Karın Germe Ameliyatı

Farklı sebeplere bağlı olarak karın çevresinde deri fazlalığı ve sarkma meydana gelebilir. Bu tür problemlerin çözümüne yönelik son yıllarda çeşitli uygulamalar yapılabiliyor. Bunların başında da karın germe ameliyatı geliyor.

Karın bölgesindeki problemler erkeklerde de görülse de kadınlarda görülme oranı daha fazladır. Özellikle hamilelik sonrasında deride deformasyona bağlı estetik bozukluklar sıklıkla ortaya çıkabilir. Sarkma ve deformasyon sorunları ise artık küçük estetik müdahale ile çözüme kavuşturulabiliyor. Böylece daha hoş bir görüntü elde edilebilir.

Karın Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Operasyon ile karın bölgesindeki sarkma ve göbek çevresindeki çatlaklar tedavi edilir. Fakat işlemde uygulanan tekniğin doğru olması gerekir. Hastaya uygulanacak teknik hekim tarafından yapılan detaylı muayene ile belirlenir. Özellikle operasyonun yapılacağı bölge ve radyolojik görüntüleme sonuçları uygulanacak teknik hakkında bilgi verir.

Operasyonda kesi atılacak bölge daha çok sezaryen çizgisinde devam eder. Göbek deliğine kadar olan bölgedeki sarkan deri tamamen alınır. Sonrasında ise kalan deri gerdirilir. Göbek deliği için uygun orantı ayarlanarak işlem sonlandırılır.

Karın bölgesinde sarkma dışında aşırı yağlanma sorunu varsa fazla yağ da aynı operasyonda alınabilir. Bunun için germe ameliyatında liposuction uygulanır. Karın duvarı zarının üst kısmına toparlayıcı dikişler atılır. Böylece karın kasları yeniden sıkılaşır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Karın Germe Operasyonu Kaç Saat Sürer?

  Karın germe operasyonu sonrasında atılan dikişler estetik olduğu için iz problemi de ortadan kaldırılır. Uygulama bittikten sonra hoş olmayan görüntü ortadan kaldırılır. Fakat özellikle kadınlarda yeniden bir gebelik yaşanırsa problem kısmen tekrarlayabilir.

  Ameliyat süresi ise genellikle hastanın kişisel hikayesine göre değişiklik gösterebilir. Tam karın germe operasyonlarında süre 3,5 saate kadar çıkabiliyor. Ameliyat en az ise 2 saatte tamamlanıyor. Karın bölgesi geniş olan ve yağ alma işlemi de yapılan hastalar 4 saat ameliyatta kalabilir. Problem ne kadar az ise süre de aynı oranda azalır.

  Kasların durumu, dikiş tekniği ve anestezi biçimi de ameliyat süresini etkileyen faktörler arasında sayılabilir.

 • Karın Germe Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

  Ameliyat sonrası iyileşme süreci operasyonun kapsamına bağlı olarak değişiklik gösterir. Fakat her hasta risk durumuna göre yaklaşık olarak 1 ile 2 gün hastanede kalır. Operasyon bitiminde hastalara özel bir korse giydirilir. Korse bir ay kadar kullanılmalıdır. Böylece iyileşme sürecinde karın bölgesinde istenen form elde edilir. Bu durum ameliyatın başarısını da artırır.

  Ameliyat bitip hasta odasına alındıktan 3 – 4 saat sonra hasta yürütülür. İlk yürümede hasta bir yakınından yardım alır. Fakat ertesi gün yürüyüşlerini artık kendisi yapmalıdır. Dikişler nedeniyle bir süre ağrı olması normaldir. Ağrılar için ilaç kullanılabilir. İlk bir haftalık süreçte özellikle öksürme ve hapşırma esnasında bu ağrılar şiddetlenebilir.

  Bir hafta sonrasında ise dikiş kaynamaya başlar. Ameliyattan 3 gün sonra ise hasta banyo yapabilir. Siz de deneyimli ekibimizde yararlanmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

tel