Burun Eti Nedir? Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Dış görünüş; insanların hayatlarına özgüvenli bir şekilde devam etmeleri noktasında hayati önem taşır. Ancak, insanlar, bilhassa yüz bölgelerinde yaşadıkları sorunlardan dolayı kendilerini kötü hissederler. Hem genetik hem de çevresel faktörlerden dolayı burun bölgesinde birtakım estetik operasyonlara ihtiyaç duyulur. Bunun yanı sıra, burun ile ilgili farklı sıkıntılara da rastlanır. Burun eti rahatsızlıkları; birçok insanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörlerden yalnızca birisidir.

Burun Eti (Konka) Nedir?

Bir diğer adı konka olan burun eti; burun solunumu esnasında alınan havanın ısıtılarak nemlendirilmesini sağlamasından mütevellit önemlidir. Bir başka deyişle, solunum fonksiyonunun düzenlenmesinde doğrudan görev alır. Burun eti denildiği zaman insanların aklına geniz eti veya burun orta kemiği gelir. Ancak, geniz eti; bilhassa çocuklarda rastlanan bir rahatsızlıktır. Burun eti ise çocukluk döneminin atlatılmasının ardından karşılaşılan sorunlar arasında bulunur.
Konka; burnun her iki tarafında üçer adet olmak üzere yer alır. Burnun içerisindeki yerlerine göre alt, orta ve üst olmak üzere farklı şekilde adlandırılmalarına rastlanır. Konka; yumuşak doku ve kemik olmak üzere iki farklı bölümden meydana gelir. Birçok insan; burun eti rahatsızlıklarından muzdariptir. Bu noktada, her iki bölümde oluşan büyüme, yapısal ve gelişimsel anormallikler; burun eti rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Üst konka rahatsızlıklarına çok fazla rastlanmaz. Ancak, bilhassa alt konka ve orta konka rahatsızlıkları insanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek türden sıklıkla rastlanan rahatsızlıklardır.

Burun Eti Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Burun eti; sağ ve sol burun boşluklarında üçer adet olmak üzere toplam altı adet olarak kendisini gösterir. Ancak, burnun en alt bölgesinde bulunan alt konka adı verilen organ en çok çalışan burun etidir. Alt burun eti; solunum yoluyla alınan havayı karşılar. Ayrıca, havanın niteliklerine göre büyüyüp küçülmeleri söz konusudur. Burun eti büyümesi; farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkar.
• Her şeyden önce, havanın sürekli kirli ve nemli oluşu; solunum yoluyla alınan havanın vücut sistemine uyum sağlamasını gerekli kılar. Bu durum; burun eti büyümesini ortaya çıkarır.
• Her yaştan insan alerji problemiyle karşı karşıya kalır. Mantar, polen, küf veya toz alerjisi olan kişiler; bu tür unsurların ortamda bulunmasından mütevellit burun etlerinde şişme problemiyle karşı karşıya kalırlar. Bilhassa alt burun etlerinde ciddi bir şişme meydana gelir. Sonuç olarak, hassasiyet oluşturan unsurlar ile sürekli karşılaşılması; insanların burun eti büyümesi problemiyle yüzleşmelerine neden olur.
• Sigara kullanımı da burun eti büyümesi üzerinde farklı şekilde etkisini gösterir. Burun eti; solunan havanın temizlenmesi adına birtakım fonksiyonları yerine getirir. Ancak, sigara kullanan kişilerde bu fonksiyonlar yerine getirilirken havanın daha çok kirletilmesi ile karşı karşıya kalınır. Burun eti; devamlı olarak kirletilen havanın temizlenmesi noktasında normalden daha çok efor sarf etmek zorunda kalır. Bu yüzden, burun eti büyümesi gibi bir problem ortaya çıkar.
• Sinüzit; birçok insanın hayat kalitesini olumsuz etkileyen hastalıklardan birisidir. Kronik veya sürekli sinüzit; burun fonksiyonlarında uzun süreli problemlere neden olur. Bu yüzden, burun eti de büyür. Ayrıca, burun eti büyümesinin solunum fonksiyonlarını olumsuz etkilemesinin bir sonucu olarak sinüzitler kronik hale gelir.
• Burun iltihapları; burnun solunum fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine neden olur. Bu durum; aynı zamanda burun eti büyümesini de ortaya çıkarır.

Burun Eti Büyümesi Kimlerde Görülür?

Burun eti büyümesi; bilhassa sigara kullanan ve alerjik hassasiyeti fazla olan insanlarda görülen bir problemdir. Bunun yanı sıra, burun kemiğinde kırık veya eğrilik olan insanlarda da burun deliklerinin birisinin devamlı olarak tıkalı olmasından mütevellit burun eti büyümesi meydana gelir. Burun yapısı ve işleyişi sırasında burun delikleri sırayla ve düzenli bir şekilde açılıp kapanarak akciğeri solunum bakımından besler. Açık burun deliği ile aynı tarafta olan akciğer daha fazla hava çekip açılarak çalışır. Bu sırada, diğer burun deliği dinlenme sürecindedir.
Burun kemiğinde herhangi bir eğrilik veya kırılma olması durumunda burun deliklerinden birisinin devamlı tıkalı olmasından mütevellit burun yapısı ve işleyişine dair yukarıdaki süreç gerçekleştirilemez. Bir başka deyişle, devamlı olarak faaliyet gösteren etlerde şişme oluşur. Burun etlerindeki şişme; bir süre sonra kendisini burun eti büyümesine bırakır.

Burun Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Burun eti büyümesi; etkisini farklı şekillerde gösterir. Her şeyden önce, bu sorundan muzdarip olan kişinin solunumu her geçen gün daha zor hale gelir. Birçok solunum yolu rahatsızlığı ile karşılaşılır. Ayrıca, uyku apnesi ve kişinin uykusunu alamaması sonucu ortaya çıkan konsantrasyon eksikliği gibi farklı sorunlar da meydana gelir.
Burun etlerinde büyüme; en erken iki yaşında başlar. Bu sorunun erken teşhisi oldukça önemlidir. Bu sayede, tedavisinde ciddi bir başarı sağlanır.
• Burun tıkanıklığı; burun eti büyümesinin en net belirtisi olarak kendisini gösterir.
• Burun tıkanıklığı yüzünden ağızdan soluk alınır. Ancak, ağızdan soluk alınması; üst solunum yollarında ve ağızda kuruma meydana getirir. Söz konusu belirtiler; kendisini en çok uyku sırasında gösterir.
• Burunda meydana gelen tıkanma insanların yaşam kalitesini etkiler. Her şeyden önce, sağlıklı ve yeterli solunum gerçekleştirilemez. Bu yüzden, vücut dinlenemez ve yorgun düşer.
Sonuç olarak, burun eti büyümesi belirtileri dikkate alınmalı ve tedavi süresine bir an önce başlanmalıdır.