Meme estetiği oldukça geniş bir konuyu içerisine alır. Meme büyütme, meme küçültme, meme asimetrisi veya silikon gibi birçok konu meme estetiğine dahil edilebilir. Emzirme, doğum ya da kalıtsal rahatsızlıklar nedeni ile zaman zaman memede problemler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda estetik meme cerrahisi devreye girer.

İki meme arasındaki hacimsel fark ya da kanser gibi etkenler nedeni ile de kadınlar bu tedaviye başvurabiliyor. Estetik meme operasyonlarının başarıya ulaşabilmesi için tecrübe sahibi bir cerrahtan yardım almak gerekir. Aksi takdirde süreç fazlasıyla zorlu geçebilir.

Estetik Meme Cerrahisi ve Meme Dikleştirme

Yaşlanmanın yanı sıra hormonal sebepler nedeniyle meme dokusunda deformasyon ortaya çıkabilir. Bu gibi sorun yaşayan kadınlar için ise meme dikleştirme operasyonları devreye girer. Ayrıca uygulama çoğunlukla başarı ile sonuçlanır. Meme dikleştirmek için ise zaman zaman protez yöntemine başvuranlar da görülüyor. Oysaki protez kısmi bir dikleştirme sağlayabilir. Tam performans için estetik meme cerrahisinden yararlanmakta fayda var.

Meme estetiği ameliyatlarında genellikle ameliyat izi konusu merak edilir. Ne yazık ki tam anlamı ile izsiz bir operasyon uygulamak mümkün değildir. Fakat izleri en aza indirgemek ya da fark edilmesini önlemek mümkün olabiliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Estetik Meme Cerrahisinde Operasyonlar Nasıl Yapılır?

  Estetik meme cerrahisi yaptırırken öncelikle işlemi yapan muayenehanenin tam donanımlı olmasına dikkat etmelisiniz. Cerrahi işlem tam donanımlı bir ameliyathanede ve genel anestezi altında yapılır. Talep edilen işleme göre operasyonun seyri değişiklik gösterebilir. Meme büyütme operasyonlarında genellikle içi sıvı dolu olan bir silikon tercih ediliyor. Yerleştirme işlemi için meme altından yaklaşık 4 cm’lik bir kesi açılır.

  Silikon protezler meme kasının altına yerleştirilebileceği gibi meme dokusunun altına da yerleştirilebilir. Genellikle hastanın durumuna göre cerrah uygulama biçimine karar verir. Protez tipleri de yuvarlak, damla biçimli ve pütürlü yüzeyli alternatiflere sahiptir. İşlem yaklaşık 1 ile 2 saat sürer. Hasta bir gün hastanede dinlendirilir.

 • Estetik Meme Cerrahisinden Sonra Ne Gibi Sorunlar Yaşanır?

  Estetik meme cerrahisinden yararlanan kişiler ameliyata bağlı olarak meme çevresinde morarma görebilir. Ayrıca ağrı ve şişkinlikte ameliyatın doğal sonuçlarındandır. Operasyonda yapılan hatalar nedeniyle de iyileşme tamamlandıktan sonra ciddi sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle asimetri sorunları bunların başında gelir.

  Asimetri problemlerinde ise yeni estetik meme operasyonu yapılmalıdır. Özellikle alanında deneyimli bir merkez ile çalışmazsanız ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bizler deneyimli hekim kadromuz ve tam teşekküllü merkezimizle sizlere hizmet veriyoruz.

  Operasyonlar genellikle yoğun ağrılı sonuçları doğurmaz. Daha çok kısa süreli bir ağrı yaşanır. Bu da ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Hasta genellikle aynı gün taburcu olabilir fakat bizler bir gece kontrol altında tutmayı uygun buluyoruz. Bu süre bazı hastalarda iki güne çıkabiliyor. Estetik meme cerrahisinden yararlanan hastalar yaklaşık 4 ile 5 gün sonra rutin işlerine devam edebilir.

 • Estetik Meme Cerrahisi Sonrası

  Genel anestezi altında yapılan estetik meme cerrahisi ameliyatları, ortalama olarak 2.5-3 saat sürer. Hasta, durumuna bağlı olarak aynı gün taburcu edilebileceği gibi, kendisine bir günlük hastane istirahati de önerilebilir.

  İyileşme süreci operasyonda kullanılan tekniklere bağlı olarak değişim göstermekle birlikte en az 2 haftalık istirahat tavsiye edilir. Bu dönemde, operasyonu gerçekleştiren doktor memelerin desteklenmesi için özel bandajlar kullanılmasını isteyebilir. Kollara ve göğüse alınacak her türlü darbeden, kesik ve yanık gibi travmalardan korunmak oldukça önemlidir.

tel