Formu Doldurun Sizi Arayalım
X
Whatsapp
searchWHATSAPP
formİLETİŞİM FORMU
tel

Meme estetiği genel olarak memelerin normal boyutlarından daha büyük ya da küçük olmasında ya da şekil bozukluklarında uygulanan cerrahi bir işlemdir. Memelerde var olan şekil bozuklukları gerek fonksiyonel gerekse de estetik açıdan problem oluşturur. Kadınlarda ergenlik çağında büyümeye başlayan memeler, aynı dönem içerisinde gelişmeye devam eder ve ergenlik döneminin sonlarına gelindiğinde ise normal boyutlara ulaşır. Bunun dışında hamilelik döneminde de bir miktar büyüme oluşur.

Meme Estetiği Hakkında Bilgi

Kadınlarda meme büyüklüğü genel olarak ailesel, hormonal ve yapısal bozukluklar başta olmak üzere çok fazla kilo alınması halinde ortaya çıkar. Bu tür nedenlere bağlı olarak memelerde aşırı bir büyüme görülmesi muhtemeldir. Diğer yandan meme büyüklüğü nedeniyle çeşitli fiziksel sorunlarında görülebilmesi mümkündür. Bu rahatsızlıkların en başında vücudun ağırlık merkezinin öne doğru kayması ve buna bağlı olarak sırt, bel, boyun ve omuzlarda ağrı oluşumu karşımıza çıkar.

Ayrıca çok fazla büyüyen memelerin birbirine temas ettiği bölgelerde ya da kıvrım yerlerinde sürtünme sonucu kızarıklık veya pişikler meydana gelir. Bunun yanında koku yayan sulanmaların da oluşabileceğini söylemek mümkündür. Vücudun ağırlık merkezinin kaymasına bağlı olarak genel vücut şeklinde hantal ya da kambur bir duruş bozukluğu da meydana gelebilir. Bu tür sorunları gidermek içinse meme estetiği oldukça etkili bir cerrahi uygulamadır.

Meme Estetiği Öncesi

Meme büyütme, küçültme ya da dikleştirme estetiği yaptıracak olan birinin operasyon öncesinde yapması gereken bazı uygulamalar vardır. Bunların başında ilk olarak operasyon yapılacak merkezdeki doktorla gerekli görüşmeleri sağlamak ve operasyonu yapacak doktora daha önce geçirilmiş olan ameliyatlar hakkında bilgi verilmesi gerekir. Tabi aynı zamanda kullanılan ilaçlar hakkında da doktora bilgi verilmesi oldukça önemli bir konumda yer alır. Diğer yandan ailede ya da yakın akrabalarda kanser tedavisi görmüş kişi ya da kişiler varsa bu bilgilerin de operasyonu yapacak olan doktorla paylaşılması önem arz eder.

Ameliyat öncesinde kesinlikle operasyonun yapılacağı hastanede doktor kontrolüne girmek ve kan tahlillerini de yaptırmak gerekir. Özellikle operasyon için oldukça önemli bir yere sahip olan kan tahlillerinin son güne bırakılmaması tavsiye edilir. Bunun nedeni operasyonu yapacak olan doktorun gerekli gördüğü taktirde ek tahliller isteyecek olmasıdır. Ayrıca doktor kontrolü sonrasında yaşanabilecek soğuk algınlığı gibi durumlarda doktorun bilgilendirilmesi önemlidir.

Diğer yandan operasyon öncesi yapılması gerekenlerden bir başkası da mamografi ve ultrasondur. Bu tetkiklerin de son güne bırakılmaması gerekir. Çünkü operasyonu gerçekleştirecek olan doktor tetkik sonuçlarına bağlı olarak kişiden genel cerrahi muayenesi isteyebilir ve buna bağlı olarak operasyon tarihinde değişikliğe gidebilir.

Bunların yanı sıra operasyon öncesinde doktorla görüşmesi gereken konulardan biri de en uygun yerleştirme yönteminin belirlenmesidir. Vücut için en uygun ölçüler operasyon öncesi doktorla yapılan görüşmeler sonucunda kararlaştırılır. Ayrıca yapılan görüşmeler sonucunda koltuk altı bölgesinden yerleştirme tekniğine karar verilirse operasyonun yapılacağı gün koltuk altının tüysüz ve temiz olması gerekir.

Meme Estetiği Sonrası

Meme estetiği sonrasında hasta odaya alınır ve yanında bir refakatçi bulunması gerekir. Doktorun onay vermesine bağlı olarak aynı gün ya da ertesi gün taburcu olunabilir. İlk gün ağrıların olması normaldir ve bu tür durumlarda genellikle ağrı kesici verilir. Yaklaşık olarak 3 – 4 gün kadar kolların hiçbir şekilde zorlanmaması gerekir. Operasyondan 4 gün sonra hasta işine dönebilir ve normal yaşantısına ağır egzersizler ve sert hareketler dışında devam edebilir. Ortalama 3 hafta kadar göğüslerde bir hassaslık oluşacaktır. Bu nedenle dışarıdan gelen darbelere karşı göğüslerin korunması gerekir.

Diğer yandan operasyon sonrasında yatış pozisyonu için ameliyatı gerçekleştiren doktordan bilgi alınması gerekir. Bunun yanında ilk bir hafta dolaplara uzanmamak ve ütü yapmamak da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Ameliyatın ardından şişlik, morluk ya da hissizlik gibi durumlar oluşabilir. Bu tür durumlarda genelde normal olarak görülür. Ayrıca ameliyatın ardından 3 – 4 gün sonra duş alınabilir. Ortalama 6 – 8 hafta içerisinde ise spor yapmaya başlanabilir. İlk iki hafta göğüsler normalden büyük boyutlarda olur, ancak zamanla ideal büyüklüğüne ulaşır. Bunların yanı sıra doktor tarafından belirlenen süre boyunca sporcu sutyeni kullanılması tavsiye edilir. Doktor tarafından belirtilen kontrol tarihlerine de kesinlikle uyulmalıdır.

Yapılan Operasyonlar

Meme estetiği için yapılan farklı operasyonlar vardır. Bunlar memelerin uygun boyutlara getirilmesi ve kadınların günlük yaşamlarında daha konforlu olmalarını sağlamak için yapılır. Genel olarak baktığımızda meme estetiği operasyonları aşağıdaki gibidir;

Meme Büyütme
Meme Dikleştirme
Meme Küçültme
Meme Ucu Estetiği
Meme Asimetrisi
Jinekomasti Ameliyatı
Erkek Meme Ameliyatı

Kadınlarda memelerin normalden çok fazla büyük olması çeşitli fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra kıyafet ve iç çamaşırı seçiminde de sıkıntılar yaşanmasına neden olur. Çok fazla büyük memelere sahip olan kadınlar kıyafet seçiminde oldukça ciddi sıkıntılar yaşar. Bunun yanında büyük ya da küçük boyutlu memelerin bir estetik kusur olduğunu söylemek yanlış olmaz. Göğüslerinden rahatsız olan pek çok kadının yaşadığı bu tür sorunlar nedeniyle göğüslerini saklamak zorunda kaldıklarını da belirtmek gerekir. Buna bağlı olarak kadınların girdiği pek çok ortamda ve sportif faaliyetlerde kendilerini rahat hissedemedikleri bir gerçektir.

Göğüs büyüklüğü bazı kadınlarda ergenlik döneminden itibaren görülür. Ayrıca dev meme büyüklüğü adı verilen aşırı meme büyüklüğü de yine buluğ çağında ortaya çıkar. Bu tür bir sorunla karşı karşıya kalan kadınların kesinlikle hormonal açıdan bir inceleme altına alınması gerekir.

Meme büyüklüklerini hafif, orta ve ileri düzey olarak sınıflandırmak mümkündür. Ayrıca meme büyüklüğüne bağlı olarak sarkmalar da meydana gelebilir. Göğüslerde oluşan sarkmalar büyüklüğün derecesine göre şekil alır. İleri düzey meme büyüklüğü olan kadınlarda sarkmaların daha fazla olduğunu söylemek doğru olur.

Göğüs büyüklüğü operasyonlarında cerrahi yöntemler ile memelerin hacmi ve genel görünümü normal konuma getirilir. Yapılan operasyonlar sayesinde meme hacmi önemli ölçüde düşürülür ve aynı zamanda memelerin göğüs bölgesinde olması gereken pozisyona getirilmesi sağlanır. Bu işlemler ile göğüsler vücutta daha estetik bir şekil alır.

Operasyon sırasında genel anestezi kullanılır ve ameliyatın ardından ilk gece hastanede kalınması gerekir. Genel olarak bakıldığında riskli ameliyat grubunda yer almasa da hematoma, enfeksiyon ve meme şeklinin istenen boyutlarda olmaması gibi olumsuz durumlara karşı bir gece hastanede konaklamak doğru olur. Ayrıca operasyon sonrasında meme şeklinin ideal ölçülerde olmaması istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

veya bu sorunlardan bazılarının aynı anda görülmesi şeklindedir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse örneğin; operasyon sonrası memeler küçük ve sarkık ya da büyük ve sarkık olabilir. Bu tür sorunlar vücut şeklinde bozulmaların oluşmasına neden olur. Hatta ortaya çıkan buna benzer şekil bozuklukları kadınlarda psikolojik rahatsızlıkların meydana gelmesine zemin hazırlar. Bunların yanı sıra memelerin normal boyutlarda küçük olması ciddi bir estetik sorun olarak ön plana çıkar.

Meme (Göğüs) Büyütme Ameliyatı

Kadınlar için göğüsler, vücudun en önemli organlarından biri olma özelliği taşır. Günümüzde görünüşe çok fazla önem verildiği için vücut yapısındaki önemin arttığını da söylemek doğru olur. Bu nedenle pek çok kadın göğüslerinde meydana gelen şekil bozuklukları için meme estetiği operasyonlarını tercih eder. Teknolojik gelişmelerin çok fazla ilerlediği düşünüldüğünde ise bugün birçok estetik operasyon sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. Estetik operasyonlar ile göğüs bölgesine yapılan müdahaleler, kadınlara arzu ettikleri gibi bir göğüs yapısına sahip olmasında etkili olur. Göğüs büyütme operasyonların çoğu zaman silikon meme protezler kullanılır. Son yıllarda en çok tercih edilen meme estetiği ise göğüs büyütme operasyonu olarak ön plana çıkar.

Göğüslerinin çok büyük ya da küçük olduğunu düşünen veya dik bir göğüs yapısına sahip olmayı arzu eden pek çok kadın, meme estetiği operasyonları ile istedikleri gibi göğüslere kavuşabilir. Operasyon öncesi yapılan planlamalar sayesinde yapılacak işlem sonrası göğüslerin son halinin hemen hemen nasıl olacağı operasyon yapılacak olan kişiye aktarılır ve bunun ardından işlemler gerçekleştirilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Göğüslerin daha biçimli bir hale gelmesine yardımcı olan operasyonlardan biri de meme dikleştirme ameliyatıdır. Genelde meme sarkması nedeniyle gerçekleştirilen bu ameliyat sonrasında göğüsler daha şekilli bir forma bürünürken sarkmalar ortadan kaldırılır ve daha dik bir duruşa sahip memeler elde edilir. Tabi göğüslerin sarkmasında belli başlı nedenler vardır. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

Aşırı kilo alıp verme göğüs sarkmalarının başlıca nedenleri arasında yer alır.
Bunun yanında gebelik sonrasında emzirme döneminin sona ermesinin ardından memelerde belirgin ölçüde sarkmalar oluşur.
Diğer yandan yer çekimine bağlı olarak bazı kadınlarda da meme sarkması gibi olumsuz sonuçlar ön plana çıkabilmektedir.

Genel olarak bakıldığında büyük göğüslere sahip olan kadınlarda meme sarkmaları daha fazla görülür. Memeleri tutan bağlar zaman içerisinde zayıflamaya başlar. Bunun yanında memeleri tutan bağların yaşlanma etkisiyle de eski gücünü koruyamaması sarkmaların ortaya çıkmasında etkili olur. Bu nedenle büyük göğüslere sahip kadınlar, meme sarkması gibi sorunlarla diğer kadınlara göre daha fazla karşı karşıya kalır. Ayrıca fizyolojik nedenlere bağlı olarak da meme sarkmaları yaşanabilir ve bunlar karakteristik özelliklere bağlı meme sarkmaları olarak adlandırılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kadınlarda memelerin normal büyük olması bazı durumlar karşısında sıkıntılar yaşanmasına neden olabilir. Memelerin aşırı büyük olması estetik görünüm bozukluğu meydana getirmesinin yanında sırt, kol ve omuz ağrılarına neden olur. Zamanla ortaya çıkan sağlık sorunları nedeniyle meme küçültme ameliyatı yapılması kaçınılmaz hale gelir. Ayrıca memelerdeki büyüklük zamanlar sarkmaların da oluşmasına yol açar ve bu nedenlere bağlı olarak kadınlar meme küçültme ameliyatına başvurur.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde detaylı muayeneler yapılır ve meme dokusundan ne kadar parça alınacağı operasyon öncesinde cerrah ve hasta tarafından belirlenir. Genel anestezi altında yapılan işlemler ortalama 3 saat kadar sürer. İşlemler sonucunda memelerdeki fazla dokular alınmış ve memelerde belirgin ölçüde şekillendirme yapılmış olur.

Kimler Meme Estetiği Yaptırmalı?

Meme estetiği operasyonları 18 yaşını doldurmamış kişilere uygulanmaz. Aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Meme gelişiminin tamamlanmasının ardından her kadın rahatlıkla meme estetiği yaptırabilir. Bunların yanı sıra sürekli kilo değişimi yaşayan kadınların meme estetiği operasyonu yaptırması gerekir. Kilo alımına bağlı olarak memelerin aşırı şekilde büyümesi zamanla çeşitli sorunların yaşanmasına neden olur. Kol, sırt ve omuzlarda ağrılar meydana gelir ve aynı zamanda vücudun ağırlık merkezinin kaymasına neden olur.

Diğer yandan meme estetiği yaptırması gereken kişiler arasında memelerinde şekil bozukluğu yaşayan kadınlar da yer alır. Estetik açıdan olumsuz görüntülerin ortaya çıkmasına neden olan şekil bozuklukları, kadınların kıyafet seçimlerini zorlaştırır ve bunun yanında iç çamaşırı bulma konusunda sorun yaşamalarına neden olur. Bu nedenle meme estetiği ameliyatları ile göğüslerde oluşan şekil bozukluklarının giderilmesi gerekir.

Ayrıca göğüsleri düzleşen, sigarayı bırakan ya da meme uçları aşağı bakan ya da çok fazla büyümüş olan kadınlarda da meme ameliyatı yapılması gerekebilir. Meme estetiği içerisinde yer alan farklı ameliyatlar ile göğüslerde oluşan bu sorunları kısa sürede gidermek ve daha estetik bir görünüm sahip olan göğüsler elde etmek mümkündür.

Meme Estetiği İyileşme Süreci

Meme estetiği sonrasında iyileşme süreci belirli koşullar altında gerçekleşir. Operasyonun ardından en az 6 saat sonra sıvı gıdalar alınmaya başlar. Hasta en az 1 gün kadar hastanede müşahede altında kalır ve ertesi gün taburcu edilir. Ameliyatın ardından herhangi bir şekilde enfeksiyon oluşmaması için 7 gün boyunca antibiyotik kullanılır. Ameliyattan 4 gün sonra ise sargı ve bandajlar çıkarılır.

İyileşme sürecinde bitkisel ya da vitamin içerikli tabletler başta olmak üzere aspirin gibi ilaçların kullanılmasına izin verilmez. Operasyondan iki hafta sonra yürüyüş yapılmaya başlanabilir. Bunun yanında ameliyat sırasında eriyen dikişler kullanılmış ise diş alma işlemine gerek duyulmaz. Ancak normal dikiş kullanılması halinde dikişler ince bit bantla alınır. Yaklaşık olarak 1 ay sonra operasyonu gerçekleştiren doktor 6 ay süre ile aralıksız uygulanması için egzersiz programları önerir. Operasyon sonrasında memelerin ideal şekillerini alması 4 ila 6 ay arasında değişiklik gösterir.

Op. Dr. Sedat Baş

1970 yılında Istanbul’da doğdu. 1995 senesinde Tıp Fakültesini bitirip Tıp Doktoru ünvanını aldı. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlık eğitimine 2000 yılında başladı. “Kemik Benzeri Biyoaktif Glass Maddesinin Prefabrikasyon Yöntemi ile Damarlandırılması ve Bu Maddeye Canlılık Kazandırma” konulu uzmanlık tezi ile Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Ünvanını aldı.