Zamana  karşı durmak imkânsızdırGeçen yıllar içinde hücre yenilenmesinin durması ile birlikte yaşlanma kaçınılmaz hale gelmeye başlıyor. Bunun yanında bir de olması gerekenden daha önce ortaya çıkan erken yaşlanma durumları var ki işte böylesi durumlarda da erken  yaşlanmaya karşı estetik  gibi olgular gündeme geliyor. Ama bunun öncesinde mutlaka neden bazı insanlar erken, bazı insanlar geç yaşlanıyor onun nedenlerini bilmek gerekiyor.

İşte O Temel Faktörler

Kişilerin yaşıtlarına göre daha erken yaşlanmasının temel nedenleri şunlardır. Genetik faktörler bu noktada en belirleyici olan unsurlar arasındadır. Ailede erken yaşlanma varsa kişinin kendisinde de böylesi bir durum ortaya çıkabilir. Bunun yanında cilt tipi de bir diğer önemli olan faktördür. Kimi ciltler kuru ve hassas yapılarından dolayı çok daha erken yaşlanırlar. Aşırı düzeyde ya da az düzeyde bile olsa sigara tüketimi yaşlanmaya davetiye çıkarır. Kişilerin düzensiz yaşamı, aşırı düzeyde alkol tüketimi de böylesi bir soruna yol açar. Güneş ışınlarına düzensiz bir biçimde maruz kalma da cildi erken yaşlandırır. Stres belki de en belirleyici unsurlar arasındadır. Cilt asla üzüntüyü kaldırmaz. Düzensiz uyku ki hücre yenilenmesi kişinin uyur iken olduğu için kişi mutlaka günde en az 7 saat kaliteli bir uyku yaşamalıdır. Cildin nemsiz kalması da erken yaşlanmaya yol açan faktörler arasındadır. Yanlış cilt bakım ürünlerinin kullanılması, makyajın temizlenmemesi gibi faktörler de böylesi bir soruna yol açar.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

İşte yukarıda belirtilen durumların oluşmaması için yapılması gereken şeylerden bazıları şunlardır:

  • Kişi mutlaka cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmalıdır. Bu ürün paraben, parfüm alkol içermemelidir.
  • Bol bol su içilmelidir.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenilmelidir.
  • Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
  • Yaşamın hep olumlu yönleri görülmeye çalışılmalı ve yaşama pozitif bakılmalıdır.
  • Cilt düzenli olarak doğru ürünler ile temizlenmelidir.

Güneşe çıkarken mutlaka cilt tipine uygun güneş koruyucular kullanılmalıdır. Beslenme tercihleri doğru yapılmalıdır

Erken Yaşlanma Karşısında Neler Yapılabilir?

Yine de tüm bunların yapılmasına rağmen yeterli bir sonuç alınamıyor ise o zaman estetik uygulamalara başvurulabilir. Bu noktada yapılabilecek olan şeylerden bir tanesi ise yüz gençleştirme operasyonlarıdır. Kişinin cildinde görülen sorunlara karşı yapılan bir uygulamadır. Bu alanda da teknoloji ilerlediği için PRP gibi çok özel cilt gençleştirme yöntemleri uygulanır.

Kişiler eğer böyle bir uygulamaya başvuracak ise mutlaka alanında uzman, deneyimli kurumlardan hizmet almalıdır. İşin para kısmı en son düşünülmesi gereken husustur. Mutlaka bu alanda hizmet alınacak kişilerin referanslarına bakılmalı ve alınacak estetik uygulama için temel bilgiler alınmalı ve kişiye özel demo sunum istenmelidir. Tüm riskler öncesinden öğrenilmelidir. Sonrasında ise nihai karar verilmelidir. Bu uygulama doğru yapılır ise uzun süre kalıcı etki yaratır ama bir süre sonra tekrarlanması da gerekebilir.

 

Leave a reply