Mimik Kırışıklıkları Ameliyatla Düzeltilebilir Mi?

Zaman içerisinde yüz hatlarında kırışıklıklar meydana gelmektedir. Bu kırışıklıklar yaşlanma etkisiyle ve yapılan mimiklerin kasları hareket ettirmesi sonucunda oluşabilir. Yaşlanmayla oluşan kırışıklıklara “statik kırışıklık” adı verilirken mimik sonucu oluşan kırışıklıklara ise “dinamik kırışıklıklar” denir.
Uzun yıllar boyu aynı kasların çalışması cildin belirli noktalarında çizgiye benzer kırışıklıklar meydana getirir. Mimik kırışıklıklarının farklı tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bununla birlikte mimik kırışıklıklarının giderilmesi ve daha fazla ilerlememesi için alınabilecek pratik önlemler de bulunmaktadır.

Mimik Kırışıklıkları Nelerdir?

Yaş aldıkça sürekli olarak tekrar eden mimik hareketleri, aktif hale gelen kasların cilt üzerinde belirginleşmelerine neden olur. Zaman içerisinde bu belirginlik cilt yapısına da bağlı olarak farklı derinliklere ulaşabilir. Yaşlandıkça daha kuru bir yapıya sahip olan cildin doğal yapısı çok daha hassas bir noktaya gelir. Bu durumun sonucunda cilt daha donuk ve yorgun bir görünüm elde eder. Yapılan mimikler ise cilt üzerinde çizgiyi andıran kırışıklıkların olmasına neden olur. Gerginliğini ve canlılığını kaybeden ciltlerde bu kırışıklıklar daha derin bir yapıya dönüşerek giderilmelerini de zorlaştırabilir.
Mimik kırışıklıkları, yüz hatlarının farklı noktalarında ve farklı boyutlarda meydana gelebilmektedir. Mimik çizgilerini statik kırışıklıklardan ayıran noktalardan bir tanesi ifadelere etkisinin daha fazla olmasıdır. Çünkü statik kırışıklıkların aksine mimik çizgileri yıllar içerisinde yapılan ifadeler sonucu kendine yer edinir. Bu nedenle cilt üzerinde oluşan mimik kırışıklıkları cildin daha yorgun görünmesine neden olur. Canlılığını ve yumuşaklığını korumayı başaramayan ciltlerde mimik kırışıklıklarının boyutu zaman içerisinde yükselebilir. Bu durumun önüne geçmek için belli başlı noktalara dikkat edilebilir veya farklı yollarla bu kırışıklıkların açılması sağlanabilir.

Mimik Kırışıklıkları Ameliyat İle Düzeltilebilir Mi?

Belirli bir noktadan sonra yüz hatları üzerinde sık olarak yapılan mimiklerin neden olduğu kırışıklıklar, özellikle kuru cilt yapısına sahip kişiler için estetik açıdan olumsuz durumlara yol açabilmektedir. “Mimik kırışıklıkları nasıl geçer?” diye düşünenler için geliştirilen birçok tedavi mevcuttur. Bu kırışıklıkların yaş aldıkça derinleşmesi nedeniyle tedavi yöntemleri de geliştirilmektedir. Mimik kırışıklıkları tedavisinde ameliyat da kullanılır. Botulinum toksin uygulaması olarak da bilinen bu yöntem kırışıklıkların hafifletilmesini ve açılmasını sağlar. Saflaştırılmış yapıdaki protein yapısına sahip olan botulinum toksin uygulaması, kas hareketini gerçekleştiren noktalardaki sinir uçlarının gevşetilmesini sağlayarak donuklaşmanın çözülmesini gerçekleştirir. Bu sayede mimik çizgileri açılarak cilt tekrar canlı ve gergin yapısına kavuşur.
Mimik kırışıklıkları ameliyat ile düzeltilse de bu ameliyatın sonuçları belirli bir süre sonunda etkisini yitirmeye başlar. Botulinum toksin uygulamasının etkisi kişiden kişiye farklılık gösterse de bu işlemin maksimum etkisini gösterdiği süre 6 aydır. Son derece pratik bir operasyon olan botulinum toksinin işlevselliğini yitirmesi durumunda ameliyat tekrarlanarak cilt yapısı tekrar gerginleştirilir.

Ameliyatsız Yüz Germe

Mimik kırışıklıklarından kurtulmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için uygulanan ameliyatsız yöntemler de mevcuttur. Ameliyatsız yüz germe yönteminde kullanılan ileri seviye teknoloji ürünü radyofrekans cihazı, özel olarak geliştirilen mikro iğneler yardımı ile cildin elektriksel olarak uyarılmasını sağlar. Cilt yapısının alt katmanlarında bulunan kolajen liflerinin uyarılması sonucunda deri yenilenerek kırışıklıkların giderilmesinde etkin rol oynar. Cilt gençleştirme olarak da bilinen bu yöntem zaman içerisinde kaybolan elastikiyet kaybını tedavi eder.
Cilt problemlerinde mimik kırışıklıklarının yanı sıra birçok farklı alanda da kullanılan ameliyatsız yüz germe yöntemi, oldukça kısa süre içerisinde iyileşme gösterir. Ameliyatlı germe işlemlerine göre daha ekonomik yapıya da sahip olan yöntem, ağrısız oluşu sayesinde hastaların ilgisini çekmektedir. Siz de mimik kırışıklıkları ve daha pek çok alanla ilgili uzman görüşünden faydalanmak isterseniz Op. Dr. Sedat Baş ile iletişime geçebilirsiniz.