Formu Doldurun Sizi Arayalım
X
Whatsapp
searchWHATSAPP
formİLETİŞİM FORMU
tel

Tıp literatüründe rinoplasti adıyla bilinen burun estetiği kendi içerisinde birçok farklı yönteme dayanmaktadır. Erkek ve kadın yetişkinlere uygulanan burun küçültme operasyonları da bu yöntemlerden biridir. Söz konusu uygulamada hem burun ucuna hem de sırtına müdahalede bulunulur. Burun küçültme operasyonları fazla kıkırdak ve kemiklerin alınmasıyla tamamlanır.

Burun küçültme ameliyatı kişide yapısal ve boyut açısından şekil bozuklukları bulunan burunlar için uygulanır. Burundaki şekil, boyut ve orantı sorunları öncelikle 3 boyutlu olarak değiştirilerek hastaya ameliyat sonrası burnun alacağı son şekli gösterilir. Burun estetiği uygulamaları arasında yer alan burun küçültme ameliyatı, aynı zamanda normalden büyük burunların yüz hatlarına uygun bir hale getirilmesinde etkili olur. Ameliyatın ardından daha orantılı bir burun şekli meydana gelir. Böylece hasta burnunda daha estetik bir görünüme kavuşur.

3D Simüasyon Desteği

Teknolojinin tıp ve estetik alanında sıklıkla uygulanması ile birlikte bu operasyonlarda da farklı teknolojiler kullanılmaktadır. Bunların başında 3d simülasyon geliyor. Burnun tam olarak ne kadar küçültülmesi gerektiği bu cihazlar vasıtasıyla rahatlıkla tespit edilir. İlk muayenede yeni burnun birçok açıdan tasarlanmış modelleri hastaya gösterilir. Hastanın seçimi ile birlikte burun simülasyonun aynısı operasyonların sonunda elde edilir.

Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak ve fiyatlarını öğrenmek için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Burun Küçültme Operasyonları Nasıl Yapılıyor?

Burun küçültme ameliyatlarında ilk olarak burunun iç yapısı başta olmak üzere mukoza dokusu, burun ucu ve taban genişliği, burun kanatları ve burun delikleri detaylı bir şekilde incelenir. Ayrıca muayene sırasında burunun dış kısmında da çeşitli incelemeler yapılır. Bunların yanı sıra çene yapısı da alın ve elmacık kemikleri ile birlikte ele alındığında burun görünümüne etki eden faktörler arasında yer alır. İhtiyaç duyulması halinde bu alanlara da estetik müdahaleler gerçekleştirilebilir. Bu sayede hem dengeli hem de daha estetik bir burun görüntüsü elde edilir.

Diğer yandan burundan nefes alıp verme konusunda yaşanan sıkıntılar da burun küçültme ameliyatı sırasında ele alınır. Eğer solunum şikayetleri yaşanıyorsa hasta bu durumu uzman hekim ile paylaşmalı ve operasyon sırasında nefes alıp vermede çekilen güçlük için de işlemler yapılmalıdır. Bunların ardından uzman hekimin rinoplasti için adayı uygun görmesi halinde burun küçültme ameliyatı belirlenen tarihte gerçekleştirilir.

Genel anestezi altında yapılan burun küçültme ameliyatı, yaklaşık olarak 2 saat kadar sürer. Yapılan işlemler sırasında amaç hasta beklentilerini karşılamak ve ameliyat sonrasında istenen bir burun yapısı oluşturmaktır. Bunun yanında ameliyat sonrası hastanın ağrı ya da acı çekmemesi için de gerekli işlemlerin yapıldığını söylemek doğru olur. Operasyon sonrasında göz altı bölgelerinde şişlik ya da morluklar meydana gelebilir. Ancak bu şikayetler ortalama 1 hafta sonra son bulur.

Burun Küçültme Estetiğinin Faydaları

1- Daha orantılı bir yüz: Burnun küçülmesi ile birlikte kişiler çok daha orantılı bir yüz hattına sahip olabilmektedir. Günümüz şartlarında tek seansta yapılabilen bu uygulamalar, kişilerin kendilerini çok daha güzel ve estetik bulmasını da sağlıyor.

2- Rahat nefes alma: Burun bölgesinde tatbik edilen her uygulama estetik çözümler sunduğu gibi sağlık alanında da faydalar sunmaktadır. Nefes almayı güçleştiren fazla kıkırdak ve kemiklerin alınması ile birlikte kişilerin yaşam standartları yükselir. Uyku apnesi riski azalır ve uyku kalitesi aynı oranda artar.

3- Kokulara karşı hassasiyet: Rahat nefes almak kadar koku almak da aynı oranda önemlidir. Burun küçültme operasyonlarından sonra hastalar kokulara karşı hassasiyet geliştirir.

4- Sinüzit problemlerinde etkili: Özellikle burnun içindeki fazla kıkırdaklar burnun işlevlerini tam olarak yerine getirmesine engel olur. Rahat nefes alınmaması ile birlikte bu bölgede bulunan sinüzlerin iltihaplanma riski yüksek oranla çıkabilir. Bu da sinüzit hastalığının en büyük nedenleri arasında yer alır. Burun küçültme operasyonları diğer burun estetikleri gibi sinüzit problemlerinin tali çözümünde etkilidir.

Kimler Burun Küçültme Estetiği Yaptıramaz?

Burun küçültme estetiği 18 yaşını doldurmuş ve sağlıklı tüm bireyler için rahatlıkla uygulanabilen bir estetik çeşididir. Ancak uzmanlar istisnalar dışında 18 yaşına gelmeden ameliyatın yapılmasını sakıncalı olarak görür. Bunun yanında anne adayı olmayı düşünenler ya da hamile kadınlar için burun küçültme estetiği tavsiye edilmez. Bu yüzden uzmanlar özellikle çocuk sahibi olmak isteyenlerin operasyon öncesinde test yaptırmasını ve test sonucunun negatif çıkması sonrasında ameliyata girmeleri gerektiğini belirtmektedir.

Büyük Burun Estetiğini Zorlaştıran Durumlar

Genel olarak bakıldığında burun küçültme ameliyatları diğer burun estetiği operasyonlarına göre daha zordur. Ayrıca plastik cerrahların da en çok zorlandığı estetik çeşitlerinden biri olduğunu söylemek mümkündür. Büyük burun estetiğini zorlaştıran durumlar arasında operasyon yaptıracak olan kişinin cilt, kemik ve kıkırdak yapısı ameliyatı zorlaştıran durumlar arasında yer alır. Bunun yanında operasyon sırasında kanama meydana gelmesi aynı şekilde ameliyatın daha zor bir sürece girmesine neden olur.

Bunların yanı sıra çene ucu ve elmacık kemiklerinin normale göre daha silik olması büyük görünmesinde etkili olur. Bu tür durumlar karşısında çene ucu ve elmacık kemiklerinin de büyütülmesi gerekir. Çene ucu ve elmacık kemikleri üzerinde yapılan estetik dokunuşlar ile yüzde orantılı bir görüntü yakalanmaya çalışılır. Bu alanlarda yapılan estetik işlemler de burun küçültme estetiğini zorlaştıran durumlar arasında yer alır.

Burun Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun küçültme ameliyatı sonrasında hasta en az 1 gün hastanede kalır ve bu şekilde tüm gün boyunda kontrol edilir. Bir sonraki gün ise taburcu edilerek evine gönderilir. Hasta evde olduğu sürece tedavi steril şartlarda devam etmelidir. Uzman hekim tarafından önerilen burun temizliği aksatılmadan yapılmalı ve sürekli doktor ile iletişimde kalınmalıdır.

Operasyonun ardından yaklaşık olarak 2 hafta sonra burunda bulunan bant ve ateller alınır. Ayrıca şişlik ve morluklar da bir hafta sonra neredeyse fark edilmez hale gelir. İyileşme sürecinde ağır sporlar yapmamak ve eğer spor yapılması gerekiyorsa en az 1 ay kadar beklemek önemlidir. Ameliyatın ardından kesin sonuçlar 6 aydan sonra görülmeye başlar. Yani burun yapısı tam olarak bu süre sonrasında yerine oturur.

Burun Küçültme Ameliyatı Fiyatı

Burun küçültme ameliyatı fiyatı ile ilgili daha kesin bilgiler edinmek için öncelikle adayın uzman hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir. Her bireyde burun yapısı farklıdır ve operasyon sırasında burunda yapılacak işlemler de buna bağlı olarak farklılık gösterir. Muayene sırasında yapılan detaylı planlamalar ile yüzde farklı bölgelere estetik dokunuşlar da yapılması gerekebilir. Bu durum fiyatlarda farklılıkların oluşmasına neden olur.

Op. Dr. Sedat Baş

1970 yılında Istanbul’da doğdu. 1995 senesinde Tıp Fakültesini bitirip Tıp Doktoru ünvanını aldı. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlık eğitimine 2000 yılında başladı. “Kemik Benzeri Biyoaktif Glass Maddesinin Prefabrikasyon Yöntemi ile Damarlandırılması ve Bu Maddeye Canlılık Kazandırma” konulu uzmanlık tezi ile Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Ünvanını aldı.