Göğüs Sarkması Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Göğüs sarkması, yaygın bir problemdir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur. Kadınlarda emzirme kilo alma ve yerçekimi nedeniyle erkeklerde ise jinekomasti kilo ve yerçekimi gibi nedenlerle oluşan bir deformitedir..

Göğüs Sarkması Nedenleri

Ana neden tam olarak bilinmese de kadınlarda ve erkeklerde göğüs sarması durumunu tetikleyen ve etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır.

 • Hamilelik: Hamilelik döneminde hormonların da etkisiyle göğüslerde büyüme gerçekleşir. Bu sebeple büyük göğüslerde daha fazla meme sarkması meydana gelebilir.
 • Genetik Faktörler: Genetik faktörler, geçmişten günümüze kadar insanoğluna verilen en önemli mirastır. Bu sebeple bugünkü varoluşumuz dünümüzden bir yansımadır. Göğüs sarmasına neden olan bir diğer faktör de genlerimiz olabilir.
 • Kilo: Genetik faktörlerin belirlediği cilt elastikiyeti faktöründen sonra bir de fazla kilo alma ve verme durumları da eklenirse göğüs sarkması görülmesi muhtemeldir.
 • Güneşe Maruz Kalma: Güneşten alınan vitaminler vücudumuz için doğal bir kaynaktır. Ancak UV ışığına fazla maruz kaldığımız takdirde vücudumuzda şiddetli sağlık sorunları görülebilir. Cilt kanseri, erken yaşlanma ve göğüs sarkmasının en önemli nedenlerinden biri de fazla güneş ışığına maruz kalmaktır.
 • Sigara: Göğüs sarkmasını etkileyen en önemli faktör sigara iç Cildin elastikiyetini sağlayan “elastin” adlı protein, sigara içildiği takdirde parçalanır. Bu sebeple cilt, esnekliğini kaybeder. Bunun sonucunda göğüs sarkması görülmesi muhtemeldir.
 • Desteksiz Egzersiz Yapmak: Egzersiz sırasında, özellikle büyük göğüslere sahip bireylerde, göğüsler ileri geri ve sağa sola hareket eder. Göğüslerin dışarıdan desteklenmemesi durumunda göğsü destekleyen bağlar ve dokular zarar görür, bu da göğüs sarkmasına neden olur.

Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir?

Genetik faktörler ve yaşlanma gibi durumlara müdahale edilemeyebilir, ancak göğüs sarkmasına neden olan bazı faktörleri ekarte ederek risk azaltılabilir. İdeal kiloya ulaşmak, sigarayı bırakmak, egzersiz sırasında göğsü desteklemek gibi önlemler alınarak göğüs sarkması ciddi oranda önlemebilir.

İdeal kiloya ulaşmak için bir beslenme uzmanından yardım alarak diyet listesi oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Bunun dışında sigarayı bırakmanız ve sigara dumanı olan ortamlarda bulunmamanız gerekmektedir.  göğüslerin altında bulunan kasların güçlendirilmesi kadınlarda ve erkeklerde göğüs sarkması şikayetlerini bir miktar azaltır.

Göğüs Sarkması Nasıl Düzelir?

 • Göğüs sarkmasını önleyecek egzersizler aynı zamanda göğüs sarkması oluştuğunda da yapılabilir. Özellikle düzenli olarak şınav çekilmesi göğüs kaslarının kuvvetlenmesine ve göğsün desteklenmesine katkı sağlayacaktır.
 • sütyen takmak göğüs sarkmasını önleyecek etmenlerden birisidir. Ancak başlı başına önleyen ve düzelten faktörler olarak değerlendirilmemelidir.
 • Kadınların, göğüs boyutuna uygun sütyenleri takmaları gerekmektedir.
 • Koşmak vücudun dinç ve sağlıklı olmasına katkı sağlar. Bunu yaparken göğüs dokusunun korunmasını sağlamak için göğsü desteklemek de göğüs sarkmasını önlemek ve düzeltmek için oldukça ö
 • memelerin sarkması birkaç şekilde olabilir ve tedavide kullanılacak cerrahi yöntemde buna göre değişmektedir.
 • 1- büyük ve sarkmış memelerin tedavisi meme küçültme ve dikleştirme ameliyatlarıdır bu ameliyatlarında birçok yöntemi vardır.
 • 2-normal büyüklükte ve sakmış memelerin tedavisi mastopeksi dediğimiz dikleştirme ameliyatlarıdır
 • 3-hacim kaybına uğramış ve sarkmış memelerin tedavisinde silikon protez ve dikleştirmenin birlikte yapıldığı ameliyatlardır.