Meme büyütme operasyonlarında amaç sadece göğüsleri büyütmek değil, aynı zamanda daha şekilli bir yapıya kavuşturmaktır. Günümüzde pek çok kadın memelerinin küçük olmasından şikayet eder ve çeşitli yollar ile daha hacimli ve büyük bir meme yapısına kavuşmaya çalışır. Ancak istenen bir meme büyüklüğüne ulaşmak için en etkili yol, cerrahi yöntemlerdir. Uzman hekimler tarafından yapılan meme büyütme operasyonları ile hacimsiz ve küçük yapıdaki memelerin boyutları önemli ölçüde büyür ve aynı zamanda daha şekilli bir yapıya kavuşmaları sağlanır. Son yıllarda meme büyütme operasyonlarında yaşanan gelişmeler bu operasyonun hem hızlı hem de kolay bir şekilde yapılmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle birçok kadın küçük ya da hacimsiz memeleri için göğüs büyütme ameliyatlarını tercih eder.

Meme Büyütme

Meme estetiği genel olarak memelerin normal boyutlarından daha büyük ya da küçük olmasında…

Meme Büyütme Ameliyatı

Tüm dünyada en çok yapılan estetik operasyonların başında meme büyütme ameliyatı gelmektedir. Göğüs büyütme yöntemleri şunlardır;

 • Kompozit göğüs büyütme,
 • İngiliz Tipi göğüs büyütme,
 • Keller Funnel göğüs büyütme,
 • Latin Tipi göğüs büyütme,
 • Hawaii Tipi göğüs büyütme,
 • Brezilya Tipi göğüs büyütme,
 • Çipli Implant ile göğüs büyütme.

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Hacim olarak küçük, asimetrik, sarkık veya doğumsal problemleri gidermek için uygulanır. Ortalama 1-1.5 saat süren bir operasyondur. Ameliyat sonrası hastaya sporcu sutyenine benzer bir sutyen giydirilir. Bazı durumlarda sutyen üzerine sıkı bir bandaj uygulanabilir. Ameliyat sonrası hasta 1 gece gözetim için hastanede tutulur. Verilen ağrı kesicilerle rahat bir gece geçirmesi sağlanır. Ertesi gün yapılan kontrol sonrası hasta evine gönderilir.

Meme büyütme ameliyatı silikon protezler ya da ya enjeksiyonu yöntemi ile gerçekleştirilir. Her kadının kendine has vücut yapısına göre gerçekleştirilen bu operasyon için tercih edilen uygulama meme ve göğüs yapısına göre şekillenir. Bu nedenle yapılan ameliyat tekniklerini iki farklı başlıkta incelemek doğru olur.

Meme büyütme ameliyatlarında yağ enjeksiyonu tekniği son zamanlarda çok fazla tercih edilen tekniklerden biri olarak ön plana çıkar. Ancak bazı durumlarda kalıcı sonuçlar elde edilemediğinden belirli aralıklar ile tekrar edilmesi gerekebilir. Yağ enjeksiyonları kök hücreden alınır ve zenginleştirilir. Yapılan operasyonlar yüzde 80 gibi oranlarda kalıcılık sağlar.

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan bir başka teknik ise silikon protezlerdir. İlk üretildikleri günden bu yana büyük bir değişim geçiren bu protezler, günümüzde daha etkili sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Son yıllarda çok fazla kullanılan ve 5’inci kuşak adı verilen silikon protezler, ilk üretilen silikonlara göre patlama ya da sızıntı gibi sorunların büyük oranda önüne geçmektedir. Ayrıca yeni nesil protezlerdeki en önemli özellikler koheziv olarak tanımlanır. Yani yeni nesil silikon protezler akışkanlık açısından oldukça düşük oranda bir jel içerir. Bunun yanında protez yüzeyinin pütürlü olması ve anatomik ya da yuvarlak yapıda olmaları vücut içinde şekillerini koruyabilmelerine olanak sağlar.

Meme Büyütme Ameliyatında Başarı

İlk birkaç gün istirahat edilmesi iyileşme sürecinin rahat geçirilmesi için önemlidir. Kolun hareket ettirilmesi ve kaslardaki gerginlik nedeni ile ağrı hissedilebilir. İstirahat sırasında dik oturmak ağrıyı azaltacağından önemlidir. İyileşme döneminde şişlikler giderek azalacak ve hareket kısıtlılığı ortadan kalkacaktır. Ameliyat sonrası takılan sutyen 1.5 ay boyunca kullanılır. Bu dönemde ağır kol hareketleri ve yoğun spor aktivitelerinden kaçınmak gerekir. Ameliyatın üçüncü gününden itibaren hasta normal yaşamına dönebilir.

Meme Büyütme Silikon Protez Seçimi

Meme büyütme ameliyatlarında protez seçimi iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlardan birincisi düz yüzeyli protezler, ikincisi ise pürtüklü yüzeyli protezlerdir. Pürtüklü yüzey, meme protezi etrafında meydana gelen kapsülün “kapsül kontraktürü” oluşturmaması için özel olarak geliştirilmiştir. Kapsül, genel olarak protez çevresinde sertlik ve ağrı meydana getiren bir kılıftır. Bu kapsül bazı durumlarda çok fazla sertleşir ve ağrı gibi durumların meydana gelmesine neden olur. Tabi bunun yanında deformasyon gibi durumlar da meydana getirebilir.
Meme protezlerinin profil seçimi de aynı şekilde dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Meme protezi seçiminde profiller 3 farklı şekilde karşımıza çıkar;

 • Düşük profil
 • Orta/ orta + profil
 • Yüksek/ ultra yüksek profil

Meme protezlerinde profil yüksekliği ifadesi bir taban bulunan implantın göğüs kafesinden ön kısma doğru olan projeksiyonu gösterir. Protezlerde en doğal görünüm ise orta – yüksek profiller ile elde edilir.

Bunların yanı sıra protez seçiminde dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise protez şeklinin damla mı yoksa yuvarlak mı olacağıdır. Bu durumda en doğru tercih hastanın göğüs kafesi yapısı ve meme dokusu miktarına göre yapılır. Ayrıca hastanın aktif olarak spor yapması ya da deri elastikiyeti de yine protez seçimi konusunda önemli bir rol oynar. Çünkü her kadında göğüs kafesi ve meme yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle karar verme aşamasında öncelikle hastanın ölçümleri yapılır ve bunun ardından bir karar verilir.Damla ve yuvarlak meme şeklinde olan meme protezlerinin seçiminde aşağıdaki kriterler baz alınır;

 • Hastanın tercihi,

 • Göğüs derisinin kalınlığı,

 • Göğüs kası kalınlığı,

 • Meme sarkma miktarı,

 • Varsa daha önce geçirilen meme ameliyatları.

Meme Büyütme Ameliyatı Teknikleri

Meme büyütme ameliyatlarında uzman cerrahlar tarafından iki farklı teknik uygulanır. Bu teknikler;

 • Yağ enjeksiyonu

 • Silikon protez

olarak karşımıza çıkar. Her biri kendi içerisinde farklı uygulamaların yer aldığı bu teknikler, hasta üzerinde yapılan birtakım incelemeler sonrasında gerçekleştirilir. Bunun yanında isteğe bağlı olarak hasta, hangi teknik ile meme büyütme operasyonu yaptıracağına karar verebilir. Hastaya her iki teknik konusunda gerekli bilgiler verildikten sonra seçim hastaya bırakılır.Bazı durumlarda ise uzman cerrah gerekli incelemeleri yamasının ardından daha iyi sonuçlar elde etmek hangi teknik ile meme büyütme operasyonu yapılması gerektiğini tavsiye edebilir. Bunun ardından ise ameliyat silikon protezler ya da yağ enjeksiyonu ile gerçekleştirilir. Yağ enjeksiyonu tekniğinde yaşanan sürece göre tekrarlamalar yapılması muhtemeldir. Silikon protezlerin üretimlerinde yaşanan gelişmelerin önemli bir boyuta ulaşması, uzun zamandır bu protezlerin rahatlıkla kullanılmasına neden olmuştur. Bu nedenle hastalar silikon protez tekniği ile meme büyütme operasyonunu da gönül rahatlığı ile yaptırabilir. Çünkü son yıllarda üretilen silikon protezler ömür boyu kullanılacak özellikte üretilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde birtakım kurallara uymak ve bu sürecin hızlanmasına yardımcı olur. Göğüs büyütme ameliyatı yaklaşık olarak 1 – 1,5 saat arasında sürer. Hasta isteğe bağlı olarak ameliyat günü ya da ertesi gün hastaneden taburcu olabilir. Hastaneden taburcu olunmasının ardından her hastanın dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar iyileşme sürecinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Meme büyütme ameliyatı sonrasında yaşananlar ve dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastaneden taburcu olan hastanın en az 4 gün istirahat etmesinde yarar vardır.

 • Ameliyat sonrasında ağrı ya da acı gibi durumlar çok hafif şekilde seyreder. Ancak ameliyatı gerçekleştiren cerrah tarafından reçete edilen ağrı kesiciler ile bu ağrılar ortadan kaldırılabilir.

 • Ayrıca operasyon sonrası ilk 3 gün göğüslerde şişlik meydana gelmesi normaldir. Ancak bu şişlikler kısa bir süre sonra azalmaya başlar. Bu aslında operasyon sonrası ödem olarak adlandırılır ve cerrahi işlemler sonrasında ödem oluşumu doğal bir süreç olarak görülür.

 • Silikon protezlerin kol altına yerleştirilmesi halinde kol hareketleri sırasında birtakım rahatsızlıklar hissedilebilir. Böyle bir durumda çok fazla sorun yaşamamak için kısıtlı kol hareketleri yapmak da fayda vardır.

 • Ameliyat sonrası ağır yük ya da ser hareketler dışında günlük aktivitelere devam edilebilir.

Operasyon sonrasında silikon yerleştirilen alana ten renginde bir bant bırakılır. Bunun dışında herhangi bir şekilde pansuman yapılmaz. Ameliyat sonrasında direkt olarak sporcu sutyeni giymek doğru olur. Çünkü sporcu sutyeni ortalama 1 ay kadar kullanılması halinde memelerin şekillenmesine yardımcı olur. Ayrıca operasyondan sonra 3. günün sonunda bant çıkarılmadan duş alınması mümkündür. Ameliyatın ardından 14. güne gelindiğinde ise bant çıkarılır ve ardından iz tedavisine başlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Meme Büyütme ve Dikleştirme Birlikte Yapılır Mı?

  Meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatı bazı durumlarda birlikte yapılabilir. Memelerde bulunan yapısal bozukluk hem büyütme işlemine hem de dikleştirme işlemine gerek duyulduğunu gösterir. Bunun için öncelikle uzman cerrah ile yapılan detaylı görüşmeler baz alınır ve cerrahın da uygun görmesi ile bu iki ameliyat kombine edilebilir.
  Bazı kadınlarda meme yapısının küçük olması yanında belirgin bir şekilde sarkma da mevcuttur. Bu tür durumlarda meme büyütme ameliyatının yanı sıra dikleştirme ameliyatının da yapılması gerekir. Çünkü istenen ve hayal edilen bir meme yapısına ancak bu iki ameliyatın kombine edilmesi ile ulaşılması mümkündür. Böyle bir durumda ise memelerde büyütme ve dikleştirme işlemleri bir arada düşünülür ve daha estetik bir görüntü elde etmek adına cerrah her iki ameliyatı da aynı anda gerçekleştirir. Tabi ameliyat süresi normal bir meme büyütme ameliyatı göre daha uzun sürer. Bunun yanında memelerdeki yapı bozukluğu da aynı şekilde ameliyat sırasında yapılacak olan ek işlemler nedeniyle operasyon süresini uzatabilir.

 • Silikon Protezler Güvenli Midir?

  Silikon protezler ilk üretildikleri günden bu yana oldukça büyük bir gelişme kaydetmiştir. İlk zamanlar uzun ömürlü olmayan silikon protezler, estetik tıbbın da gelişmesi ile bambaşka bir boyut kazanmıştır. Hatta protezlerin patlama ya da sızıntı yapma gibi durumları nedeniyle pek çok kadın silikon protez kullanımından uzak durmuş ve meme büyütme ya da dikleştirme gibi ameliyatlar olmayı tercih etmemiştir. Ancak silikon protezlerde yaşanan gelişmeler artık estetik cerrahinin daha kolay ve güvenli yapılmasına olanak sağlamıştır.
  Şimdilerde meme büyütme ya da dikleştirme ameliyatlarında kullanılan silikon protezle oldukça güvenlidir. Son teknoloji protezler olarak adlandırılan bu yapılar sayesinde meme ameliyatlarının da başarı oranı oldukça yükselmiş ve kadınların gönül rahatlığı ile bu operasyonları geçirmelerine olanak sağlamıştır. Çünkü yeni nesil silikon protezler patlama ya da sızıntı gibi durumlar ortaya çıkarmadığı gibi ömür boyu kullanılabilmektedir. Yani hasta ameliyat sonrasında silikon protezleri hayat boyu sorunsuz bir şekilde kullanabilir.

 • Meme Protezinin Büyüklüğüne Nasıl Karar Veriliyor?

  Meme protezi büyüklüğü ameliyat öncesi kadınların en çok zorlandığı durumlar arasında yer alır. Protezlerin büyüklüğüne karar verilmesi noktasında en önemli hususlardan biri en ideal meme protezi boyutunu seçmektir. Bu nedenle tercih aşamasında her zaman uzman bir cerrah ile detaylı görüşmeler yapmak gerekir. Çünkü ameliyat öncesinde doğru ve yerinde muayene en önemli hususlardan biri olarak ön plana çıkar. Peki, meme protezi seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir? bunlara bakalım.
  • Meme ameliyatı olacak hastanın vücut yapısı
  • Hastanın cilt kalitesi
  • Göğüs kafesinin çapı ve boyutu
  • Memelerdeki sarkıklık durumu
  Meme ameliyatı olacak bir hastanın meme protezi büyüklüğüne tek başına karar vermesi doğru olmaz. Bazı kadınlar büyük boyutlu göğüslere sahip olmak ister, ancak çok büyük göğüsler için öncelikle cilt kalitesi ve göğüs kafesinin boyutları da göz ardı edilmemelidir. Bunun yanında mevcut meme yapısındaki sarkmalar da protez büyüklüğüne etki eden faktörler arasında yer alır. Çünkü zaten belirli bir oranda sarkma olan memelere büyük boyutlu protezler yerleştirilmesi ilerleyen zamanlarda tekrar aynı sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden karar verme aşamasında uzman bir hekim ile hareket etmek en doğrusudur.
  Protez boyutuna karar verirken;
  Hastanın günlük yaşamı ve aktiviteleri de önem arz eder. Örneğin gece yüz üstü yatmayı seven kadınların çok büyük protezler tercih etmesi uygun olmaz. Bunun yanında ameliyat sonrası ilerleyen zamanlarda sarkma gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına cildin taşıyabileceği büyüklükte protezlerin seçilmesi gerekir. Ayrıca estetik bir görüntü elde etmek isteniyorsa çok geniş olmayan bir vücut için aşırı derecede büyük protezlerin tercih edilmesi de aynı şekilde yanlış bir karar olur.
  Meme Büyütme Ameliyatı Göğüsler ile İstenen Oranda Büyütülebilir Mi?
  Göğüslerin en ideal ölçülere kavuşturulması meme büyütme ameliyatları ile mümkündür. Bunun yanında çok büyük göğüsler elde etmek için de yine bu ameliyat yöntemi tercih edilir. Ancak aşırı büyük memeler için öncelikle bazı incelemeler ve muayeneler yapılır. Çünkü aşırı büyüklükteki memeler için vücut yapısının, cilt kalitesinin ve göğüs kafesinin buna uygun olması gerekir. Bu konuda en doğru kararı verecek yine kişinin doktoru ve kendisidir.

 • Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

  Meme büyütme ameliyatı sonrasında ortalama 4 – 4.5 cm kadar iz kalır. Ancak operasyondan bir süre sonra izleri azaltmak için kullanılan kremler kullanılır ve bu şekilde izler cilt rengine yakın bir tona kavuşur. Böylece izler önemli ölçüde görünmez hale gelir.

 • Göğüslerde Silikon Protez Kullanıldığı Anlaşılır Mı?

  Meme büyütme ameliyatları sırasında kullanılan silikon protezler, meme alt kıvrımından ve doğru bir şekilde meme içerisine yerleştirilmesi halinde protez kullanıldığı anlaşılmaz. Tabi aynı zamanda ameliyatı yapan cerrahın tecrübe ve deneyimleri de bu konuda önemli bir yere sahiptir.

 • Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Bebek Emzirmek Mümkün Mü?

  Meme büyütme ameliyatları, meme içerisinde yer alan süt kanalları üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmaz. Bu nedenle kadınlar rahatlıkla bu operasyonu yaptırabilir.

 • Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

  Meme büyütme ameliyatı öncesinde de diğer ameliyatlarda olduğu gibi en az 3 hafta önce sigaranın bırakılması gerekir. Ayrıca ameliyata bir hafta aspirin ya da buna benzer kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulmalıdır. Bunun yanında zayıflama ürünleri de ameliyattan en az 3 gün önce bırakılmalı kabızlık gibi durumlarla karşılaşmamak için hazmı kolay besinler tercih edilmelidir.

tel