En Çok Tercih Edilen 5 estetik Ameliyat Türü

Son tıbbi araştırmalara göre, plastik cerrahi artık kadın ve erkekler için bir tabu değil.

Açık konuşalım plastik cerrahi hem rekonstrüktif hem de estetiktir. İkincisi, sağlıklı bir hastanın fiziksel görünümünü, bir arzu için cerrahi müdahalelerle düzeltmeyi ve iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bir başka şey de estetik tıptır: Bir dizi minimal invaziv tedavi yoluyla yüz ve vücut kusurlarını önlemeye, düzeltmeye veya iyileştirmeye yardımcı olur.

Her yaşın kendine özgü bir ince ayarı var gibi görünüyor: Yirmi yaşındakiler için takıntı göğüs, otuz yaşındakiler için karın, kırk yaşındakiler için ise zayıf nokta yüz gibi görünüyor.

Bugün anlaşılan bir şey varsa o da estetik cerrahidir. Giderek daha fazla kadın ve erkek önyargıları ve tereddütleri bir kenara bırakıp, vücutlarında sevmedikleri şeyleri düzeltmek için doktorlara başvurmaya başladı. Kozmetik cerrahi bir zamanlar çok pahalıydı ve yıldızların ayrıcalığıydı. Ancak bugün, fiyatlar çok daha düşük olduğu için, aynı anda binlerce türk lirasını tek seferde çekmek zorunda kalmadan uygun aylık taksitlerle ödeyebilen “sıradan insanlar” için de uygun!

Ama en çok yaptırılan estetik cerrahi işlemler nelerdir? Erkekler ve kadınlar özellikle şu durumlarda doktorlara başvuruyor;

  • Rinoplasti
  • Meme büyütme
  • Göz kapağı ameliyatı
  • Liposuction
  • Yüz gerdirme

Rinoplasti – Burun estetiği 

Burun estetiği tüm dünyada doktorlar tarafından mutlak en çok gerçekleştirilen estetik ameliyatların başındadır. Hastanın burnunu yeniden yapmak, çarpmaları ve herhangi bir doğrulama kusurunu ortadan kaldırmaktan oluşur. Fakat aynı zamanda, sapmış bir septumun neden olduğu gibi herhangi bir solunum problemini düzeltmesi de istenir. Rinoplasti, lokal anestezi altında ve lazer kullanımına dayalı tekniklerle kemiklere ve kıkırdağa müdahale edilerek yapılır. Ameliyat on ila kırk dakika sürer ve hastanede kalış süresi birkaç gündür. Ancak küçük operasyonlarda aynı gün tabucu işlemleri de yapılabilmektedir.

Meme büyütme

Meme büyütme göğüslerinde hacmini artırmak isteyen veya emzirme gibi işlevlerin ardından boşalan yâda sarkan göğüslerin toplanması için uygulanan estetik ameliyatlardır.

İmplantların tamamı silikon kaplamaya sahiptir ve genellikle göğüs üzerinde görünür izler bırakmamak için koltuk altından yerleştirilir. Göğüs büyütme ameliyatı genel veya sınırlı uyuşturma altında yapılabilir ve maksimum süresi yaklaşık iki saattir.

Blefaroplasti – Göz Kapağı Düşüklüğü

Yaşlandıkça ve stresli yaşamlar nedeniyle, birçok insan göz kapaklarının üstünde ve altında aşırı cilt birikimi yaşıyor. Bunlar birçok kadın ve erkek için estetik bir sorun olan sözde “göz altı torbaları”dır. Göz kapağı cerrahisi bu soruna kalıcı çözümler sunuyor.

Fazla derinin çıkarılması ve yüze bir taze ve genç bir görünüm verir en popüler en çok yapılan estetik müdahalelerden biridir.

Liposuction

Liposuction vücuttan aşırı yağ aldırmak için bir estetik cerrahi işlemdir. Bu, kadınlar tarafından oldukça talep edilen bir operasyondur, özellikle uyluk ve kalça bölgesinde, aynı zamanda karın bölgesinde ve genellikle genel anestezi altında yapılır. Operasyondan sonra birkaç gün hastanede kalış öngörülmektedir. Yağ genellikle kanül yoluyla aspire edilir, ancak lazerle yapıldığı bazı tıbbi araştırmalar vardır.

Yüz germe

Cerrahi olmayan yüz germe, daha genç ve taze bir görünüm isteyenler tarafından gerekli cerrahi tipidir. Bu estetik cerrahi operasyonu için seçenekler çoktur: mikro botulinum, biyomimetik peptid enjeksiyonları, mavi ışık tedavileri, emilebilir iplikler vb. Genellikle bir süre sonra tekrar yapılması gereken, ancak geçmişte çok popüler olan geleneksel cerrahi işlemlere göre daha doğal ve daha az “plastik” etkiye sahip tedavilerdir.