Burun Küçültme Ameliyatı

Tıp literatüründe rinoplasti olarak bilinen burun estetiği birçok farklı yönteme dayanmaktadır. Erkek ve kadın yetişkinlere uygulanan burun küçültme operasyonları da bu yöntemlerden biridir. Söz konusu uygulamada hem burun ucuna hem de sırta müdahale edilmektedir. Burun küçültme operasyonları fazla kıkırdak ve kemiklerin çıkarılmasıyla tamamlanır.

Burun küçültme ameliyatı yapı ve büyüklük olarak şekil bozuklukları olan burunlarda uygulanır. Burundaki şekil, boyut ve orantı sorunları önce 3 boyutlu olarak değiştirilir ve ameliyat sonrası burnun son şekli hastaya gösterilir. Burun estetiği uygulamaları arasında yer alan burun küçültme ameliyatı da normalden büyük burunların yüz hatlarına uygun hale getirilmesinde etkilidir. Ameliyattan sonra daha orantılı bir burun şekli oluşur. Böylece hasta burnunda daha estetik bir görünüme kavuşur.

3D Simüasyon Desteği

Tıp ve estetik alanında teknolojinin sıklıkla uygulanması ile birlikte bu operasyonlarda farklı teknolojiler kullanılmaktadır. Bunlardan ilki 3d simülasyondur. Burnun tam olarak ne kadar küçültülmesi gerektiği bu cihazlar sayesinde kolaylıkla belirlenir. İlk muayenede hastaya yeni burnun birçok açıdan tasarlanan maketleri gösterilir. Hastanın seçimi ile operasyonlar sonunda aynı burun simülasyonu elde edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Burun Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır?

  Burun küçültme ameliyatlarında öncelikle burnun iç yapısı, mukoza dokusu, burun ucu ve taban genişliği, burun kanatları ve burun delikleri detaylı bir şekilde incelenir. Ayrıca muayene sırasında burnun dış kısmında da çeşitli muayeneler yapılır. Bunların yanı sıra çene yapısı da alın ve elmacık kemikleri ile birlikte düşünüldüğünde burnun görünümünü etkileyen faktörler arasında yer alır. Gerekirse bu bölgelere estetik müdahaleler yapılabilir. Bu sayede dengeli ve daha estetik bir burun görüntüsü elde edilir.

  Öte yandan burundan nefes almada yaşanan sorunlar da burun küçültme ameliyatı sırasında giderilir. Solunum şikayetleri varsa hasta bu durumu uzman hekim ile paylaşmalı ve operasyon sırasında nefes alma güçlüğüne yönelik işlemler yapılmalıdır. Bunlardan sonra uzman hekim adayı burun estetiği için uygun görürse belirlenen tarihte burun küçültme ameliyatı gerçekleştirilir.

  Genel anestezi altında yapılan burun küçültme ameliyatı yaklaşık 2 saat sürer. İşlemler sırasında amaç, hastanın beklentilerini karşılamak ve ameliyat sonrasında istenilen burun yapısını oluşturmaktır. Ayrıca hastanın ameliyat sonrasında ağrı ve sızı hissetmemesi için gerekli işlemlerin yapıldığını söylemek doğru olacaktır. Ameliyattan sonra göz altı bölgelerinde şişlik veya morluklar oluşabilir. Ancak bu şikayetler ortalama 1 hafta sonra sona ermektedir.

 • Burun Küçültme Estetiğinin Faydaları

  1- Daha orantılı bir yüz: Burun küçültme ile kişi çok daha orantılı bir yüz hattına sahip olabilir. Günümüz şartlarında tek seansta yapılabilen bu uygulamalar aynı zamanda kişilerin kendilerini çok daha güzel ve estetik bulmalarını sağlamaktadır.

  2- Rahat nefes alma: Burun bölgesine uygulanan her uygulama sağlık alanında fayda sağladığı gibi estetik çözümler de sunar. Nefes almayı zorlaştıran fazla kıkırdak ve kemiklerin alınması ile insanların yaşam standartları yükselir. Uyku apnesi riski azalır ve uyku kalitesi aynı oranda artar.

  3- Kokulara karşı hassasiyet: Rahat nefes almak kadar koku almak da önemlidir. Burun küçültme ameliyatlarından sonra hastalarda koku hassasiyeti gelişir.

  4- Sinüzit problemlerinde etkilidir: Özellikle burunda bulunan fazla kıkırdak, burnun fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmesine engel olur. Rahat nefes alamama ile birlikte bu bölgedeki sinüslerin iltihaplanma riski yüksek olabilir. Bu da sinüzit hastalığının en büyük nedenlerinden biridir. Burun küçültme operasyonları diğer burun estetiğinde olduğu gibi sinüzit problemlerinin ikincil çözümünde etkilidir.

 • Burun Küçültme Estetiği Kimlere Yaptırılamaz?

  Burun küçültme estetiği 18 yaşının üzerindeki tüm sağlıklı bireylere rahatlıkla uygulanabilen bir estetik türüdür. Ancak uzmanlar istisnalar dışında 18 yaşından önce ameliyatı sakıncalı bulmaktadır. Ayrıca anne olmayı düşünenlere veya hamilelere burun estetiği önerilmemektedir. Bu nedenle uzmanlar özellikle çocuk sahibi olmak isteyenlerin ameliyat öncesi test yaptırması ve test sonucu negatif çıkınca ameliyat olması gerektiğini belirtiyor.

 • Büyük Burun Estetiğini Zorlaştıran Durumlar

  Genel olarak burun estetiği ameliyatları diğer burun estetiği ameliyatlarına göre daha zordur. Plastik cerrahların en çok zorlandıkları estetik türlerinden biri olduğunu da söylemek mümkündür. Büyük burun estetiğini zorlaştıran durumlar arasında ameliyat olacak kişinin cilt, kemik ve kıkırdak yapısı da ameliyatı zorlaştıran durumlar arasındadır. Ayrıca ameliyat sırasında kanama olması da ameliyatın daha zor bir sürece girmesine neden olur.

  Bunlara ek olarak çene ucunun ve elmacık kemiklerinin normalden daha açık renkli olması da daha iri görünmelerinde etkilidir. Bu gibi durumlarda çene ucu ve elmacık kemikleri de büyütülmelidir. Çene ucu ve elmacık kemiklerine yapılan estetik dokunuşlarla yüze orantılı bir görüntü elde edilmeye çalışılır. Bu bölgelere yapılan estetik işlemler de burun küçültme estetiğini zorlaştıran durumlar arasındadır.

 • Burun Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

  Burun küçültme ameliyatı sonrasında hasta en az 1 gün hastanede kalır ve gün boyu bu şekilde kontrol edilir. Ertesi gün taburcu edilir ve evine gönderilir. Hasta evde olduğu sürece steril koşullarda tedaviye devam edilmelidir. Uzmanın önerdiği burun temizliği aksatılmadan yapılmalı ve doktorla sürekli iletişim halinde olunmalıdır.

  Ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra burun içindeki bant ve ateller çıkarılır. Ayrıca şişlik ve morluklar bir hafta sonra neredeyse fark edilmez hale gelir. İyileşme sürecinde ağır sporlar yapılmaması, spor yapılması gerekiyorsa en az 1 ay beklenmesi önemlidir. Ameliyattan sonra kesin sonuçlar 6 ay sonra görülmeye başlar. Yani burun yapısı tam da bu dönemden sonra yerine oturuyor.

 • Burun Küçültme Ameliyatı Fiyatı

  Burun küçültme ameliyatı fiyatı hakkında daha kesin bilgi almak için adayın öncelikle uzman bir hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Burun yapısı her bireyde farklıdır ve buna bağlı olarak operasyon sırasında buruna yapılacak operasyonlar da farklılık gösterir. Muayene sırasında yapılan detaylı planlama ile yüzün farklı bölgelerine estetik dokunuşlar yapılması gerekebilir. Bu durum fiyatlarda farklılıklara neden olmaktadır.

tel