Formu Doldurun Sizi Arayalım
X
Whatsapp
searchWHATSAPP
formİLETİŞİM FORMU
tel

Meme Estetiği Hakkında Bilgi

Kadınlarda meme büyüklüğü genel olarak ailesel, hormonal ve yapısal bozukluklar başta olmak üzere çok fazla kilo alınması halinde ortaya çıkar. Bu tür nedenlere bağlı olarak memelerde aşırı bir büyüme görülmesi muhtemeldir. Diğer yandan meme büyüklüğü nedeniyle çeşitli fiziksel sorunlarında görülebilmesi mümkündür. Bu rahatsızlıkların en başında vücudun ağırlık merkezinin öne doğru kayması ve buna bağlı olarak sırt, bel, boyun ve omuzlarda ağrı oluşumu karşımıza çıkar.

Ayrıca çok fazla büyüyen memelerin birbirine temas ettiği bölgelerde ya da kıvrım yerlerinde sürtünme sonucu kızarıklık veya pişikler meydana gelir. Bunun yanında koku yayan sulanmaların da oluşabileceğini söylemek mümkündür. Vücudun ağırlık merkezinin kaymasına bağlı olarak genel vücut şeklinde hantal ya da kambur bir duruş bozukluğu da meydana gelebilir. Bu tür sorunları gidermek içinse meme estetiği oldukça etkili bir cerrahi uygulamadır.

Meme Estetiği Öncesi

Meme büyütme, küçültme ya da dikleştirme estetiği yaptıracak olan birinin operasyon öncesinde yapması gereken bazı uygulamalar vardır. Bunların başında ilk olarak operasyon yapılacak merkezdeki doktorla gerekli görüşmeleri sağlamak ve operasyonu yapacak doktora daha önce geçirilmiş olan ameliyatlar hakkında bilgi verilmesi gerekir. Tabi aynı zamanda kullanılan ilaçlar hakkında da doktora bilgi verilmesi oldukça önemli bir konumda yer alır. Diğer yandan ailede ya da yakın akrabalarda kanser tedavisi görmüş kişi ya da kişiler varsa bu bilgilerin de operasyonu yapacak olan doktorla paylaşılması önem arz eder.

Ameliyat öncesinde kesinlikle operasyonun yapılacağı hastanede doktor kontrolüne girmek ve kan tahlillerini de yaptırmak gerekir. Özellikle operasyon için oldukça önemli bir yere sahip olan kan tahlillerinin son güne bırakılmaması tavsiye edilir. Bunun nedeni operasyonu yapacak olan doktorun gerekli gördüğü taktirde ek tahliller isteyecek olmasıdır. Ayrıca doktor kontrolü sonrasında yaşanabilecek soğuk algınlığı gibi durumlarda doktorun bilgilendirilmesi önemlidir.

Diğer yandan operasyon öncesi yapılması gerekenlerden bir başkası da mamografi ve ultrasondur. Bu tetkiklerin de son güne bırakılmaması gerekir. Çünkü operasyonu gerçekleştirecek olan doktor tetkik sonuçlarına bağlı olarak kişiden genel cerrahi muayenesi isteyebilir ve buna bağlı olarak operasyon tarihinde değişikliğe gidebilir.

Bunların yanı sıra operasyon öncesinde doktorla görüşmesi gereken konulardan biri de en uygun yerleştirme yönteminin belirlenmesidir. Vücut için en uygun ölçüler operasyon öncesi doktorla yapılan görüşmeler sonucunda kararlaştırılır. Ayrıca yapılan görüşmeler sonucunda koltuk altı bölgesinden yerleştirme tekniğine karar verilirse operasyonun yapılacağı gün koltuk altının tüysüz ve temiz olması gerekir.

Meme Estetiği Sonrası

Meme estetiği sonrasında hasta odaya alınır ve yanında bir refakatçi bulunması gerekir. Doktorun onay vermesine bağlı olarak aynı gün ya da ertesi gün taburcu olunabilir. İlk gün ağrıların olması normaldir ve bu tür durumlarda genellikle ağrı kesici verilir. Yaklaşık olarak 3 – 4 gün kadar kolların hiçbir şekilde zorlanmaması gerekir. Operasyondan 4 gün sonra hasta işine dönebilir ve normal yaşantısına ağır egzersizler ve sert hareketler dışında devam edebilir. Ortalama 3 hafta kadar göğüslerde bir hassaslık oluşacaktır. Bu nedenle dışarıdan gelen darbelere karşı göğüslerin korunması gerekir.

Diğer yandan operasyon sonrasında yatış pozisyonu için ameliyatı gerçekleştiren doktordan bilgi alınması gerekir. Bunun yanında ilk bir hafta dolaplara uzanmamak ve ütü yapmamak da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Ameliyatın ardından şişlik, morluk ya da hissizlik gibi durumlar oluşabilir. Bu tür durumlarda genelde normal olarak görülür. Ayrıca ameliyatın ardından 3 – 4 gün sonra duş alınabilir. Ortalama 6 – 8 hafta içerisinde ise spor yapmaya başlanabilir. İlk iki hafta göğüsler normalden büyük boyutlarda olur, ancak zamanla ideal büyüklüğüne ulaşır. Bunların yanı sıra doktor tarafından belirlenen süre boyunca sporcu sutyeni kullanılması tavsiye edilir. Doktor tarafından belirtilen kontrol tarihlerine de kesinlikle uyulmalıdır.

Yapılan Operasyonlar

Meme estetiği için yapılan farklı operasyonlar vardır. Bunlar memelerin uygun boyutlara getirilmesi ve kadınların günlük yaşamlarında daha konforlu olmalarını sağlamak için yapılır. Genel olarak baktığımızda meme estetiği operasyonları aşağıdaki gibidir;

Diğer Hizmetler

Op. Dr. Sedat Baş Hakkında

1970 yılında Istanbul’da doğdu. 1995 senesinde Tıp Fakültesini bitirip Tıp Doktoru ünvanını aldı. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlık eğitimine 2000 yılında başladı. “Kemik Benzeri Biyoaktif Glass Maddesinin Prefabrikasyon Yöntemi ile Damarlandırılması ve Bu Maddeye Canlılık Kazandırma” konulu uzmanlık tezi ile Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Ünvanını aldı.