Kalça estetiği genel olarak kadınlar tarafından tercih edilen ve kalça bölgesinde daha estetik bir görünüm elde etmek isteyenler için uygulanan estetik yöntemlerden biridir. Bunun yanında farklı nedenlere bağlı olarak da popo estetiğine ihtiyaç duyulduğunu söylemek doğru olur. Bunlar arasında ilk olarak karşımıza genetik görüntü çıkar. Ayrıca kalça görünümünden memnun olunmaması ve ilerleyen yaş ile birlikte vücut formunda oluşan bozulmalar da aynı şekilde bu estetik uygulamaya ihtiyaç duyulmasına neden olur.

Kalça biçiminin istenildiği gibi olmaması, popo bölgesindeki problemli görüntü kadınları, kalça estetiği yapmaya yöneltiyor. Özellikle popo kısımının yuvarlak ve şekilli olmasını dileyen kadınlar, popo estetiği uygulamasıyla buna erişebiliyorlar. Kadınların basen bölgelerinin basık ve geniş olması, estetik açıdan oldukça kötü bir görüntü oluşturur. Bu durumdan kurtulmak isteyenler, kalça estetiği sayesinde istedikleri görüntüyü elde edebiliyorlar.

Kalça Estetiği

İnsanlarda popoya istenen şeklin verilmesini sağlayan ve bel kısmında oldukça yumuşak bir geçişle alt ve orta kısımları dolgunlaştıran bir uygulama olarak karşımıza çıkar…

Kalça (Popo) Estetiği Nedir?

İnsanlarda popoya istenen şeklin verilmesini sağlayan ve bel kısmında oldukça yumuşak bir geçişle alt ve orta kısımları dolgunlaştıran bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Popo estetiğinde yapılan uygulamalar ile kalçaların daha dolgun bir hale gelmesi ve bunun yanında kalçalara yuvarlak bir şekil verilmesi mümkün olur. Ayrıca işlemler sırasında bacak ve uyluğa poponun hemen altında yer alan çizgiye vermeden uygulama yapılabilir. Kalça bölgesinde estetik amaçlı yapılan tüm cerrahi işlemler popo estetiği olarak tanımlanır.

Son yıllarda pek çok kadının daha estetik ve düzgün bir kalçaya sahip olmak istemesi kalça estetiğine olan ilgiyi artırmıştır. Ayrıca bu estetik uygulama ile daha dolgun ev sıkı kalçalara sahip olmak mümkündür. Kadınlar açısından düşünüldüğünde oldukça önemli bir yerde olan kalçalar, çekici ve cazibeli bir görüntü oluşturmaya yardımcı olur. Bu nedenle kalçaların vücut ile orantılı olması kadınların en çok dikkat ettiği hususlardan biridir.

Kalça estetiği, basen, bel ve popo kısmında yapılan çeşitli işlemlerdir. Kalça estetiği operasyonunda temel amaç, dik ve düzgün duran bir popoya sahip olmaktır. İşlemde bel veya basen bölgesinde bazı fazlalıklar alınıp, fit bir görüntü elde edilir. Ancak büyün kalça estetiği operasyonları aynı amaçla yapılmaz. Bazı kadınlar, basen bölgesinin incelmesini isterken, bazıları dik bir görünüm ister. Liposuction işlemleri uygulanıp yapılan bu işlemde, gerek görülmesi halinde üst kısımlara yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Kalça Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi kalça estetiği öncesinde de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunların başında ameliyattan 3 hafta önce sigara kullanımı durdurulmalı ve kesinlikle aspirin gibi ilaçlar tüketilmemelidir. Ayrıca son bir hafta içerisinde kanı sulandırıcı ilaç ya da buna benzer maddelerin kullanılmaması dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Diğer yandan kalça estetiği öncesinde hastanın doktoru ile detaylı bir muayeneye girmesi gerekebilir. Bu görüşmeler sırasında hasta tam olarak nasıl bir kalça yapısı istediğini açık bir şekilde doktoruna iletir ve buna göre süreç işler. Tabi bunların yanı sıra uzman hekim, hastadan birtakım tetkik ve analizler yaptırmasını isteyebilir.

Kalça estetiği yaptırmaya karar verdiyseniz, uygulamadan en az 3 hafta önce kadar kan sulandırabilecek ilaçlar kullanmamanız gerekir. Yine sigara ve alkolü bu süreçte kesinlikle tüketmemelisiniz.

Kalça görünümünde daha estetik ve düzgün bir görüntü elde etmek isteyen her kadının tercihi olan kalça estetiği, aynı zamanda farklı türleri ile karşımıza çıkar. Hacimsiz ya da vücut ile orantısız kalça yapılarının popo estetiği ile ortadan kaldırılması mümkündür. Tabi her kalçanın farklı şekilde ele alınması ve mevcut soruna göre cerrahi müdahaleler yapılması gerekir. Kalça estetiği türleri ise genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Kalçayı dikleştirme ameliyatı
 • Büyük ve basık kalça küçültme ameliyatı
 • Kalçayı dolgunlaştırma ameliyatı

Kalça estetiği operasyonlarına genel olarak baktığımızda popo;

 • Germe
 • Yapma
 • Kaldırma

işlemleri ön plana çıkar. Bunların yanı sıra vücut şekline bağlı olarak farklı alternatifler sunulduğunu da söylemek mümkündür. Peki, kalça estetiğinde kullanılan yöntemler nelerdir? daha yakından göz atalım.

Dikişle Popo Kaldırma

Dikişle popo kaldırma tekniği ile belirgin bir görünüm kazandırmak mümkündür. Ancak bu teknik ile yapılan operasyonların etkisi kısa sürer. Popo ortalama 3 ay sonra eski haline döner ve bu yüzden dikişle popo kaldırma tekniği çok fazla tercih edilmez.

Silikon Popo Protezi Ameliyatı

Silikon popo protezi ameliyatı, her iki popo yanağının birleşimi olan bölgeden yapılan kesi ile gerçekleştirilir. Yapılan kesi sayesinde her iki popo yarısında bir cep oluşturulmuş olur. Her iki popo yarısında oluşturulan ceplere meme protezlerinin aksine daha sert yapıda olan silikon protezler yerleştirilir. Bu şekilde yapılan operasyon sonrasında belirli bir süre kadar oturma ve kalkma sırasında sıkıntılar yaşanabilir.

Genel anestezi altında yapılan popo estetiği yaklaşık olarak 2,5 ila 3 saat arasında tamamlanır. Cerrahi kesi ile yapılan bu ameliyatlarda, kesinin yapıldığı bölgenin iltihaplanma oranı yüksektir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak içinse ameliyat sonrası hijyen kurallarına dikkat etmek ve süreci bu şekilde devam ettirmek gerekir.

Yağ Enjeksiyonuyla Popo Şekillendirme

Yağ enjeksiyonuyla popo şekillendirme, doğal bir yöntem olması nedeniyle çok fazla tercih edilen bir teknik olarak karşımıza çıkar. Operasyonun ardından ortalama 1,5 yıl sonra yağ dokusunun belirli bir bölümü kaydedilir ve rezervin olması halinde işlemler tekrar edilebilir. Yağ dokusu ile yapılan kalça şekillendirme işlemleri son zamanlarda yeni gelişmelerin ortaya çıktığı bir tekniktir. Meydana gelen bu gelişimler ile işlemlerin daha kalıcı bir hale geldiğini söylemek mümkündür. Genel anestezi ile gerçekleştirilen bu teknik 1,5 saat kadar sürer ve operasyon sonrasında en az 2 hafta kadar özel korse giyilmesi tavsiye edilir.

Dolguyla Popo Büyütme

Dolguyla popo büyütme son yıllarda tercih edilen tekniklerin başında gelir. Bu teknik sayesinde yuvarlak ya da şekilli bir popoya sahip olmak oldukça kolaydır. Operasyon sırasında çeşitli dolgu maddeleri kullanılır ve bunun ardından kalçalara rahatlıkla şekil verilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kalça Estetiği İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

  Kalça estetiği operasyonları, genellikle kalçalarından memnun olmayan veya bu bölgede sorunlar olan kadınlara yapılır. Ancak belirttiğimiz gibi isteyen kadınlar diledikleri gibi bu operasyon öncesinde doktora başvurarak, hangi anlamda yardım almak istediğini belirtebilir. Buna göre işlem yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Uygulama sonrasında hastalar doktor tavsiyesine dikkat etmelidir. İyileşme süreci 1-2 gün arasında değişebilir.

 • Yağ Enjeksiyonu ile Popo Şekillendirme Kalıcı Mıdır?

  Yağ enjeksiyonu ile popo şekillendirme işlemleri, ömür boyu kalıcı olmasa da geliştirilen yeni teknikler ile kalıcılık oranı artırılmıştır. Son yıllarda yapılan operasyonlar sonrasında kalçaların istenen yapıda daha uzun süre kalıcı olduğu gözlenmiş ve devam eden çalışmalar bu süre daha da uzatılmaya çalışılmaktadır.

 • Kalça Estetiği Ameliyatlarında Anestezi Gerekir Mi?

  Kalça estetiği operasyonları ameliyathanelerde genel anestezi ile yapılır. Yalnızca macrolane uygulamaları sedasyon altında gerçekleştirilir.

 • Kalça Estetiği Ameliyatları Ağrılı Mıdır?

  Genel olarak popo protezleri belirli oranda ağrıya neden olur. Ayrıca operasyon sonrasında hastalar oturma ve kalkma sırasında güçlük yaşayabilir. Askı ve macrolane uygulamalarında ağrı hissedilmez. Buna karşın liposhaping işlemlerinde de yine bir miktar ağrı meydana gelmesi mümkündür.

 • Kalça Estetiği Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

  Kalça estetiği ameliyatı sonrasında hastalar genel olarak aynı gün içerisinde evlerine dönebilir. Ancak kuşak şeklinde cilt çıkarılarak yapılan ameliyatlar sonrasında hastanın 1 gün kadar hastanede kalması gerekir. Hasta operasyonun ardından 2 gün sonra duş almaya başlayabilir. Ayrıca dikişler genel olarak cilt altındadır ve bu nedenle dikişlerin alınmasına gerek duyulmaz. Ameliyat sonrasında ilk 3 hafta korse kullanılması gerekir. Eğer ameliyat popo protezleri ile yapılmışsa dikkatli bir şekilde oturup kalkmakta yarar vardır. Bunun yanında 3 hafta sonrasında ise hasta koşmadan hafif egzersizler yapmaya başlayabilir ve 6. hafta sonrasında ise tüm aktivitelerin yapılmaya başlanması mümkündür.

tel