Estetik Ameliyatlar İçin Uygun Mevsim Hangisidir?

Estetik ameliyat işlemleri günümüz teknolojisi ile her mevsim rahatlıkla uygulanabilen operasyonlar haline gelmiştir. Ancak mevsimler insan vücudunun çalışmasını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar insan vücudunun sonbahar ve kış aylarında gelişime daha açık olduğunu ve bu aylarda estetik operasyonların yapılmasının daha iyi olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan operasyon ne olursa olsun cilt dokusu küçük de olsa travma almaktadır. Cilt dokusunun en az zarar göreceği ve kan akımının dokuları daha iyi besleyeceği mevsimler son bahar ve kış mevsimi olarak belirlenmiştir. İstirahat döneminin daha hızlı ve sağlıklı geçmesi için bu mevsim tavsiye edilmektedir. Ayrıca yapılan işlemlerin başarı oranı artmış ve operasyon sonrası istenmeyen durumların daha az sonbahar ve kış mevsiminde olduğu kanıtlanmıştır.

Yüz Bölgesine Yapılan Estetik Operasyonlar İçin Mevsimin Önemi

Yüz bölgesi dış görünüm için şüphesiz en önemli alandır. Özellikle bu alanda yapılan estetik operasyonlar çok daha büyük önem taşımaktadır. Yüz germe, burun estetiği operasyonları ve boyun germe ameliyatları yaz aylarında çok komplike olabilen ameliyatlardır. Özellikle burun ameliyatı sonrasında yüzde morarma ve şişmeler görülür. Yaz mevsiminde havanın sıcaklığı ile birlikte bu morarmalar artar. İyileşme süresi uzar ve hastanın ağrısı daha fazla olabilir. Sıcaklığın artmasına bağlı olarak kanama ve enfeksiyon riski de aynı oranda artış göstermektedir. Bu nedenle uzman hekimler yüz estetiği operasyonlarını yaz aylarında yapmayı tercih etmezler.

Burun Estetiği Ameliyatında Mevsim Etkisi

Burun estetiği ameliyatı sonrasında başarı elde edilmesi doktora bağlı olduğu kadar hastaya da bağlıdır. Ameliyat sonrasında doktorun tavsiye ettiği bakım ve öneriler mutlaka yerine getirilmelidir. Doktorların ameliyattan sonra tavsiye ettiği ilk husus burun bölgesini güneşten korumaktır. Güneş ışınları burun damarları üzerinde olumsuz etki yapar ve kanama riskini artırır. Bu nedenle burun ameliyatı için en ideal zaman ilkbahar dönemidir. Alerji rahatsızlığı olan kişiler ise ameliyat için sonbahar dönemini tercih etmektedir. Ameliyattan sonra burun tıkanıklığı ve zor nefes alma gibi sorunlar oluşmaktadır. Bu komplikasyonların üzerine alerjik reaksiyonda eklenirse operasyondan beklenen doğal sonuç elde edilemez. Ameliyat öncesi hazırlık safhasında doktor tarafından gerekli önlemler alınmaktadır.

Estetik Operasyonlarda Mevsim Etkisini Azaltmak İçin Neler Yapılır?

Estetik ameliyatlar tıbbi bir gereklilik sonrası da yapılmaktadır. İlk amaç kişinin hayati fonksiyonlarını korumak ve devamlılığını sağlamaktadır. Bu nedenle yaz ayında estetik operasyon yaptırmak zorunda kalan kişiler bazı noktalara dikkat etmelidir. Bu noktalar;

  • Güneş ışınlarının yoğun olarak geldiği saatlerde kesinlikle dışarı çıkılmamalıdır.
  • Bol sıvı takviyesi alarak terle birlikte atılan suyu vücuda geri kazandırmalısınız.
  • Alerjisi olan kişiler operasyon sonrasında doktorun düzenlediği antihistaminik ilaçları düzenli kullanmalıdır.
  • Olası kanama ve enfeksiyon durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Sıraladığımız noktalara dikkat ederseniz estetik operasyonun iyileşme sürecini yan etkisiz atlatabilirsiniz.