Burun Eti Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Burunda alt, orta ve üst olmak üzere toplam 3 adet et bulunur. Akciğere çekilen havayı ısıtan bu etler, aynı zamanda nemlendirme ve filtreleme görevini üstlenerek havayı iletir. Kemik yapıdan oluşsa da oldukça yumuşak dokuya sahiptirler. Soğuk havalarda damarlara kan dolmasına yardımcı olur ve böylelikle şişmeye başlar. Bu sayede burundan alınan hava, solunum için tamamen hazır hale gelir. Birçok nedenden dolayı burun etinin alt ve orta bölümünde çok fazla büyüme gözlenebilir. Burun eti büyümesi, burun kemiğinde eğrilik olan ve alerjik reaksiyon yaşayan kişilerde sıklıkla görülür. Böyle durumların yanı sıra enfeksiyon, ilaç ve çevresel nedenler de burun etinin büyümesine yol açabilir.

Burun Eti Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Solunumun sağlıklı şekilde yapılmaması ve ihtiyacınız olan oksijen miktarının alınmamasından dolayı burun eti ameliyatı gerçekleştirilir. Bu sorunla yaşamak çene bölgesinde gelişim bozukluğuna ve ortodonti sorunlarına da yol açabilir. Sürekli tekrar eden sinüzit problemi ve geniz akıntıları gözlenebilir. Orta kulak enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar da burun eti ameliyatını zorunlu hale getirir. Tedavi için ilk olarak sprey gibi ilaç yöntemlerine başvurulur. Bu yöntem birçok hastada olumlu yanıt verse de bazı bireylerde işe yaramayabilir. Cerrahi işlemler arasında ise farklı operasyonlar bulunur. Hafif şişme yaşanan hastalarda kalıcı küçültme yöntemleri kullanılır. Bu ameliyatta genellikle tampon kullanılmaz. Ancak burun eti ameliyatıyla birlikte sinüzit ameliyatı da yapıldıysa sızıntı riskini önlemek için tampon kullanılabilir. Burun eti ameliyatı, alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Operasyon yaklaşık 15 – 20 dakika arasında sürer. Ama bu ameliyata ek olarak burun düzeltmesi gibi estetik işlemler de eklenirse bu süre 2 saati bulabilir.

Burun Eti Ameliyatı Neden Yapılır?

Burun eti çok fazla büyüdüğünde kişinin günlük hayatında çeşitli olumsuzluklar yaşanabilir. Nefes almakta zorlanma, burun tıkanıklığı, horlama ve baş ağrısı gibi sorunlar kaçınılmazdır. Bu sorunlardan kurtulmak için hastalar çare olarak burun eti ameliyatı olmaya karar verir. Burun eti büyümesinde en belirgin belirtiler arasında burun tıkanıklığı yer alır. Kişi rahatlıkla nefes alamaz ve özellikle gece uyurken ağzından nefes alır. Kişi çoğu zaman uyku anında ağzında kuruluk hissi yaşar. Aynı zamanda yorgun bir şekilde uyanır ve spor etkinliklerinde zorlanma yaşayabilir. Bunlara ek olarak burun akıntısı, yüzde ağrı ve koku duyusunda değişiklikler olur. En etkili çözümlerden biri burun eti aldırma operasyonu geçirmektir. Bu ameliyatta konka tamamen kesilip çıkarılır. Ancak burun kemiğinde problem yoksa aldırma yerine burun eti küçültme yöntemi de tercih edilebilir.

Burun Eti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı sonrasında hasta en az 8 saat dinlendirilir. Daha sonra yavaş yavaş ayağa kaldırılır. Her kaldırıldığında yürüme mesafesi uzatılır. 72 saatin ardından taburcu edilebilir. Genellikle hastanın hareketlerinde bir kısıtlama gözlenmez. Ama bazen baş ağrısı görülebilir. Bunun için bol bol su tüketilmesi çok önemlidir. Ameliyat bittikten sonra burun içinde tampon ve dikişler bırakılır. Bunun için hastanın düzenli olarak pansumanlarına gitmesi gerekir. Tampon genelde 3. günden sonra çıkarılır. Muayene süresi taburcu olduktan sonra 3 – 4 hafta arayla devam eder. Muayenenin ardından doktorunuz iyileşme süreci ve dikişlerinizle ilgili sizi detaylı şekilde bilgilendirir. Burun ameliyatı olan hastaların burun temizliğine dikkat etmeleri çok önemlidir. Ameliyattan sonra birçok hasta sprey kullanabilir.
Burun eti ameliyatı ve diğer cerrahi operasyonlar hakkında detaylı bilgi almak için internet sitemiz aracılığıyla Op.Dr. Sedat Baş ile iletişim sağlayabilirsiniz.