Meme Küçültme Ameliyatının Önemi

Kadın fiziğinin en önemli unsurlarından biri olan meme; doğurganlığın, kadınlığın, bereketin ve güzelliğin bir simgesi olarak kabul edilir. Küçük meme ya da büyük meme gibi göğüslerinin boyutundan, formundan ya da şeklinden memnun olmayan kadınlarda özgüven eksikliği ve buna bağlı olarak depresyon gelişebilir. Estetik bir görünüme sahip olma isteğinin yanı sıra pek çok farklı sağlık problemi de meme estetiği gerektirebilir. Özellikle büyük meme boyutuna sahip kadınlar estetik kaygılarının yanı sıra yaşadığı ciddi sağlık sorunları nedeniyle meme küçültme işlemi yaptırabilir.

Büyük Memelerin Dezavantajları

Vücut yapısına oranla büyük göğüslere sahip olmak kadınlar için uzun vadeli sağlık riskleri taşıyabilir. Büyük memelere sahip olmak aşağıdaki dezavantajlara neden olabilir:

Sarkmaya Daha Meyillidir

Büyük göğüslere sahipseniz yer çekiminin doğal etkilerine karşı göğüslerinizi korumanız zorlaşır. Memeleriniz ne kadar büyükse o kadar ağırdır ve sarkmaya eğilimi de o kadar fazladır.

Boyun ve Sırt Ağrısı Yapabilir

Vücut yapısına oranla büyük meme boyutlarına sahip kadınlarda görülen en büyük problemlerden biri de boyun ve sırt ağrısıdır. Göğüsler vücudun ağırlık merkezinin değişmesine neden olarak boyun ve sırt bölgesine ekstra yük binmesine yol açar. Bu da bu bölgelerde rahatsızlık hissi ve kronik ağrıya hatta uzun vadede kamburluk gibi ciddi sağlık problemlerine neden olur.

Omuzda Sütyen Kullanımına Bağlı Hassasiyete Yol Açabilir

Büyük memeler doğal olarak daha ağırdır ve omuz bölgesinde sütyen askısından kaynaklı hassasiyet yaratabilir. Her ne kadar destekleyici sütyen takılsa da memelerin ağırlığı ve yer çekiminin etkisi karşısında omuz üzerinde baskıdan dolayı rahatsızlık hissedilir. Hatta askılar kol sinirlerine baskı yaparak kolda uyuşma ve karıncalanma, ellerde güç kaybı ile karakterize ağrılara yol açabilir.

Asimetrik Görünüm Sergileyebilir

Hemen hemen tüm kadınlarda göğüs asimetrisi görülür. Ancak meme boyutu büyüdükçe asimetri görülme oranı da yükselir. Özellikle mayo ve vücuda yapışan üst giyim ürünlerinde bu durum daha da göze çarpar.

Göğüs Arasında Kızarıklık ve Tahriş Yapabilir

Büyük doğal göğüslere sahip olmanın bir başka dezavantajı, memeler arasında sürtünmeye ve kızarıklığa neden olan nemi hapsetmeleridir. Bu durum egzama, pişik, yara gibi rahatsız edici durumlara yol açarak acı verici olabilir. Büyük memeler ayrıca göğüslerin alt tarafındaki deride tahrişe ve hatta nefes alma sorunlarına neden olabilir. Aşırı büyük göğüsleri olan birçok kadın için, en iyi sporcu sütyeni bile koşu kadar basit bir aktiviteyi bile yapmada zorlanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı

İster estetik kaygı isterse sağlık problemleri nedeniyle, sorun ne olursa olsun meme küçültme ameliyatı, göğüslerin daha rahat olacağı bir boyut ve şekle getirilmesini sağlayarak kadının özgüveninin artmasına yardımcı olur. Meme bölgesinde yer alan fazla deri ve dokunun cerrahi olarak çıkarılması işlemi olarak tanımlanan meme küçültme ameliyatına göğüs dikleştirme ve şekillendirme işlemleri de eklenebilir. Göğüs küçültme ameliyatı tipik olarak, genel anestezi veya lokal anestezi ile intravenöz sedasyon kullanılarak ayakta tedavi prosedürü şeklinde gerçekleştirilir. Estetik cerrahınız bu tekniklerden sizin için uygun olanı kullanarak fazla meme dokusunu, yağı ve deriyi alır. Meme başı / areola kompleksini göğüste daha yüksek, daha ileri bir konuma taşır. Kalan meme dokusu ve deri yeniden şekillendirilir ve dikişlerle kapatılır. Ayrıca işlem sırasında areolalar daha orantılı bir boyuta küçültülebilir.

Meme Boyutunun Planlanması

Meme küçültme ameliyatının amacı göğüslerinizi vücudunuzun geri kalanıyla orantılı olacak ve artık fiziksel bir rahatsızlık kaynağı olmayacak şekilde yeniden şekillendirmektir. Doktorunuz, vücudunuzun memeyle orantısını hesaplayarak sizin için en uygun boyuta karar verir ve memeyi ne kadar küçültmesi gerektiğine önceden karar verir. Meme başı da göğüslerle birlikte düzeltildiği için his kaybı yaşanması önlenir ve ayrıca süt bezlerinin zarar görmemesi sağlanarak emzirme kabiliyetinin de azalması engellenir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme ameliyatı yaklaşık 2-4 saatlik bir süreci kapsar. Ameliyat sonrası hasta yaklaşık 4-6 gün içinde ayağa kalkıp dolaşabilir ve yemeğini yiyebilir. Hastanın ameliyat sonrası 24 saat hastanede kalması gerekir. Genellikle işlemden 1-2 gün sonra hasta taburcu edilir. Eğer hastaya dren takıldıysa taburcu edilmeden önce drenler çıkarılır ve meme estetiği sonrası için özel olarak tasarlanan korse sütyen kullanması önerilir. Hastanın durumuna göre antibiyotik ve ağrı kesici yazılabilir. Taburcu olduktan bir hafta sonra banyo yapılabilir. Hastanın yeterli ve dengeli beslenmesi, su içmeye özen göstermesi, sigara ve içki gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması tavsiye edilir. Genellikle 1 hafta içinde hasta sosyal ve iş yaşamına dönebilir. Yaklaşık 1 ay göğüslerde ödem ve şişlik görülebilir ancak bu durum bir ay sonra geçer ve doktor kontrolünde egzersizler önerilebilir. Meme küçültme ameliyatından yaklaşık 6-12 ay sonra meme tam şeklini alır ve yara izleri belirginliğini kaybeder.

Meme küçültme ameliyatının uzman ellerde yapılması, ameliyat öncesi ve sonrasında hastanın doğru bilgilendirilmesi büyük önem taşır. Alanında en iyi cerrahlardan biri olan Estetik ve Plastik Cerrahı Op. Dr. Sedat Baş ve tecrübeli ekibi ile iletişime geçebilir, meme estetiği hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.