Meme Asimetrisi

İki memenin ideal denk ölçülerde olmayıp birbirinden farklı boyut ve şekle sahip olmasına meme asimetrisi denmektedir…

İki memenin ideal denk ölçülerde olmayıp birbirinden farklı boyut ve şekle sahip olmasına meme asimetrisi denmektedir. Erkek ya da kadın fark etmeden meydana gelen bu unsur, belli belirsiz istenmeyen bazı asimetriler oluşturabilmektedir. Bu olası anomaliler normaldir ve cerrahi operasyonel bir müdahale ile düzeltilebilmektedir.

Fakat bazı durumlarda iki memenin boyutlarının aşırı farklı olması, kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu durumun rahatsız edici boyutlara ulaşması sosyal yaşamı etkileyebilmekte; tercih edilecek giysilere dahi tesir edebilmektedir. Meme asimetrisi pek çok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Yapılan tetkik ve muayene neticesinde günümüz yeni nesil yöntemler üzerinden iki memede ideal boyuta ulaştırılabiliyor.

Meme Asimetrisi Nedenleri Nelerdir?

Kişiden kişiye değişkenlik gösteren meme asimetrisi farklı nedenlerden dolayı yaşanabilir.

– Ergenlik döneminde bir memenin gereğinden fazla gelişip büyümesi,

– Hamilelik ve emzirme sonrası memelerin aynı oranda küçülmemesi,

– Aşırı kilo alıp ya da verme durumlarında memelerin orantısız küçülmesi ve büyümesi,

– Yetişkin dönemde tek memede meydana gelen birtakım hastalıklar,

– Kanser hastalığından kaynaklı yapılan cerrahi müdahale sonrası,

– Yaşlanma ile beraber meme hacminin kaybetmesi,

Bu sebepler yaşa ve kişinin fonksiyonel yapısına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak hangi yaşta olursa olsun ergen, yetişkin ya da yaşlı dönemi, yapılan muayene sonrası görsel ideal orantıya cerrahi müdahaleyle ulaşılabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Asimetrik Meme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

    Uzman doktora bağlı olarak asimetrik meme ameliyatında değişik yöntemler ele alınabilmektedir. Duruma göre küçük meme için protez uygulanabilmekte ya da büyük memeler uygun yöntemle küçültülebilmektedir. Bu her iki proses tek ameliyatla da farklı memeler için uygulanabilmektedir. Asimetrik derecesinin çok yüksek olmadığı durumlarda, kişinin kendi vücudundan alınan yağ hücreleri kullanılarak memeler eşit orantıya getirilebilmektedir.

    Amaca bağlı olarak gerçekleştirilen meme asimetrisi ameliyatı ile orantı yakalanırken, meme ucu eşitsizlik sorunu da düzeltilebilmektedir. Uygulanacak operasyonda eğer çok fazla doku alımı yaşanmayacaksa, süt kanallarında kopma ya da kesilme gibi durumlar yaşanmaz. Meme asimetrisi derecesine bağlı olarak lokal ya da genel anestezi üzerinden cerrahi operasyonel müdahale uygulanabilmektedir.

  • Asimetrik Meme Ameliyatı Sonrası

    Ameliyata bağlı olarak doktorun kararına uygun şekilde hasta aynı gün taburcu edilebilir ya da 1 gece hastanede yatılı kalabilir. Birkaç gün evdeki istirahatten sonra kişi günlük yaşamına rahatlıkla dönüş yapabilir. Ayrıca ameliyattan 2 ya da 3 gün sonra banyo yapılabilmektedir. Meydana gelebilecek olası şişlikler ise 1 hafta sonra büyük bir oranda azalır.

    Özel olarak kullanılan dikişler sadece bir çizgi halinde görünür ve zaman içerisinde belli olmayacak kadar minimum seviyeye iner. En fiziksel olarak hem de sosyal yaşamda öz güven kazanmak için psikolojik açıdan, günümüzde meme asimetrisi ameliyatı oldukça fazla gerçekleştirilmektedir. Şiddetine ve kişinin fonksiyonel vücut yapısına bağlı olarak, orantısız memeler ve meme uçları ideal hale getirilir.

tel