Meme Küçültme Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsanların kendileri ile barışık olmaları önemlidir. Dış görünüşünden memnun olmayanların dezavantajlı olduklarını söylemek gerekir. Birçok kadın; göğüslerinin şeklinden ve boyutundan memnun değildir. Estetik operasyonlar sayesinde bu tür sorunlardan kurtulmak mümkündür. Meme küçültme ameliyatı her geçen gün daha çok kişi tarafından tercih edilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme dokusunun yapısını ve büyüklüğünü etkileyen birden çok faktör vardır. Kandaki hormon seviyesi, beslenme alışkanlıkları, yağ oranı, vücut ağırlığı gibi etmenler; meme dokusunun büyüklüğüne etki eder. Sonuç olarak, bazı kadınların meme dokusu olması gerekenden çok daha büyük boyutlara erişebilir. Büyük boyutlu bir meme; estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturabilir. Bunun yanı sıra, birtakım sağlık sorunlarına sebebiyet vermesi söz konusudur. Bir başka deyişle, kişinin hayat standartlarını düşürür.
Meme küçültme ameliyatı; büyük meme dokusunun cerrahi olarak vücuttan uzaklaştırıldığı bir operasyon olarak tanımlanabilir. Bu işlem sayesinde meme boyutu azaltılır. Bunun yanı sıra, meme dokusundaki fazla yağ ve deri alınır. Ayrıca, meme ucu; eski yerine kıyasla daha yukarı bir bölgeye taşınır. Meme küçültme ameliyatının risklerinin olup olmadığı merak edilir. Ancak, bu operasyon esnasında bilhassa memenin işlevsel yapıları olarak bilinen süt kanalları, salgı bezleri, bağ yapıları ve meme ucu bölgesi korunur. Bir başka deyişle, operasyonun herhangi bir riski bulunmaz.

Meme küçültme ameliyatı; farklı nedenlerden dolayı gerekli olabilir. Her şeyden önce, büyük memenin yaratmış olduğu sağlık problemlerinden kurtulmak hedeflenir. Bunun yanı sıra, memelerin daha iyi bir görüntüye sahip olması adına gerçekleştirilebilir. Bu ameliyatın ardından kadınların vücutları ile daha barışık olacaklarını söylemek gerekir. Psikolojik rahatlamanın yanı sıra kadınların birtakım fiziksel aktivitelere katılması da kolaylaşır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Memelerinin boyutundan memnun olmayan kadınların aklında meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır sorusu bulunuyor. Her şeyden önce, bu ameliyatın uzman bir doktor tarafından yapılmasının şart olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, ameliyat öncesinde hastanın durumu detaylı bir şekilde analiz edilir. Özellikle ek sağlık sorunlarının var olup olmadığını sorgulamak adına ayrıntılı anamnez sorgulaması yapılır. Fizik muayene ile bulgular değerlendirilir. Ayrıca, ameliyattan önce birtakım kan testlerinin istenmesi de söz konusu olabilir. Herhangi bir problemle karşılaşmamak adına meme dokusunun incelenmesine yönelik olarak mamografik veya ultrasonografik incelemelere başvurulabilir.

Meme küçültme ameliyatı; birçok cerrahi operasyonda olduğu gibi genel anestezi altında yapılır. En az iki, en çok dört saat süren bir operasyon olduğunu söylemek gerekir. Ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrah; iki farklı yöntem kullanır. Meme ucunun çevresinden veya meme ucundan meme dokusunun altına doğru yapılan dik kesiler ile sürece başlanır. Kesi bölgesinin belirlenmesinin ardından birtakım ekipmanlar veya liposuction cihazları kullanılarak memedeki fazla yağ ve deri dokuları uzaklaştırılır. Bir sonraki aşamada, meme; yeniden düzenlenir. Bir başka deyişle, kesiler; estetik açıdan herhangi bir sorun yaratmayacak şekilde kapatılır. Ameliyat sırasında bilhassa meme ucu bölgesi en iyi şekilde korunur. Fakat, büyük boyutlu memelerde meme ucunun daha yukarı bölgelere taşınması gerekli olabilir.

Meme küçültme ameliyatı sırasında dikkat edilen birçok husus vardır. Bilhassa sağ ve sol memelerin aynı boyutlarda ve şekilde olması şarttır. Ancak, ameliyat sonrası her şey yolunda gitmeyebilir. Hatta, meme boyutları ve şekillerinde simetri tam olarak sağlanamayabilir. Bu yüzden, ek cerrahi prosedürlere ihtiyaç olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Meme küçültme ameliyatının ardından iz kalıp kalmayacağı merak edilir. Ancak, hem estetik hem de sağlık amacıyla gerçekleştirilen her operasyonun ardından birtakım izler kalabilir. Meme küçültme ameliyatı; cerrahi işlemin söz konusu olduğu bir estetik ameliyat olmasıyla öne çıkar. Bu yüzden, operasyonun ardından bir ameliyat izinin olacağını söylemek gerekir. Ancak, izin şekli ve yeri; operasyonda kullanılan tekniğe bağlı olarak farklılık gösterir. Meme başından aşağıya doğru bir iz kalabilir. Bunun yanı sıra, meme başında veya meme başı halkası etrafında oluşan ize de rastlanabilir. Bu tür bölgelerde meydana gelen izler; renk değişimine denk gelmelerinden dolayı belli olmayabilir. Buna ek olarak, meme altındaki iz; karşıdan bakıldığında görünmeyen bir izdir.

Meme küçültme ameliyatının ardından oluşan izin belirginlik oranı her geçen gün azalır. Çünkü, tıpta kullanılan malzemelerin kalitesi artmaktadır. Sonuç olarak, Meme küçültme ameliyatına başvuracak olan kişilerin iz kalıp kalmama durumunu dert etmelerine gerek yoktur.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Büyük boyutlu memelerden şikayet eden çok sayıda kadın vardır. Bilhassa estetik açıdan kötü bir görüntüye sebep veren büyük boyutlu memeler; birtakım sağlık sorunlarına da yol açabilirler.

  • Sütyen başta olmak üzere üst giyimde birtakım sıkıntılar yaşanması
  • Vücut görünümünün kötü olmasından dolayı psikolojik stres oluşması
  • Birtakım fiziksel aktiviteleri yerine getirirken zorlanmak
  • Omurganın eğik duruşuna bağlı olarak ortaya çıkan akciğer ve nefes darlığı problemleri
  • Şiddetli omuz, sırt ve bel ağrıları
  • Kamburlaşma, omurga eğriliği ve daha birçok duruş bozukluklarının yaşanması
  • Meme dokusunun altında kalan ciltte terlemeye bağlı olarak tahriş, kaşıntı ve kızarıklık meydana gelmesi
  • Büyük boyutlu memeler; yukarıdaki sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Sonuç olarak, bu tür ciddi sağlık problemlerinden en kısa sürede kurtulmak adına meme küçültme ameliyatına başvurulmalıdır.