Yaşlanma, stres, güneşin etkileri, alkol, sigara, çevresel faktörler, hamilelik, menopoz gibi dönemler ciltteki kırışıklıkları arttıran nedenlerdir. Bu durumlarla karşı karşıya kalındığında kadınlar için başvurulan yöntem botulinum toksin uygulaması olmaktadır. Botulinum toksin uygulaması aslında tıbbi bir protein yükleme işlemidir. Botulinum toksin uygulaması orta ve derin kırışıklıkları gidermede yardımcı bir işlemdir. Mimiklerden dolayı cilt altında kasılmalar olur ve bu kasılmalar da zamanla ciltte yerleşime sebep  olup kırışıklıkları oluşturur. İşte botulinum toksin bu noktada o bölgeye enjeksiyon  yapılıp derinin gerginliği azaltılır. Oluşan çizgiler erken dönemde botulinum toksin uygulaması ile düzeltilebilir. Eğer çizgiler derinleşirse botulinum toksin tedavisi yeterli olamayabilmektedir.

Botulinum toksin uygulaması Kimlere Uygulanabilir?

Botulinum toksin uygulaması 18 ila 65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüzde ve boyundaki kırışıklıklarda botulinum toksin uygulaması kurtarıcıdır. Botulinum toksin uygulaması hamile ve emzirenlere uygulanmamalıdır.

Botulinum toksin uygulaması öncesinde bölgeye lokal olarak anestezik bir krem sürülür. Ve kişinin yapısına göre kırışıklık olan noktalar belirlenir ve botulinum toksin uygulaması iğneleri ile küçük dozlarda enjeksiyon uygulanır. Bu tedavi 15 dakikalık bir işlem olup ağrısız ve acısızdır. İşlem sonrasında soğuk uygulama yapılarak oluşabilecek şişlik ve kızarıklıklar engellenir. Hastadan botulinum toksin uygulaması sonrasında mimikleri çok fazla kullanmaması önerilir. Dudaklar yüz bölgesinde en önemli organlarından biridir. En ince kas yapısı dudaklarda olduğundan yaşlanma belirtileri de daha çok bu bölgede görülür. Bu noktada dudak dolgusu bölgenin kas dengesini bozmadan konusunda deneyimli hekimlerce uygulanmalıdır.

Yanlış Uygulama Yapılmış Dudak Botulinum Toksin Uygulaması

Dudaklara yapılan botulinum toksin işleminde zaten hassas olan kas dengesi bozulduğu takdirde kişide konuşmada, yemede, içmede ve estetik görünümde ciddi sorunlar yaşanır. İyi yapılmış bir dudak botulinum toksin uygulaması ise yüz estetiğine artı değerler katar.

Dudak botulinum toksin uygulaması dudak üzerinde oluşan çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi için uygulanan işlemdir. İşlem ilgili soruna göre üst dudak ya da alt dudak botulinum toksin uygulaması olarak uygulanabilir. Dudaklara uygulanacak botulinum toksinde önemli olan nokta verilen dozdur. Dudaklara botulinum toksin uygulaması yapmanın herhangi bir riski yoktur. Sadece önemli olan verilecek dozun doğru uygulanması ve işin uzmanı tarafından yapılmasıdır. Bunun dışında herhangi bir yan etki ya da riskli durum yoktur.

Erkeklerde Botulinum Toksin Uygulaması Yaptırabilir Mi?

Erkeklerde de mimikler sebebi ile yüzlerinde aynı kaslar mevcut olduğundan oluşan kırışıklıklar için botulinum toksin uygulaması yaptırabilirler. Fakat uygulamalarda dikkat edilmesi gereken feminen bir görüntüden kaçınmak adına özenli ve konusunda uzman bir hekimin yapması gereken bir işlemdir.

Var olan kırışıklıklara uygulanan botulinum toksin uygulaması sonrası 6 aya  kadar etkisini göstermesi beklenir. Botulinum Toksin Uygulaması kısa süreli ancak bir o kadar da etkili bir uygulamadır. Bu işlemlerle çok daha genç çok daha diri bir cilde kavuşulur. Bu bölgelere yapılan müdahaleler sonrasında yaşlı, yorgun ve üzgün ifade ortadan kalkacaktır. Bu işlem çok ince uçlu iğneler ile uygulanır. Yüz kasları hakkında bilgi sahibi olan hekimlerce işlem uygulanmalıdır.

 

Leave a reply