Genç Yaşlarda Yapılan Estetik Uygulamalar

Teknolojinin ilerlemesi ile tıp alanında büyük gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle plastik rekonstrüktif cerrahi ve uygulamaları alanında her yıl yeni yöntemler geliştirilmektedir. Genç ve estetik görünüm kaygısının giderek artması estetik uygulamaları genç yaşlarda yaptıranların sayısını artırmıştır. Özellikle yüz dolgusu, botulinum toksin uygulaması, ameliyatsız yüz germe ve cilt bakım uygulamaları yapılmaktadır. Bununla birlikte burun estetiği operasyonu ve meme büyütme operasyonları da sık sık tercih edilmektedir. Dış görüntüsünden ve yüz hatlarından memnun olmayan gençler bunu bir takıntı haline getirerek erken dönemde estetik uygulamalarına başvurmaktadır. Ancak uzmanlar genç yaşta yapılan cerrahi uygulamaları önermemektedir. Kemik ve hormon gelişimi tamamlandıktan sonra cerrahi uygulamalar tercih edilmektedir.

Elmacık Kemiği Dolgusu

Elmacık kemiği dolgusu özellikle gençlere uygulanan ve cerrahi olmayan işlemdir. Elmacık kemiği belirgin olmayan, çene hattı tam oluşmayan ve elmacık kemiği etrafındaki yağ dokusu az olan kişilere uygulanmaktadır.  Dolgu malzemesi olarak hyaluronik asit, kişinin kendi yağı ve kök hücre destekli yağ enjeksiyonu yapılmaktadır. Dolgu malzemelerinin yardımı ile kişiye istenilen elmacık kemiği formu verilmektedir. İşlem sonrasında istenen doğallığı yakalayabilmek için mutlaka uzman hekim tarafından yapılması gerekir.  Dolgu malzemesi hyaluronik asit ise lokal anestezi ve insülin enjektörü kullanılarak yapılır. Ancak yağ enjeksiyonu için liposuction operasyonu gereklidir.  İşlem sırasında minimum ağrı hissedilir. Kişi işlemden sonra günlük yaşantısına dönebilir.

Ameliyatsız Yüz Germe İşlemi

Ameliyatsız yüz germe işlemi kişinin yaşına, cilt yapısına ve cilt dokusunun ihtiyacına göre belirlenir.  Genç hastalarda genellikle yaşlanmayı ve kırışıklığı engelleyici yöntemler uygulanmaktadır. Mezoterapi, altın iğne, endopeel, sıvı yüz germe ve prp yöntemleri tercih edilmektedir. Bu yöntemler cilt dokusunu canlandırır ve kollajen üretiminin tekrar aktif hale gelmesini sağlar. Vücut yapısı 25 yaşından sonra kollajen üretimini azaltır ve zaman içerisinde durdurur. Bu uygulamalar kollajenin tekrar aktifleşmesini sağlar. Kırışıklıklara erken dönemde müdahale edilmez ise yer edinir ve cerrahi uygulama gerektirir. Bu nedenle vakit kaybetmeden ve 25 yaş sonrası cilt bakımlarını düzenli olarak yaptırmak gerekmektedir.

Genç Yaşta Estetik Uygulamalar İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Genç yaşta estetik uygulama yaptıracak kişilerin bazı hususları göz ardı etmemeleri gerekmektedir. Bu hususlar;

  • Uygulanacak işlem ne olursa olsun mutlaka uzman hekim tarafından yapılmalıdır.
  • Güzellik merkezlerinde dolgu uygulamaları yapılmaktadır. Ancak bu merkezlerde enfeksiyon ve diğer riskler dikkate alınarak işlem yaptırılmalıdır. Kaliteli ve profesyonel hizmet vermeyen uzman hekim bulunmayan merkezlerden uzak durmalısınız.
  • Gençlerde genellikle cerrahi estetik uygulamalarına gerek görülmez. İstediğiniz işlemi ilk olarak doktora danışmalı ve fikir almalısınız.
  • Estetik uygulamaları maliyetli işlemlerdir. Bu nedenle fiyat ve kalite araştırması yapmadan karar vermemelisiniz.

Genç yaşta alacağınız önlemler ile yaşlanmanın etkilerini geciktirebilirsiniz. Düzenli bakım ve küçük dokunuşlar ile her zaman istediğiniz canlı ve genç görünüme kavuşabilirsiniz.