Hamileyken Estetik Yaptırılır mı?

Hamilelik hem heyecanlı hem de duygusal bir dönemdir çünkü anne adayları kendilerini bebeğinin doğumuna fiziksel ve zihinsel olarak hazırlar. Çoğu kadın, bekledikleri sırada en iyi şekilde görünmek ve hissetmek ister, ancak aynı zamanda büyüyen bebeklerinin sağlığını tehlikeye atmak istemezler. Bazı kadınlar, hamilelikten önce Lazer Epilasyon gibi düzenli estetik tedaviler geçirirler ve hangi prosedürleri güvenle devam ettirebileceklerini bilmek istekler.

Bu nedenle pratisyenlerin, hangi prosedürleri güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceklerini ve hamile hastalarına ne tür tavsiyeler vermeleri gerektiğini bilmeleri gerekir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hamilelik sırasında estetik tedaviler konusu uygulayıcılar arasında yaygın olarak tartışılmaktadır. Araştırma bulguları, hamile kadınları tedavi ederken bazı bileşenlerin ve prosedürlerin muhtemelen güvenli olduğunu gösteriyor, ancak bunu destekleyen çalışmalar sınırlı olduğu için ucu açık bir konu olarak gündemde kalmaktadır. Açıktır ki, büyüyen bebeğin sağlığı en önemli husus olmalıdır ve riskler faydalara karşı tartılmalıdır.

Kısa cevap şudur: genellikle hastaya ve uygulayıcıya bağlıdır. Hamile kadınlar üzerinde araştırmalar yapmakla ilgili etik zorluklar nedeniyle, bir anne adayı ve / veya fetüs için ortak prosedürlerin ne kadar güvenli veya güvensiz olduğuna dair çok fazla araştırma yoktur. Doğum sonrası emziren kadınlar için de benzer bir veri eksikliği mevcuttur. Araştırma eksiklikleri hamile kadınların estetik yapması ile ilgili net bir kanıya varmalarını engellemektedir. Ancak önerilmeyen estetik tedaviler mevcuttur.

Hamileyseniz plastik cerrahinin riskleri diğer cerrahi prosedürlerle aynıdır, ancak hamilelik bağışıklık sistemi işlevini azaltabilir ve ardından ameliyattan sonra enfeksiyon riskini artırabilir. Enfeksiyonu önlemek ve ağrıyı hafifletmek için anestezi, fetal izleme ve ameliyat sonrası ilaçlarla ilgili olası sorunlar da vardır. Hamilelik sırasında plastik cerrahi tavsiye edilmez. Plastik cerrahlar hamile hastaları ameliyat etmeyi reddetmekle kalmaz, hastaneler ameliyattan önce kadın hastalarda hamilelik testi yapar, bu nedenle hamileliği doktordan gizlemenin bir yolu yoktur. Estetik cerrahi gerektiren tıbbi sorunlarınız varsa, hamileliğiniz sırasında en iyi yönetimi öğrenmek için doğum uzmanınızla konuşmanız gerekir.

Hamile Kadın İçin Önerilmeyen Estetik Tedavi: Lazer, HIFU (ses dalgalarıyla yapılan cilt gençleştirme işlemi), Botulinum toksin uygulaması, Dolgular, Ağızdan Alınan İlaçlar vb.
Genel olarak, gebelik sırasında lazer tedavileri, HIFU veya radyofrekans cilt sıkılaştırma gibi diğer enerji bazlı tedavilerin alınması tavsiye edilmez.

Bunun nedeni, fetüs üzerindeki etkilerine ilişkin bilgi eksikliğidir. Benzer şekilde botulinum toksin uygulaması ve dolgu maddelerinden de aynı nedenle kaçınılmalıdır. Antibiyotikler ve izotretinoin (Accutane) gibi oral akne ilaçları, kan dolaşımından gelişmekte olan bebeğe geçebildikleri ve fetal malformasyonlara (sakatlıklara) neden olabildikleri için hamilelik sırasında kesinlikle kullanılmamalıdır. Retinol veya türevlerinden herhangi birini içeren kremler ve losyonlardan da kaçınılmalıdır.

Hamile Kadına Uygun Estetik Tedavi: Tropikal Cilt Bakımı ve Medikal Yüz Bakımı

Tıbbi yüz bakımı önerilir – hormonal değişim nedeniyle hassas cildinizi temizlemeye, yatıştırmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur. İyi bir yüz bakımı, hamile bir kadının da stresten kurtulmasına yardımcı olabilir!