Liposuction operasyonu estetik operasyonlar içerisinde en sık tercih edilen ve uygulananlardandır. Bu işlem hemen sonuç verir ve istenmeyen yağ hemen ortadan kalkar. Bazen bu işlem vücut yapısında kiloluk durumu yaşamayan ancak bölgesel kilo sorunları yaşayanlar için bile en çok kullanılan alternatiftir. Liposuction ile hedef nokta yağ hücrelerini kaldırmaktır. İnatçı yağlar olarak tanımlanan  bu durumlar kanül ve aspiratör kullanılarak çekip çıkarılır. Bu işlem ile vücuttaki yağ hücreleri kalıcı olarak ortadan kaldırılır. İşlem sonrası kişi tamamen fit görünümdedir. Bu noktada bilinmesi gereken şey liposuction yöntemi zayıflamak amaçlı değil bölgesel sorunlar yaşayanlar için iyi bir alternatiftir.

Liposuction Sonrası Yağ Oluşumu

Liposuction işlemi sonrası tekrar yağ oluşumu maalesef ki mümkündür. Çünkü işlem sonrasında hasta beslenme düzenine dikkat etmediği takdirde eski haline rahatlıkla döner. Ancak kilosunu korursa, dikkatli bir yeme düzeni oluşturursa böyle bir risk de söz konusu değildir.

Hasta eğer operasyon sonrasında 1-2 kilo alırsa bunun geri dönüşümü; yağ hücrelerinin biraz büyümesi demektir. Ancak hala vücudun tolere etme şansı vardır. Ancak kilo alımlarının önü kesilemezse o zaman her şey başa döner. Aynı zamanda ciddi kilo alımı demek; yağ hücrelerinin vücudunun her bölgesine yayılması demektir. Yağ aldırma adı altında olan liposuction operasyonu sonuçlarını korumanın en etkili yolu ideal kiloyu koruyabilmek olmalıdır. Bu da bir hayat tarzı demektir. Her şeyden önce cerrahla işlem öncesi ve sonrası aşamaları harfiyen uygulanmalıdır.

Operasyon Sonrası Uygulanması Gerekenler

Operasyon sonrasında bol su içmek önerilen önemli bir detaydır. Kalori alımını azaltarak bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Sık ve az öğünler şeklinde beslenilmelidir. Düzenli egzersiz de hayatın içinden eksik olmamalıdır.

Liposuction kuşkusuz kadınlar için en sık tercih edilen  bir durumdur. Ancak bu durum tercih edilmeden önce mutlaka genel sağlık durumunun kontrolünün yapılması, ilgili cerrahın iyi seçilmesi, ameliyat ortamının hijyenliği ve elbette ki sonrasında değişmesi gereken  hayata bakış açısıdır. Bu işlemi yaptıranlarda en çok yaşanan durum ödemin artışıdır. Bunun engellenmesi için de bol su ve tuz tüketiminin azaltılması gelir. İşlem sonrasında kazanılan durumun korunması için şok diyetler yapılması asla kabul edilemez. Aksine öğün atlanmadan düzenli bir beslenme oluşturulmalıdır.

 

Liposuction Uygulaması Kimlere Yapılabilir/Yapılamaz

Liposuction işlemi genel  sağlık durumunda problem olmayan herkese uygulanabilir. Hamile ya da yeni doğum yapmış bir kadına uygulanmaz. Aynı zamanda kalp hastalığı, diyabet gibi sağlık problemleri olanların da ilgili cerrah tarafından test uygulamaları sonrası karar verilir. Böylelikle riskler ortadan kaldırılarak gerekli önlemler alınmış olur.

Liposuction işlemi herhangi bir yaş engeli taşımasa da ne erken yaş ne de ileri yaş gruplarında olanlarda özellikle deri elastikiyetinin önemli olduğu bu işlemde hekim kararı ile onaylanmalıdır. Operasyon esnasında alınacak yağ miktarı; hastanın yaşına, kilosuna ve cilt dokusuna bağlı olarak değişir. Ameliyat esnasında alınması gereken yağ miktarı da yine hastanın kilosuna göre en fazla 6 kilodur. Bundan fazlası alındığı takdirde ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

 

Leave a reply