Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, çeşitli nedenlerle meme dokusunun alınması ya da azaltılması durumlarında yapıldığı gibi hiç operasyon geçirilmediği, hastanın yalnızca daha büyük meme ölçüsüne sahip olmak istediği durumlarda da gerçekleştirilen bir operasyondur. Meme büyütme ameliyatı yapılırken, yalnızca büyütme değil daha şekilli ya da istenilen formda memelere sahip olunması için de gerçekleştirilir. Yaygın olarak yapılan uygulamalar ise şu şekildedir:
● Kompozit göğüs büyütme,
● İngiliz Tipi göğüs büyütme,
● Keller Funnel göğüs büyütme,
● Latin Tipi göğüs büyütme,
● Hawaii Tipi göğüs büyütme,
● Brezilya Tipi göğüs büyütme,
● Çipli İmplant ile göğüs büyütme.

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Hastanın taleplerine, meme dokusunun genel durumuna ve nihai olarak elde edilmek istenen görünüme göre uygulama adımları değişir. Uygulamalar genel anestezi ile hastanın uyutulmasının ardından gerçekleştirilir. Yaklaşık bir buçuk ya da iki saat süren operasyon sonunda yapılan uygulamaya bağlı olarak ameliyat sonrası özel sutyenler hastaya giydirilir.
Herhangi bir komplikasyon gözlemlenmediği durumlarda hastanın yalnızca bir gece hastanede gözetim altında tutulup taburcu edilmesi beklenir. Meme büyütme, küçük memenin daha büyük boyuta getirilmesi dışındaki nedenlerle de uygulanır. Asimetri, sarkma ve doğuştan gelen çeşitli problemlerin giderilmesi için de bu operasyonlar gerçekleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatında Ne Çeşit İmplantlar Kullanılır?

Meme estetiği alanında son yıllardaki gelişmeler sonucunda, meme büyütme için kullanılan yöntemler, protez ya da implant türleri de geliştirilmiştir. Yaygın olarak uygulanan ve etkinliği bilinen iki yöntem ise yağ enjeksiyonu ve silikon protezlerdir.
Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme uygulaması, özellikle son yıllarda daha da popülerleşmiştir. Bu yöntem, kök hücrelerden alınan yağ dokularının; zenginleştirilmesi ve meme içine uygulanması şeklinde gerçekleştirilir. Kimi durumlarda tekrar edilmesi gerekliliği ortaya çıkabilen bu yöntemin, doğal görünüm ve sağlaması ve meme dokusunun doğal bir dolgunluğa sahip olması gibi avantajları bulunur.
Silikon protez ile göğüs büyütme işlemi, eskiye göre oldukça gelişmiş teknolojiler ile gerçekleştirilir, farklı yapı ve jel oranları bulunan bu dolgular operasyonlarda sıkça tercih edilir. 5. kuşak silikon protezler koheziv yapıdadır ve akışkanlık yönünden oldukça düşük oranda jel içeriğine sahiptir.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme büyütme yapılmasının uygun olduğu çeşitli durumlar bulunur. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:
● Meme dokusunun dolgunluğunun artırılmasının istendiği durumlar.
● Asimetrik meme yapısına sahip bireyler için simetrik bir görünüm elde edilmek istenen durumlar.
● Doğuştan gelen anatomik problemlerin olduğu meme şekilleri.
● Hamilelik, kilo kaybı ya d yaşlanma sonucu istenen görünümün kaybedildiği durumlar.
● Hastanın meme boyutundan memnun olmadığı tüm durumlar.
Operasyonun yapılması için hastanın belirli koşullara sahip olması beklenir. Bunları şu şekilde ifade etmek mümkündür:
● Meme büyütme yapılması için hastanın reşit olması.
● Meme yapısının gelişimini tamamlamış olması.
● Fiziksel ve beden sağlığı yönünden genel anestezi alınmasında sakınca olmaması.
● Hastanın gerçekçi beklentilere sahip olması ve ameliyatı kendi isteği ile talep etmesi.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastanın istirahat koşullarının iyileşmedeki önemi büyüktür. Uygulama yaklaşık bir buçuk saat sürse de bir gece hastanede gözetim altında kalınması gerekir. Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir:
● Verilen ağrı kesiciler dikkatle kullanılmalıdır.
● Hasta vücut toparlama hızına bağlı olarak 3-4 günlük bir istirahat yapmalıdır.
● Ağır yük kaldırılmamalı ve aşırı sert egzersizlerden kaçınılmalıdır.
Siz de meme estetiği yaptırmak, size en uygun teknikler ile aradığınız vücut ölçülerine sahip olmak için Op. Dr. Sedat Baş ve uzman ekibine güvenebilirsiniz.