Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Sık sık kilo alıp vermek, gebelik ya da genetik faktörler karın bölgesinde karışıklık sarkmaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle ani ve büyük kilo kayıplarında bu bölgedeki derinin toparlanması ve daha sıkı bir görünüm yaratılması estetik açıdan gereklidir. Sarkıklığın giderilmesi yeni çatlakların ortaya çıkmasının önüne geçmek için de önemlidir. Karın germe operasyonları bu noktada kullanıcılar için son derece işlevsel bir alan yaratır. Karın bölgesinin ön ve yan taraflarında bulunan fazla derinin uzaklaştırılması ve karında gergin bir görünüm yaratılması için karın yapılan bu operasyonlar gereksinime göre farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Oldukça pratik ve etkili bir yöntem olan germe işlemi, aynı zamanda sarkık görünümün kalıcı olarak giderilmesine olanak sağlar.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Göbek bölgesinde ve gövdenin yan kısımlarında bulunan derinin gerilmesi ve bölgeye esnek ve sağlıklı bir görünüm sağlanması için yapılan estetik uygulamalar karın germe ameliyatı olarak adlandırılır. Karın bölgesi vücutta en çok yağ birikiminin yaşandığı bölgelerden biridir. Kilo alıp verme süreçlerinde bu bölgedeki deri yapısı bozularak çeşitli sarkmalar ve kırışık görünümleri ortaya çıkabilir. Bununla birlikte kadınlarda hamilelik sonrası dönemde de karın bölgesinde sarkmalar görülmesi yaygın bir problemdir. Bu sebep ile karın germe ameliyatlarına başvurulmaktadır.
Karın bölgesindeki bu sarkmalar, basit bir cerrahi operasyon ile kolayca giderilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı uzmanlar için son derece kolay ve pratik bir işlemdir. Bununla birlikte işlemin gerçekleştirilmesinde hastanın koşulları ve sağlık durumu mutlaka göz önünde bulundurulur. Ameliyattan önce uzman hekim hastayı ayrıntılı bir biçimde muayene ederek işlemin nasıl gerçekleşeceğine kadar verir. Genel olarak karın germe ameliyatı ise şu şekilde gerçekleştirilir:
● Operasyon için ilk olarak germe işleminin yapılacağı alan işaretlenir.
● Kadınlarda doğum sonrası germe operasyonları için bu alan sezeryan çizgisinden göbek deliğine kadar olan kısmı kapsamaktadır.
● Hastanın fiziksel yapısı ve problem durumuna göre operasyonun gerçekleştirileceği alanlar değişiklik gösterebilir.
● Gerekli olan durumlarda liposuction yani, yağ alma işlemi germe operasyonuna eklenebilir.
● Belirlenen bölgedeki sarkık ve gevşek deri cerrahi yöntemler ile giderilir. İşlem için genellikle küçük kesiler kullanılır.
● Karın yapısının dengelenmesi için gerginleştirilen derinin ardından göbek deliği de yeniden dizayn edilir.
● Ardından kesiler iz bırakmayacak şekilde dikilir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Germe operasyonunun süresi genellikle hastanın durumuna ve yapılacak müdahalenin boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada estetik cerrah muayenesinden sonra operasyonun net süresi ortaya çıkar.
Ortalama bir rakam ile karın germe ameliyatı 3 ile 3,5 saat aralığında gerçekleştirilmektedir. Bu süre kimi durumlarda 4 saate kadar uzayabilir. Ayrıca ekstra bir komplikasyon olmaması halinde hastalar ameliyatın ardından aynı gün muayenehaneden ayrılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göbek bölgesindeki derilerin gerilmesi operasyonun ardından birkaç haftalık bir iyileşme süreci bulunur. Bu süreçte hasta günlük yaşamını kolayca sürdürebilir. Dayanılmaz acı ve ağrılar da germe operasyonundan sonra sık gözlemlenen bir etki değildir. Karın germe ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler ise genel olarak şu şekilde sıralanır:
● Karın germe ameliyatı sonrası hasta dikiş bölgesini temiz tutmalı ve doktorun önerdiği süre boyunca bölgenin su ile temasına engel olmalıdır.
● Karın kaslarını kullanmayı gerektiren egzersizler yapmak karın germe ameliyatı sonrası istenmeyen komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.
● Hasta ağır hareketler yapmamalı ve ağır yükler taşımamalıdır.
● Süreci daha sağlıklı atlatmak için hastanın ani hareketlerden kaçınması gerekir.
● Karın bölgesinde gaz oluşumunu önlemek için hasta sık sık yürüyüş yapmalı ve yağlı, aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır.
Bütün bunların yanı sıra her hastanın sağlık durumu ve operasyon sonrası yaşadıklarının farklılık gösterebileceğini unutmamak gerekir. Bu noktada kendinizi profesyonellere emanet etmek operasyon öncesinde, operasyon sırasında ve sonrasında rahat etmeniz için son derece önemli bir etkendir.
Etkili ve kaliteli hizmet almak ve estetik müdahalelerde başarıyı yakalamak içinse Sedat Baş ve uzman ekibi size en iyi çözümleri sunar. Sedat Baş estetik cerrahi hizmetleri ile kolayca tanışabilirsiniz.