Gebelik Sonrası Tercih Edilen Estetik Operasyonlar

Hamilelik dönemi ile başlayan daha sonra da doğum sonrası dönemi ile devam eden bu süreç anne adayı  için ortaya çıkan deforme görüntüler açısından çoğu zaman sıkıntı, stres yaratan durumlardır. Özellikle meme ve karın bölgesindeki sarkmalar her kadın için can sıkıcıdır. Ancak bütün bu değişiklikler cerrahi müdahalelerle eski görünümlerine dönüşebilir. Bu noktada önemli olan yapılacak müdahalelerin zamanıdır. Kadınlarda hamilelik dönemi ile birlikte doğum ve emzirme kapsamında da vücudunda sarkmalar ve yağlanmalar gibi haller oluşabilmektedir. Bu durumdan rahatsız olanlar için de cerrahi işlemler adeta bir imdat kolu gibidir. En çok tercih edilen işlemlerin başında karın germe ve meme dikleştirme gelmektedir.

Gebelik Sonrası Karın Germe Ameliyatı

Gebeliğe bağlı olarak karın kasında yırtık ve deride sarkmalar oluşur. Bunları düzeltmek amaçlı yapılan operasyon karın germe ameliyatı olarak tanımlanır. Bu bölgede oluşan deforme yerler tekrar onarılır, sarkmış deri alınır. Operasyon sırasında aynı zamanda bel ve göbek bölgesindeki fazla yağ dokuları da liposuction ile alınır. Bu işlemler genel anestezi altında yaklaşık 2 saat kadar sürer. Bu operasyonlardan doğumdan sonraki 12 aydan önce yaptırılmaması önerilir.

Kadınlar hamilelik döneminde ortalama olarak 10 kilo alabilmektedirler. Hamilelik esnasında ya da doğum sonrası emzirme döneminde bir annenin vücudundaki deforme durumlara rağmen öncelik bebeği olduğundan sabırlı olması adına yaklaşımda bulunulur. Doğumdan sonra bir emzirme dönemi vardır ki, bu dönem en az 1 senelik bir dönemi kapsar. Bu nedenle de emzirme dönemi geçtikten sonra meme operasyonlarının uygun olacağı düşüncesi hâkimdir. Emzirme döneminde meme sarkması ve içi boşalmış bir görüntüde olması meme operasyonlarının gerekliliğinin ilk göstergeleridir. Bu durumda küçültme ya da dikleştirme işlemleri yapılır.

Gebelik Sonrası Sarkan Meme Operasyonları 

Gebelik sonrası emzirme döneminden sonraki 6 ayda meme operasyonlarına izin verilebilmektedir. Bu işlemde doku dikleştirilerek toparlanır. Bu işlem genel anestezi altında 2 saat kadar sürer. Operasyon sırasında aynı zamanda deri fazlalıkları da alınır ve meme başı düşükse bu da normal yerine taşınarak düzeltilir.

Doğum sonrası estetik ameliyatların normal ameliyat riski dışında herhangi bir olumsuz yanı yoktur. Kronik hastalığı olsa bile kontrol altında oldukları takdirde dahi riskli bir durum taşımazlar. Doğum sonrasında liposuction ile gebeliğe bağlı oluşan fazlalıklar alınabilir. Bunlar genel anestezi altında 1,5 saatte gerçekleşir. Özellikle oluşan çatlaklar için de mezoterapi tercih edilen tedavidir. Karın bölgesindeki çatlaklar için en etkili yöntem karın germedir. Diğer bölgeler için de lazer ya da mezoterapi uygulaması yapılır.

Gebelik Sonrası Genital Bölge Estetiği 

Normal bir doğum söz konusu ise genital bölgede gevşemeler oluşabilmektedir. Bunun ortadan kaldırılabilmesi için de vajinoplasti estetiği yapılabilir. Bu işlem genel anestezi altında 1 saat kadar sürer. Vajina daraltılır, rahim sarkması toplanması sağlanır. Gebelik esnasında aynı zamanda artan hormon düzeyi ile birlikte genital bölgede renk koyulaşması ortaya çıkabilir. Bu da lazerle ya da mezoterapi ile renk açılması sağlanır.

Gebelik esnasında hormonal değişikliklere bağlı olarak özellikle yüz bölgesinde lekeler oluşabilir. Bu lekeler leke açıcı kremlerle ya da lazer tedavilerle iyileşme sağlanabilmektedir. Doğum ve doğum sonrası dönemlerde kadındaki deformasyonlar anneyi duygusal yönde etkileyen faktörlerdir. Bu noktada estetik operasyonlar aynı zamanda kadını mutlu eden bir detaydır. Estetik operasyonlar gebelik sonrası oluşabilecek durumlara çözüm niteliğindedir. Böylelikle anne ya da anne adayları için gebelik ve emzirme dönemleri en eşsiz haliyle, kaygıdan uzak, huzur içinde bebeğe odaklanarak yaşanmalıdır. Önemli olan estetikte acele ve sabırsız davranılmamalıdır. Her şeyin çözümü vardır.