Karın bölgelerinde fazla sayılabilecek kilolara sahip olan fakat tam karın germe uygulaması gerek görülmeyen hastalara, mini karın germe ameliyatı işlemi uygulanır. Çok daha az iz bırakması, iyileşme sürecinin oldukça hızlı olması, mini karın germe yönteminin sıklıkla tercih edilmesini sağlıyor.

Mini Karın Germe

İşlemden önce bel ve karın bölgesinin tamamına liposuction uygulanmaktadır. Gerek görülmesi halinde kalça kısmına yağ enjeksiyonu yapılacaktır. Hemen sonrasında karnın alt bölümünde hafif bir kesi yapılır. Göbek deliğine kadar olan kısımdan, karın cildi kaldırılır. Göbek deliğinin alt kısmında fazlalıklar varsa onlar da çıkarılır. Uygulamada başka şeylere gerek görülmesi halinde, doktor tarafından öncesinden karar verilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Mini Karın Germe Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

  Her ameliyatta olduğu gibi burada da ameliyattan minimum 3 hafta kadar önce, kan sulandırıcı ilaçlar ve sigaradan uzak durulmalıdır. Aksi halde yaraların iyileşme süreci beklendiğinden çok daha fazla uzayabilir. Ameliyat öncesinde mümkün olduğu kadar ağrı kesici ilaçlardan da uzak durulmalıdır. Mümkünse, alınacak ağrı kesiciler doktor kontrolünde olmalıdır. Aynı zamanda ameliyata 3 gün kala, meyve sebze ağrılıklı beslenmek gerekiyor.

 • Mini Karın Germe Nedir?

  Mini karın germede bel ve karın bölgesindeki fazla yağlar alınmaktadır. İşlemde göbek alt kısmındaki yağlar alınırken, göbeğin üstüne hiçbir işlem yapılmaz. İşleme herkes başvurabilir. Ancak son karar uzman doktora aittir.

 • Karın Germe Operasyonu Kaç Saat Sürer?

  Karın germe operasyonu sonrasında atılan dikişler estetik olduğu için iz problemi de ortadan kaldırılır. Uygulama bittikten sonra hoş olmayan görüntü ortadan kaldırılır. Fakat özellikle kadınlarda yeniden bir gebelik yaşanırsa problem kısmen tekrarlayabilir.

  Ameliyat süresi ise genellikle hastanın kişisel hikayesine göre değişiklik gösterebilir. Tam karın germe operasyonlarında süre 3,5 saate kadar çıkabiliyor. Ameliyat en az ise 2 saatte tamamlanıyor. Karın bölgesi geniş olan ve yağ alma işlemi de yapılan hastalar 4 saat ameliyatta kalabilir. Problem ne kadar az ise süre de aynı oranda azalır.

  Kasların durumu, dikiş tekniği ve anestezi biçimi de ameliyat süresini etkileyen faktörler arasında sayılabilir.

 • Mini Karın Germe İşleminde Anestezi

  Uygulama öncesinde doktor tarafından gerekli tüm bilgiler verilir. Ameliyatta kesi uygulaması yapılacağından, genel anestezi kullanılacaktır.

 • Mini Karın Germe Sonucu Kalıcı mı?

  Karın bölgesinde yaşanan sorunların birçok kısmına çözüm üretilir. Eğer ameliyattan sonra hasta aşırı derecede kilo verip almazsa, sonuçların uzun süreli olacağını, hatta kalıcı olabileceğiniz söyleyebiliriz. Ancak hastanın kilo sorunları, sonuçta bazı kayıplara sebep olabilir.

 • Uygulama Sonrası Gebelik

  Kısa süre içerisinde gebelik düşünen hastalara, bu uygulama uygun görülmez. Çünkü gebelik sonucunda, buradaki tüm fazlalıklar ve gevşemeler tekrar ortaya çıkacaktır. Ancak ameliyat gebeliğe engel teşkil etmez.

tel