Göğüsler Neden Sarkar? Sarkık Göğüsler Nasıl Toparlanır?

Feminenlikle özdeşleştirilen en önemli unsurlardan biri, dik ve dolgun göğüslerdir. Ancak yaşın ilerlemesi, kilo alıp verme, doğum ve yer çekimi gibi nedenlerle göğüsler formunu kaybediyor ve göğüs sarkması yaşanıyor. Dolayısıyla göğüslerdeki bu formsuz görüntü estetik kaygılara neden oluyor. Göğüslerinizin şeklinden memnun değilseniz ve “Meme sarkması nasıl düzeltilir?” diye merak ediyorsanız meme estetiği uygulamalarıyla daha güzel bir silüete kavuşabilirsiniz.

Göğüs Sarkmasının Nedenleri

Meme sarkmasının ana nedeni tam olarak bilinmese de hem kadın hem de erkeklerde yaşanan bu sarkma durumuna neden olan ve süreci hızlandıran bazı nedenler bulunuyor. Göğüs sarkmasının nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:
• Hamilelik döneminde hormonlarda yaşanan belirli değişimlerle göğüslerde büyüme yaşanıyor. Bunun sonucunda da hamilelik ve emzirme süreçleri bittiğinde göğüslerde ciddi boyutlarda sarkma görülebiliyor.
• Sık sık kilo alıp verme göğüsler başta olmak üzere tüm vücutta ciddi sarkmalara neden olabiliyor.
• Bazı durumlarda genetik faktörler nedeniyle göğüslerde sarkma yaşanabiliyor.
• Sigara içmek cildin elastikiyetini sağlayan elastin adlı proteini büyük oranda parçalıyor. Bunun bir sonucu olarak da cilt zamanla esnekliğini kaybediyor ve göğüsler başta olmak üzere genel bir sarkma yaşanıyor.
• Güneşten alınan vitaminlerin faydalı olduğu bir gerçek. Ancak UV ışığına fazla maruz kalma erken yaşlanmaya ve cildin sıkılığını kaybetmesine neden oluyor.
• Form olarak büyük göğüslere sahip olan bireylerin egzersiz sırasında göğüslerini desteklemesi gerekiyor. Aksi takdirde egzersiz sırasında kontrolsüz hareket ederek bağ ve dokuları zarar gören göğüsler, sarkma yaşayabiliyor. Bu nedenle göğüsleri sıkı bir şekilde sabitleyen sporcu sütyenlerinin kullanımı büyük önem taşıyor.

Göğüs Sarkmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Genetik sebeplerle yaşlanma gibi durumlara müdahale edilemeyebilir, ancak göğüslerin sarkmasına neden olan faktörler etkisiz kılınarak bu risk büyük oranda azaltılabilir. Bunu ideal kiloya ulaşıp bu kiloyu koruyarak, sigarayı bırakarak, doğru egzersiz rutinleri uygulayarak başarabilirsiniz.
Sık sık kilo alıp vermekten kaçınmak adına yanlış beslenme alışkanlıklarınızdan kurtulmanız estetik bir vücuda sahip olmanız adına büyük önem taşıyor. Bunun yanında sigara içmeyi bırakmanız da önemli. Bu sağlıklı alışkanlıkları doğru bir egzersiz programıyla desteklediğinizde sıkı ve formlu göğüslere sahip olabilirsiniz. Özellikle şınav çekmek göğüs kaslarının gelişmesi ve dikleşmesinde büyük bir etkiye sahip. Ayrıca doğru sütyen kullanımı da göğüs sarkmalarının önüne geçebiliyor.

Göğüs Dikleştirme İşlemleri

Göğüs dikleştirme işlemleri hastanın durumuna göre farklı şekillerde uygulanabiliyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:
1. Büyük ve sarkmış memelerde önce meme küçültme ve ardından dikleştirme işlemleri uygulanıyor.
2. Normal boyutlarda olan ve sarkmış memelerde mastopeksi adı verilen dikleştirme ameliyatı tercih ediliyor.
3. Sarkmış ve aynı zamanda büyük miktarda hacim kaybı yaşamış memelerin tedavisinde silikon protez ve meme dikleştirme ameliyatları birlikte yapılıyor.
Estetik meme cerrahisi oldukça geniş bir alanı içine alıyor. Meme büyütme ya da küçültme, silikon, meme asimetrisi ya da meme ucu düzeltmeleri gibi birçok konu bu alanın içindedir. Bazı kalıtsal rahatsızlıklar, gebelik, doğum ve emzirme gibi nedenlerle yaşanan problemlere estetik meme cerrahisi kalıcı çözümler sunuyor.
Hastanın fiziksel durumuna ve göğüslerinde yaşadığı form kaybının boyutuna göre farklılık gösteren bu ameliyatlardan Op. Dr. Sedat Baş uzmanlığında faydalanabilirsiniz. Op. Dr. Sedat Baş Estetik ve Plastik Cerrah ile iletişime geçtiğinizde uzman bir ekip size en doğru bilgiyi verip tedavi sürecinizi detaylı bir şekilde planlar. Son teknoloji aletlerle donatılmış steril bir ortamda uygulanan profesyonel işlemlerle hayalini kurduğunuz dik ve dolgun göğüslere sahip olabilir ve dilediğiniz kıyafeti giyebilmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.