Son zamanların favori uygulamalarından biri olan burun ucu estetiği genellikle tek seansta etkili sonuçlar veren bir işlemdir. Ameliyatsız, sadece lokal anestezi kullanılarak uygulandığı için son derece pratiktir. Tıp literatüründeki adı minor rinoplasti olup hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilir.

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti)

Burun Ucu Estetiği Yaptırmak İçin;

Teknolojik ekipmanlar kullanılarak tatbik edilen burun ucu estetiği hastane ve özel muayenehanelerde yapılmaktadır. Öncelikli olarak hastanın şikayet ve talepleri dinlenir. Daha sonrasında burnun en az 5 farklı açıdan fotoğrafları çekilir. Burun ucu eğik ya da fazla kalkık olan kişilerin yüzün genel görünümü ile orantı sağlaması mümkün hale getiriliyor. Before / after fotoğrafları ile hastalar aradaki farkı çok rahat görebilirler.

Burun bölgesine içeriden müdahale edildiği için herhangi bir iz ya da leke kalmamaktadır. Bu yönüyle de son derece faydalı bulunan bu estetik işlem, kalıcı etkilere sahiptir. Eğrilikler de tıbbi materyaller ile ölçülerek mükemmele yakın bir sonuç elde etmek adına tatbik edilir. Asimetrik olan burun uçları çok daha estetik hale getirilerek hem erkeklerin hem de kadınların bu yöndeki talepleri karşılanır.

Burun Ucu Estetiğinde Başarı

Estetik işlemler arasında en hassas noktalardan birini burun ucu estetiği oluşturuyor. Burun, yapısı gereği son derece hassas bir uzuv olduğu için işlem sonrasında mümkün mertebe dikkatli olunmalıdır. Özen göstermek iyileşme sürecini doğrudan etkilemektedir. Hem açık hem de kapalı yaklaşımla tatbik edilen burun ucu uygulamaları herhangi bir yan etkiye sahip değildir.İlk birkaç gün boyunca ağrı oluşabilir. Doktorun önerebileceği ağrı kesiciler günde en fazla iki kere kullanılmalıdır.

İlk iki gün boyunca havuza ve saunaya girmek yasaktır. Aynı zamanda hastalar, ilk 24 saat boyunca duşa girmemeli ve burun bölgesini sudan uzak tutmalıdır.. Burun ucunu olumsuz olarak etkilememek için kazak, tişört gibi giysiler yerine, ceket, gömlek gibi sırttan geçirmeli kıyafetler tercih edilmelidir. Bir ay boyunca futbol, basketbol gibi temas sporlarından kaçınılmalıdır.

Burun Ucu Estetiği

Burun ucu estetiği, burun kemiğinde anatomik açıdan herhangi bir yapısal bozukluk olmamasına rağmen burun ucu kıkırdaklarındaki şekil bozukluğu nedeniyle yapılan bir estetik ameliyat türüdür. Burun ucunda asimetri, düşüklük, genişlik ya da bir mandalla sıkılmış gibi görünen burun sorunlarının düzeltildiği işlemler burun ucu estetiği olarak adlandırılır. Tip Plasti olarak adlandırılan bu operasyon, son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiş ve burun ucundan memnun olmayan kişilerde çok sık uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle burnun yüze uyum sağlamadığı ve hoş olmayan görüntülerin ortaya çıktığı durumlarda çok fazla tercih edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kimler Burun Ucu Estetiği Yaptırabilir?

  Burun ucu estetiği yaptırmak isteyen bir kişinin öncelikle psikolojik açıdan sağlıklı olması gerekir. Ayrıca anatomik açıdan gelişimini tamamlamış olması da yine bulundurması gereken şartlar arasında yer alır. Kişide kemik gelişiminin tamamlanması genel olarak 17 yaşına kadar devam eder. Her ne kadar kişiden kişiye göre farklılık gösterse de burun ucu estetiği için bu yaş düzeyi baz alınır. Tabi özel durumlarda bu yaş sınırı gevşetilebilir. Ancak kemik yapısı ve kıkırdak doku 17 yaşına kadar gelişimini devam ettirdiği için daha erken dönemlerde burun ucu estetiği ameliyatı önerilmez. Burun Ucu Estetiği Yaptırmak İçin;

  Tip Plasti ameliyatında kişiye özel inceleme ve planlamalar yapılması ve buna göre operasyon sürecine dahil olunması önem arz eder. Ayrıca burun ucu estetiği operasyonu için kişinin, burun ucunda düşüklük, genişlik, asimetri sorunu ya da burun ucunda daralma gibi problemler yaşaması gerekir. Bu şekilde burun ucunda meydana gelmiş olan yapısal bozuklukların giderilmesi mümkün olur.

  Diğer yandan operasyon geçirecek olan kişinin ameliyat öncesinde doktor tarafından verilen tavsiyeleri uygulaması şarttır. Bu tür estetik operasyonlarda işlem sonrası kadar işlem öncesi de önemlidir. Bu nedenle hastanın uzman doktor tarafından verilen öneriler ile operasyon için hazırlık yapması göz ardı edilmemesi gereken durumdur.

 • Burun Ucu Estetiğinde Anestezi Çeşitleri

  Burun ucu estetiğinde anestezi çeşitleri iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlar lokal ve genel anestezidir. Operasyon sırasında uzman doktor tarafından lokal ya da genel anestezi önerilebileceği gibi hasta anestezi türlerinden istediği birini de tercih edebilir. Ancak hasta konforu açısından genel olarak önerilen anestezi türü, genel anestezidir. Lokal anestezi sırasında hastanın sadece burun bölgesi ve çevresi uyuşturulur ve bu şekilde işlemler yapılır. Genel anestezide ise hasta tamamen uyutulur ve burun üzerinde işlemler bu şekilde gerçekleştirilir. Hasta kısa sürede uyutulmasının ardından operasyon başlar ve tamamlanmasının ardından hasta kısa bir süre sonra uyanır. Bu sırada hiçbir şey hissetmez ve burun ile ilgili tüm işlemler tamamlanmış olur.

 • Burun Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Burun ucu estetiği sonrasında dikkat edilmesi gerekenler iyileşme sürecine olumlu ya da olumsuz etkiler sunduğu için özen gösterilmesi gereken bir süreçtir. Buna göre ameliyat sonrasında hastanın dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki gibidir;

  • Hasta bir süre ağır ve sert spor aktivitelerinden uzak durmalıdır.
  • Ayrıca ağır çerçeveli gözlüklerin bir süre kadar kullanılmaması gerekir.
  • Dişlerin fırçalanması sırasında yumuşak bir fırça kullanılmalı ve bunun yanında fırçalama sert hareketler ile yapılmamalıdır.
  • Ameliyat sonrasında yüzme ve buna benzer aktivitelerden uzak durulması gerekir.
  • Bunların yanı sıra sümkürme gibi burnu çok fazla zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Diğer burun estetiği operasyonlarında olduğu gibi güneş ışığından bir süre korunmak doğru olur.
tel