Yüz Sarkması Neden Olur?

Yüz sarkmasını yavaşlatmak ve cildin daha uzun genç ve sağlıklı kalmasını sağlamak mümkün müdür?

Epidermal sarkma, çeşitli faktörlerden dolayı cildi etkileyen bir olgudur. Yağ kütlesi, yerçekimi kuvveti ile aşağı doğru hareket ettirilerek azalır, mikro sirkülasyon azalır ve bununla birlikte cildin beslenmesi azalır. Cilt sarkması, yaşla ilişkili iki nedenden kaynaklanmaktadır: cilde elastikiyetini veren kolajen kaybı ve yokluğu cildin sarkmasına neden olan yüz yağının kaybıdır.
Cildimiz yaşla birlikte elastikiyetini kaybeder, kaslarımız körelir ve sonuç olarak sarkık yanaklar ve çeneler gibi klasik yaşlanma semptomları alırız. Bu sonuç tatsız, çünkü sarkık ve kırışık bir yüz, yaşımızı ortaya çıkarıyor. Görünüşe göre tek bir çıkış yolu var – bir plastik cerraha koşmak.

Cildin zaman içinde daha genç ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için doğru bir yaşam tarzı elbette ön şarttır, ancak cildin daha hafif, daha kompakt ve kalkık kalmasını sağlayan başka önlemler de vardır.

• UV ışığı, yeni kolajen üretimin yavaşlatır ve mevcut kolajeni parçalayan enzimleri aktive ederek cildimizdeki elastikiyet ve hacmin biz yaşlandıkça azalmasına neden olur.

• İkincisi, yokluğu yüzün sarkmasına neden olan yüz yağ kaybı vardır.

• Son olarak, zamanla yüzün yeniden emilimi veya kemiği kaybı olur ve cilt artık etrafında gerginleşemez ve sarkmaya neden olur.”
Bunun etkileri en çok yanak ve çene çevresinde, büyük ölçüde yüzün ortasında yağ kaybına bağlı olarak fark edilir. Ayrıca burun ve ağız arasında çizgiler ve “gıdı” nın gelişmeye başladığını da fark edebilirsiniz.

Derinin sarkması nasıl önlenir

Ameliyatsız yüz sarkmasının nasıl önüne geçilir. Çoğu yaşlanma sürecinde olduğu gibi, cildin gergin görünümünü kaybetmesi söz konusu olduğunda, korunmak tedaviden daha iyidir. Sigara içmekten kaçınmak ve meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yemek, büyük bir fark yaratabilecek iki yaşam tarzı faktörüdür.
Seçtiğiniz ürünler cilt sarkmalarının daha şiddetli hale gelmesini de engelleyebilir. UV ışınlarına karşı korumak için her zaman ideal olarak en az 30 faktörlü bir SPF kullanın’ tavsiyesinde bulunuyor. Ultraviyole, cildin yaşlanmasında önemli bir sorundur ve cildin elastikiyetini kaybetmesinin başlıca nedenlerinden biridir.
İkinci olarak, UV ışığının neden olduğu serbest radikal hasarını sınırlayabilen ve aynı zamanda güneş koruyucu etkisini artırabilen antioksidan serumlara (örn. C vitamini, E vitamini, ferulik asit, resveratrol) yatırım yapın.
Üçüncüsü, gece vakti retinoid ürünü kullanın. Retinoidlerin kolajen üretimini iyileştirdiği ve zamanla pigmentasyonu azalttığı denemelerde gösterilmiştir.

Estetik Cerrahi ve Yüz Sarkması

Yüzün yeniden şekillendirilmesi ve plastik cerrahi, yüzün morfolojisini ve işlevselliğini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.
Yüz germe ameliyatları; Plastik Cerrah, estetik açıdan uyum ve denge vermek ve fonksiyonel problemleri çözmek için hastaların yüz ve boyun bölgesine müdahale eder.
En yaygın yüz estetik ameliyatları:
• Rinoplasti

• Blefaroplasti

• Yüz Germe

•Otoplasti

• Yüz Lipofilling

Yüz germe cerrahisi yaşlanma karşıtı müdahale açısından mükemmel sonuçlar veriyor. Yüzün doğal uyumunu değiştirmeden, daha genç bir görünüm vererek yüz hatlarını eski haline getirmenizi sağlar. Elmacık kemiklerinin profilini yeniden tanımlamak, ifade çizgilerini yumuşatmak, çene ve boyun bölgesindeki cilt gevşekliğini düzeltmek için alında veya yüzün orta ve alt bölgesinde kırışıklıkları gidermek ve kaş kaldırmak için yapılabilir.