Yağ enjeksiyonu, vücudun her hangi bir bölgesinden alınan yağların kanal ile vücudun başka bir bölgesine enjekte edilmesi işlemidir. Yağların alındığı yer genel olarak karın bölgesidir. Esasen yüz dolgusu için farklı materyaller kullanılsa da bunların içerisinde yaygın olarak tercih edileni yağ enjeksiyonudur.

Yağ Erir Mi?

Yağ enjeksiyonu işleminde kişinin kendi vücudundaki yağlar kullanılmaktadır. Yağlar yüzün farklı bölgelerine gerektiği oranda enjekte edilmektedir. Kalıcılık en fazla elmacık kemiğinde, alında, göz altında ve çene ucunda elde edilmektedir. Bazı bölgelerde %60-70 oranında erime görülmektedir.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Ne Zaman İyileşir?

İşlem sonrası hastanede kalma gibi bir gereksinim yoktur, hasta işlemden sonra aynı gün evine dönebilir. Günlük hayatında yapacağı işlemlere göre 1 gün dinlenme süresi de verilebilir. İşlemden sonra yağ verilen bölgelerde ödem oluşabilir. Birkaç gün içinde ödem kendiliğinde geçecektir. Sonrasında yapılan işlem yüzde belirgin hale gelmeye başlayacaktır. İşlemden bir hafta sonra spora başlanabilir. Belirgin bir erime gözlenirse bölgeye 3-6 ay sonra tekrar yağ enjeksiyonu yapılabilir. Pansuman ya da dikiş alınmasına ihtiyaç yoktur. İşlemden iki hafta sonra işlemin verdiği şekil gözlenebilir hale gelmeye başlayacaktır.

Yağ Enjeksiyonunun Sık Uygulandığı Bölgeler

En sık yağ enjeksiyonu yüz bölgesine uygulanır. Yapısal olarak var olan ya da sonradan yüz bölgesinde gelişen hacim kayıplarını yerine koymak için en sık kullanılan ve en etkili yöntemdir. Bütün yüze yapılabilir. Bunun dışında popoya ve alt bacağı kalınlaştırmak için sıkça kullanır.

Daha önce uygulanan liposuction uygulamasının oluşturduğu çöküklük ve deformiteleri ve kalça şeklini düzeltmek için de yağ enjeksiyonu kullanılır.

Yağ Enjeksiyonu Ne kadar Sürer?

Ortalama 30-60 dakikada işlem sona erer. Lokal anestezi kullanılsa dahi steril ameliyathane ortamında işlemin yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Yağ Enjeksiyonu Sonrası Yapılması Gerekenler

İşlem tamamlandıktan hemen sonra oluşan ödemi azaltmak için bölgeye soğuk uygulama yapmak ve başı yüksekte uyumak tavsiye edilir.

İşlemden 3-4 gün sonra bölge yıkanabilir ve nemlendirici kremler sürülebilir. Şişliği arttıracağı için aşırı sıcak veya buharın bölgeye uygulanmaması gerekmektedir.

Yapılan yere göre işlemden 4-7 gün sonra kişi normal hayatına dönebilir, günlük rutinini etkileyen boyutlarda hastayı etkilemez. Morluklar ve ödem dolayısıyla işlemden sonraki  3-4 günün dinlenilerek geçirilmesi daha iyi olacaktır. Ödem geçtikten sonra yapılan yağ enjeksiyonu işlemi gözle görülür hale gelmektedir.

Leave a reply