Formu Doldurun Sizi Arayalım
X
Whatsapp
searchWHATSAPP
formİLETİŞİM FORMU
tel

Yağ Aldırma

Son yıllarda sıklıkla tatbik edilen liposuction, yağ aldırma amacıyla yapılmaktadır. Yetişkin tüm erkek ve kadınlarda uygulanabilir. Temel olarak estetik bir müdahale olup kilo vermekten çok vücuda biçim kazandırmakta etkilidir.

Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak ve fiyatlarını öğrenmek için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Bu işlem genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Ancak bazı münferit uygulamalarda lokal anestezi de yapılabilir. Yağ dokularının alınacağı bölgeler işaretlenir. Akabinde o alanlara küçük kesiler atılır. Kesilerin açılması ile birlikte özel tıbbi malzemeler ile direnç gösteren yağ dokuları vakumlanır.

Son zamanlarda lazer uygulaması da liposuction alanında sıklıkla tercih ediliyor. İşlem sırasını kısaltan lazer uygulamaları çok daha pratik ve etkili sonuçlara sahiptir. Bazı özel uygulamalarda ise karaciğer ve böbreklerin üstündeki zararlı yağ dokuları tek bir seansta alınabiliyor. İşlem sonrasında hastalar biraz dinlendikten eski, sosyal yaşamlarına geri dönebilir.

Liposuction’ın Yan Etkileri Var mı?

Başka kızarıklık ve şişkinlik olmak üzere birçok farklı yan etki bu uygulamalardan sonra ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda ise hiçbir yan etkiye rastlanmamaktadır. Kimi durumlarda ağrı şikayeti gözlemlenebilir. Operasyonu gerçekleştiren doktorların yazdığı ya da önerdiği ağrı kesiciler günde bir ya da iki kere alınarak ağrılardan kurtulmak mümkündür. Diğer yan etkiler arasında uyuşukluk ve morarma sayılabilir. Bu yan etkilerin tamamı geçicidir. Ağrı ve şişkinlik devam ettiği takdirde uzmanlara danışılmalıdır.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yağ aldırma işlemleri erkek ve kadınlarda farklı bölgeler için uygulanabilir. Erkeklerin karın bölgesi ve çevresinde biriken yağlar liposuction işlemleriyle alınmaktadır. Kadınlarda ise en çok tercih edilen bölgelerin başında basen ve göğüs gelmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte lazer destekli liposuction uygulamaları farklı bölgelerde de tatbik ediliyor. Kolların iç kısımları, boyun hatları ve sırt bölgesindeki dirençli yağların tamamına yakını alınabilmektedir.

Yağ Aldırmanın Faydaları

1- Vücuttan ödemlerin atılmasını sağlar: Vücut içerisinde zamanla oluşan ödemlerin atılmasında liposuction uygulamalarının faydası görülebilir. Temel amacı estetik olmasına rağmen ikincil derecede faydaları da mevcuttur. Bu faydalardan bir diğeri ise şişkinlikleri azaltmaktır.
2- Estetik bir görünüm sunar: İncelmenin önünü açan bu uygulamalar kişilerin çok daha estetik ve sağlıklı görünmelerini sağlamaktadır. Özellikle bel, karın ve basen bölgesinde biriken inatçı yağların vakumlanarak alınması ile birlikte kişiler çok daha fit görünür.

3- Yağ dağılımını dengeler: Vücuttaki kas kitle endeksi gibi yağ dağılımı da her zaman eşit olmamaktadır. Belirli bir bölgede biriken yağların alınması ile birlikte vücutta yağ dengesi oluşur. Bu da dış görünüşte belirli bir oranda düzelme sağlar.

Herkes Liposuction Yaptırabilir mi?

Bölgesel incelme sağlayan liposuction yaptırmak için ön muayene şarttır. Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar için uygun değildir. Herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamasına rağmen genellikle 18 yaşın üstündekilere uygulanır. Yakın zamanda ameliyat olmuş kişilerin tamamıyla iyileşmeleri beklenir. Çeşitli komplikasyonlara yol açtığı için kalp ve tansiyon hastalarına uygulanmaz.

Op. Dr. Sedat Baş

1970 yılında Istanbul’da doğdu. 1995 senesinde Tıp Fakültesini bitirip Tıp Doktoru ünvanını aldı. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlık eğitimine 2000 yılında başladı. “Kemik Benzeri Biyoaktif Glass Maddesinin Prefabrikasyon Yöntemi ile Damarlandırılması ve Bu Maddeye Canlılık Kazandırma” konulu uzmanlık tezi ile Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Ünvanını aldı.