Formu Doldurun Sizi Arayalım
X
Whatsapp
searchWHATSAPP
formİLETİŞİM FORMU
tel

Yüzün tam anlamıyla şekillenmesi ve güzel bir görüntü oluşmasını sağlayan en önemli bölümlerden biri dudaklardır. Genç bir görünüm için dolgun ve kırışıksız dudaklar arzu edilir. Fakat genetik olarak dudak inceliğiyle birlikte yaşın getirdiği menopoz dönemindeki dudak incelmesi, istenmeyen görüntüyü oluşturabilmektedir. Günümüz teknolojik yöntemleri sayesinde hem cerrahi hem de ameliyatsız şekilde dudak bölgesi düzeltilebilmektedir.

Kişisel tercihe bağlı olarak kalıcı ya da geçici dudak estetiği ameliyatı hele alınabiliyor. Dudak şeklini beğenen ancak dudaklarının istediği dolgunluğa sahip olmadığını düşünen kişiler için, geçici dolgu maddelerinin enjeksiyonu en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Uzun vadeli sonuçlar için basit cerrahi yöntemler üzerinden farklı uygulamalar da ele alınabilmektedir.

Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak ve fiyatlarını öğrenmek için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Dudak estetiği, kişilerin istedikleri sonuçlara ve anatomik özelliklerine göre farklılık gösterir. Dudaklarda istenen değişime ve bu değişikliklerin konumu ve boyutuna göre estetiğin uygulanış biçimi belirlenir. Farklı teknikler sayesinde dudakların büyütülmesi, kalınlaştırılması ya da inceltilmesi mümkündür. Dudak estetiği ameliyatlarında büyük bir rolü de üst dudağın üst sınırında yer alan ve eros yayı denilen noktanın düzeltilmesi oynar.
Dudak estetiğinin uygulanmadan önce yüzün yapısına uygun bir tasarım oluşturulur. Daha sonra yapılmak istenen işleme göre dudakta gerekli olan dokunuşlar belirlenir ve uygulanır. Bu noktadan sonra operasyonun büyüklüğü ve yöntemine göre dudak uyuşturulur. Son derece acısız bir işlem olan dudak estetiğinin süresi de istenen sonuçlara göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte bazı estetik operasyonlarının tekrarlanması da gerekebilir. Örneğin dudak dolgusunun ortalama kalıcılık süresi 6-12 aydır. Bu süre hastaya ve farklı kriterlere bağlı olarak daha uzun da olabilir.

Dudak Estetiği İçin Hangi Yöntemler Mevcuttur?

Dudakların istenilen görüntü altında şekillenmesi için belli başlı birtakım yöntemler bulunmaktadır. Mevcut yöntemler arasında dudak mukozasının iç kısmının, dışa doğru hareket ettirilmesiyle yapılan uygulama yer alır. Bu yöntem her ne kadar kalıcı olarak öne çıksa dahi, istenilen dolgunluğu sağlamamaktadır.

Dudak kalınlığının artırılması için ise yağ enjeksiyonu (Dermofat Greft) uygulaması ele alınmaktadır. Yağ dokusu ile derinin alt kısmı şerit halinde dudağın iç kısmına yerleştirilir. Aynı zamanda bu uygulamada kişinin kendi vücuduna ait olan tendon dokular kullanılarak da işlem yapılabilmektedir.

Günümüzde permalip dudak dolgusu en yeni teknolojik yöntemler arasında yer alıyor. Dudak çevresindeki kırışıklardan kurtulma, ince dudakları dolgunlaştırmak, şekillendirmek ve kalıcı doğal bir görünüm oluşturabilmek için etkin bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Permalip Yöntemi

Amerikan FDA onaylı tıbbi bir ürün olan permalip, yüz bölgesinin farklı noktalarında doku büyümesi için değerlendirilmektedir. Şekillenmesi ve dolgu konusunda tamamen doğal bir görünüm kazanmasına olanak tanır. Dudak kıvrımlarına uyumlu şekilde adapte olabilmekte ve kalıcı bir etki yaratmaktadır. His kaybına yol açmadan, şekil bozukluğu yaratmadan ve sertlik oluşmadan güzel bir görünüm sağlıyor.

Permolit yöntemiyle beraber pek çok farklı teknik yöntem üzerinden, amaca uygun şekilde dudaklar daha dolgun görünüm kazandırılabilmektedir. Bu konuda doktor ile hasta arasında yapılacak konuşma ve muayenenin ardından, ilgili yöntem ele alınarak güzel bir görüntü dudak çevresinde elde edilebilmektedir.

Dudak Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Dudak estetiği operasyonel müdahalenin ardından belirli aralıklarla ilk zamanlar buz uygulaması yapılması gerekir. Ayrıca kremlerle dudaklar nemlendirilmeli, dudak hareketlerinin kısıtlılığı minimum seviyeye çekilmelidir. Ortalama 10 ya da 15 gün içerisinde şişlikler azalır ve kişi yeniden sosyal yaşamına rahatlıkla dönüş yapabilir. Enfeksiyon, kanama, uçuk (Herpes) ya da asimetre problemleri meydana gelebilecek sorunlar arasında yer almaktadır.

Fakat uzman bir plastik cerrahi ile ele alınan dudak estetiği sayesinde, doğru teknik yöntem üzerinden bütün bu sorunların önüne geçilebilir. Sonuç olarak kişi arzu ettiği dudak dolgunluğuna ulaşabilir; bunu uzun süre değerlendirme şansını elde edebilir.

Op. Dr. Sedat Baş

1970 yılında Istanbul’da doğdu. 1995 senesinde Tıp Fakültesini bitirip Tıp Doktoru ünvanını aldı. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlık eğitimine 2000 yılında başladı. “Kemik Benzeri Biyoaktif Glass Maddesinin Prefabrikasyon Yöntemi ile Damarlandırılması ve Bu Maddeye Canlılık Kazandırma” konulu uzmanlık tezi ile Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Ünvanını aldı.