve morluk oluşumunda etkilidir. Bu nedenle göz altı torbaları karşı karşıya kalmamak adına bu tür önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Düzensiz uyku, kullanılan ilaçlar ya da aktif olarak sigara içilmesi göz altı torbaları oluşmasında etkili olan faktörlerden sadece bazılarıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Göz Altı Torbası Ameliyatı (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

  Göz altı torbası ameliyatı öncesinde hasta, doktor tarafından detaylıca muayene edilir. Yapılan muayene neticesinde göz bölgesinde yer alan deri sarkması, deri altı yağ miktarı, deri fazlalığı ve kaslardaki olası gevşeme belirtilerinin tespiti yapılır. Gerçekleştirilen inceleme neticesinde hangi teknik yöntemin kullanılacağına plastik cerrahi uzmanı karar verir.

  Mutlaka göz altı torbası ameliyatı öncesi hem kronik göz hastalıkları hem de genel hastalık sorunları açısından doktor bilgilendirilmelidir. Yaklaşık olarak 1 saat kadar süren ameliyat damardan enjekte edilen sakinleştiriciyle, lokal anestezi üzerinden uygulanır. Ameliyat esnasında göz kapağı ve kirpik içerisinden açılan kesiler eşliğinde, yağ dokusu ile kas yıpranmaları üzerine müdahale gerçekleştirilir. Önceden belirlenmiş olan yağ fazlaları alınır ve gözaltı gerekli olan seviyede gerdirilir.

 • Göz Altı Torbaları İçin Estetik Ameliyat Yöntemi

  Göz altı torbaları için estetik ameliyatlar, cerrahlar tarafından uygulanır. Göz altı torbalarının giderilmesinde en etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkar. İşlemler için gözlerin kenarından bir kesi açılır ve buradan giriş yapılır. Bunun ardından iç kısımda yer alan yağ ve kas dokularının yok edilmesi için sıkıştırma işlemi uygulanır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat, hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında göz çevresinde yer alan yağ dokuları alınmaz. Çünkü yağ dokularının alınması istenmedik görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun yerine sıkıştırma işlemi uygulanarak gevşeme sorunu giderilir. Ameliyatın ardından göz çevresinde çok fazla olmasa da belirli oranda dikiş izleri oluşur. Bu izler ince yapıda olmasının yanında belirli bir zaman sonra kendiliğinden yok olur.

 • Estetik Ameliyat Yöntemi Ne Kadar Sürer?

  Göz torbaları için gerçekleştirilen operasyon lokla anestezi ile yapılır. Genel olarak işlemler 1 saat ile 1,5 saat arasında sürer. Ameliyatın ardından hasta 4 – 6 saat kadar hastanede kalmasının ardından taburcu olur. Ayrıca ortalama 3 gün sonra ise normal hayatına geri döner.

 • Göz Altı Torbaları İçin Ameliyatsız Tedavi Yöntemi

  Göz altı torbaları için ameliyatsız tedavi yönteminde tıpkı sivrisinek ısırığı gibi mikro iğneler kullanılır. Radyo frekans enerjisi cilt tarafından emilir ve bu şekilde kolajen üretimi desteklenerek göz altında bulunan derinin sıkılaşması sağlanır. Ortalama 20 dakika kadar süren bu uygulama sırasında göz çevresine anestezi iğnesi ve krem uygulanır. Cilde uygulanan ısı ve radyo frekans ile yağlar eritilir. Uygulama sonrasında hassas cilt yapısının dinlendirilmesi için göz çevresine soğutucu olarak petler yerleştirilir ve tedavi süreci bu şekilde sona erer.

 • Göz Altı Torbası Ameliyatının Ardından İyileşme Süreci

  Gözaltı bölgesinde dinamik ve genç bir görünüm elde edilirken; ayrıca bu ameliyat ile göz kapağı fonksiyonu yeniden eski haline döner. Yapılan operasyonel müdahalenin ardından iyileşme süreci için uygulanması gereken bazı etmenler bulunmaktadır.

  – Göz kapaklarında meydana gelebilecek ödem ve şişlik için, soğuk kompres uygulamalı ve yüksek yastıkta yatılmalıdır,

  – Ameliyat sonrası önemli bir ağrı oluşmaz. Ciddi bir ağrı var ise bu kanamanın göstergesidir ve mutlaka doktora başvurulmalıdır,

  – 4 veya 5 gün içerisinde dikişler tamamen alınır,

  – 1 hafta içerisinde hasta günlük yaşamına dönebilir; ancak ödemin tamamen yok olması 4 veya 5 haftayı bulabilir,

  – 2 hafta süreyle ağır kaldırılmamalı, yoğun spor yapılmamalı ve kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulmalıdır,

  – Tuvalette aşırı ıkınma, gün içerisinde öksürük ve hapşırmadan kaçınılmalıdır,

  Doktor kontrolü altında periyodik bakım ile beraber, ameliyat sonrası gerekli tedbirler alınarak kısa süre içerisinde istenilen sağlıklı ve estetik görüntüye sahip olunabilir.

 • Sağlıklı ve Estetik Bir Görünüm İçin Göz Altı Torbası Ameliyatı

  Göz altı torbası için kalıcı ve etkin çözüm, ameliyatla yapılan operasyonel müdahale üzerinden sağlanır. Alt göz kapaklarında yer alan torbalar adına alt blefaroplasti, üst göz kapaklarında bulunan torbalar için ise üst blefaroplasti ameliyatı uygulanmaktadır. Bu uygulamalar bütünü uzman doktor kontrolü altında yapılan muayene ile gerekli tetkikler ele alınarak, uygun yöntem üzerinden gerçekleştirilmektedir.

  Göz altı torbaları genelde göz ve çevresinde sağlıklı bir görünümün yanı sıra estetik dokunuşların ortaya çıkması için gerçekleştirilir. Göz altında oluşan torbalar yorgun ve yaşlı bir görünüm ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden göz altı torbalarında yapılacak cerrahi işlemler ile bu sorunu kökten çözmek ve daha estetik bir görüntü elde etmek mümkün olur.

 • Göz Altı Torbaları Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Göz altı torbası ameliyatına girmeden en az 10 gün önce kan sulandırıcı ilaç ya da bitkisel ürünlerden kaçınmak gerekir. Kanda pıhtılaşmasının meydana gelmemesi adına bu duruma özellikle dikkat edilmesi tavsiye edilir. Ameliyat öncesi dengeli bir beslenme düzeni oluşturmak önem arz eder. Bunun yanında iki hafta öncesinde de sigara kullanımına ara verilmesi ya da tamamen bırakılması uygun olur.

 • Göz Altı Torbası Ameliyatı İkinci Kez Yapılabilir mi?

  Göz altı torbası ameliyatı sonrasında göz kapakları yeni şeklini uzun süre muhafaza eder. Ancak herhangi bir nedenle göz kapaklarında oluşan gevşemeler için ikinci bir ameliyatı gerçekleştirilmesi mümkündür. Ayrıca ilk ameliyat sonrasında istenen sonuçların elde edilememesi halinde de tekrar başka bir ameliyat gerçekleştirilebilir.

tel