Burun törpülenmesi adı da verilen kemerli burun ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Öncesinde 3d simülasyonu ile hazırlanmış maskeler bu operasyonlarda sıklıkla kullanılıyor. Ancak kemeri 4 -5 mm’den fazla olan hastalar için önce kesi sonra törpüleme uygulanır. Bunun için özel olarak geliştirilmiş kemik makasları ve cihazları kullanılmaktadır.

Kemerli Burun Estetiği Ameliyatında Başarı

Burun ameliyatları toplamda 1- 1.5 saat sürüyor. Akabinde hasta son kez muayene edilip sağlık taraması yapılır. Ağrı şikayeti varsa doktorlar inisiyatifini kullanarak ağrı kesici ya da antibiyotik yazabilir. Kemerli burun ameliyatı sonra ilk 4 -5 saat boyunca su ve sıvı içecekler tüketilmemelidir. Aksi takdirde kusma ve kanama gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Burun ilk üç-dört gün boyunca sargılı kalmaktadır. Operasyonu gerçekleştiren uzmanların tüm uyarıları dikkatle dinlenmelidir. İlk iki gün boyunca küvete, havuza ve denize girmek kesinlikle yasaktır. Burun bölgesini zorlayacak tüm temas sporlarından (futbol, voleybol, basketbol) kaçınılmalıdır.

Sargılar açıldıktan sonra kemerli bölgenin tamamen düzleştiği fark edilebilir. Ancak burnun asıl şeklini alması en az 3 ay sürecektir. Burnu hem mikro hem de makro travmalardan korumak için ekstra özen gösterilmelidir. Gözlük takmak ya da tişört gibi kafadan geçirmeli kıyafetler giymek için en az bir hafta beklenmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kemerli Burun Ameliyatı ve Yapılışı

  Kıkırdak ve burnun üst noktası arasında kalan kemikler özel makaslarla kesilip düzleştirilir. Daha sonrasında törpüleme işlemine geçilir. Kemerin uzunluğu ne kadar büyükse ameliyat da o kadar uzun sürmektedir. Söz konusu işlemlerde törpülenen burnun altında bir boşluk oluşabilir. Bunun için boşluğun doldurulması ve burnun biraz daraltılması gerekmektedir. Açık çatı adı verilen bölgede kemiklerin geri kalanı traşlanır ve operasyon tamamlanır.

 • Kemerli Burun Ameliyatı Avantajları

  Yeni bir burun sırtının oluşturulduğu bu ameliyatlarda risk faktörü minimalize edilmiştir. Hasta, sadece birkaç günlük dinlenme sürecinden sonra sosyal hayatına dönebilir. Kişilerin kemerli burun yapılarının yerine çok daha ince ve yüzün geneli ile orantılı bir burna sahip olması için yapılır. Hem estetik hem de sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır.

 • Silikon ve İlaç Kullanımı

  Kemerli burun ameliyatlarından sonra birçok burun estetiğinde olduğu gibi silikon kullanılmaktadır. Kullanılan silikonlar burnu korumaya aldığı gibi iyileşme sürecini de hızlandırıyor. Bunun dışında doktorun yazdığı ya da önerdiği dışında hiçbir ağrı kesici ve muadili ilaç kullanılmamalıdır. Silikonlar bazı kişilerde kuruluk hissi ve boğaz ağrısı yapabilir. Bunun önüne geçmek için eczanelerden temin edilebilecek ağız spreyleri günde iki kere kullanılabilir.

 • Ameliyat Sonrası Kanama Riski

  Günümüz şartlarında yapılan kemerli burun estetiği ameliyatı en az riski ve yan etkiyi barındırmaktadır. Kanama her yüz hastadan birinde, geçici süreliğine görülebilir. Bunun dışında ilk gün boyunca burundan pembe renkli bir sıvı akabilir. Hastalar bunun kanama olduğunu düşünse de aslında vücudun kendi kendini onarma sürecini tanımlar. 48 saat sonunda burundan akan sıvılar normale döner. Eğer kanamalar şiddetli ve devamlı oluyorsa doktorlarla iletişime geçilmelidir.

 • Kemerli Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

  Genel anestezi altında uygulanan kemerli burun ameliyatı sonrası, hastanın durumuna göre hasta taburcu edilir ya da bir günlük hastane istirahati önerilir. Hastane çıkışından sonra da kanama, şişme, ağrı gibi şikayetlerin yaşanmaması için en az 2 haftalık istirahat tavsiye edilir.

  Kemerli burun ameliyatı sonrası, doktorun uygun gördüğü tarihlerde kontrole giden hastanın öncelikle burun silikonu; daha sonra ise alçı ve burun bandajı çıkartılır. İyileşme süreci boyunca yüksek yastıklar kullanılarak başın yukarıda tutulması ve burnun darbelere karşı korunması oldukça önemlidir. Başarılı bir iyileşme dönemi geçiren hastalar, genellikle 10. günden sonra rutin aktivitelerine döner. Operasyon sonrası 6 ay boyunca doktor takibi önerilir.
  Kemerli burun estetiği sonrası sağlığına ve hayalindeki görünüme kavuşan hastaların özgüveninin yükselmesi, sosyal ve iş hayatında daha verimli hâle gelmesi, fiziksel görünümüyle barışması ve daha mutlu bir birey olması oldukça sık gözlemlenir.

tel