Çene Estetiği

Orantılı bir yüz yapısı sağlamak, daha genç görünmek ve çene yapısındaki doğuştan gelen sorunları çözüme kavuşturabilmek için çene estetiği gerçekleştirilmektedir. Özellikle yüzün orta alt bölgesinde bulunan çene, yüz hattının simetri yakalaması ve uyumlu bir görünüm için büyük öneme sahiptir. Yüzyıllar içerisinde insan zihninde oluşan bir yüz görseli bulunur. Bu görseli yakalamak ve sosyal yaşama özgüvenli şekilde karışabilmek için, küçük ya da çok büyük bir çene yapısı yerine, yüzle orantılı bir çeneye sahip olmak gerekmektedir.

Örneğin eğri görünen bir çene insan zihninde yüzün bütününün eğri görünmesine sebep olur. Bu yüzden yüze orantılı olan ideal çene yapısı kadın ve erkeğe göre uygun şekilde ele alınmalı; doktor kontrolünde çene estetiği uygulaması gerçekleştirilmelidir.

Çene Estetiği Nasıl Uygulanır?

Çene estetiği genel anestezi üzerinden uygulanır. Ele alınan operasyonel müdahale süresi tek ya da çift çeneye bağlı olarak, 1,5 ile 3 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Her hastanın fizyolojik yapısına uygun şekilde doğru ölçeklerde çene implantı, ağız içinden ya da çene altında açılan bir kesiden giriş yapılarak plana uygun şekilde yerleştirilir.

Eski dönemlerde çene estetiği yalnızca hastalık sorunlarına karşı ele alınırdı. Alt ve üst çenesinde çok belirgin problemler olan kişiler için çözümler üretilirdi. Günümüzde ise tüm yüz parçalarının uyum sağlaması ve güzel bir görünüm elde edilebilmesi için, estetik açıdan da ele alınarak güzel bir görüntü sağlanabilmektedir. Uzman doktor kontrolü ve muayenesi ile ele alınan farklı yöntemler sayesinde, yüzle uyumlu güzel bir görüntü elde edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Çene Estetiğinin Ardından İz Kalır Mı?

    Ağız içinden ele alınarak yapılan kesi ile beraber, çene estetiği operasyonu sonrası herhangi bir iz kalmaz. Fakat bazı zamanlar bu yöntem nedeniyle alt dudaklarda belli miktarda his kaybı yaşanabilmektedir. Çene altından gerçekleştirilen kesi ile müdahale yapıldığında dudakta herhangi bir his kaybı yaşanmaz. Fakat bu yöntemde bireysel açıdan kişinin yapısına bağlı olarak bir miktar iz kalabilmektedir. Günümüzde genel olarak gerekli koşullar sağlanıyorsa, ağız içinden yapılan kese ile çene estetiği daha ön plana çıkarılmaktadır.

  • Çene Estetiği Operasyonu Sonrası Tedavi Süreci Nasıl Geçer?

    Çene estetiği müdahalesinin ardından yaklaşık olarak 1 hafta süresince şişlik, ağrı ve hafif gerginlik çene etrafında yaşanabilmektedir. Geçici bir süre için alt dudaklarda his kaybı yaşanabilir. Bu bir haftalık süre tamamlandıktan sonra herhangi bir sorun yaşanmadan gündelik hayata dönüş yapılabilir.

    Güvenli şekilde farklı yiyecekler tüketilebilir; ısırmakta ya da farklı yemekler yemekte herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak mutlaka her yiyecek tüketiminin ardından düzenli bir ağız temizliği büyük öneme sahiptir. Hem genetik birtakım sağlık sorunları hem de görsel açıdan istenilen yüz hatlarına ulaşabilmek için, günümüzde iki farklı yöntem üzerinden çene estetiği uygulanmaktadır. Konusunda tecrübe sahibi plastik cerrah kontrolünde ele alınan operasyon, teknolojik yöntemlerle sorunsuz şekilde tamamlanabilmektedir.

tel