Meme estetiği daha yaygın olarak bilinen ismi ile meme dikleştirme, estetik cerrahi için büyük bir taleptir. Neden meme estetiğine ihtiyaç duyulur?

Meme küçültme yöntemi ile elde edilen meme hacim küçültme ameliyatı, çok hacimli ve sarkık bir memenin boyutunu küçültmenizi veya meme asimetrisini düzeltmenizi sağlayan plastik ve estetik bir ameliyattır.

Meme küçültme sırttaki ağrı, servikal bölge, bel ve meme bölgesi ağrıları, baş ağrıları, solunum problemleri, dermatit ve sütyen kayışlarına uygun olarak meme altı kıvrımı gibi aşırı meme hacmine bağlı rahatsızlıkların giderilmesine de olanak sağlar. Çok büyük göğüslerin kıyafet seçiminde, spor faaliyetinin performansında, cinsel yaşamında veya kadının sosyal alanında neden olabileceği sınırlamalardan kaynaklanan estetik ve psikolojik sorunların yanı sıra  meme estetiği, meme sarkması  veya meme başının şeklini ve boyutunu küçültmek ve değiştirmek isteyen kadınlar için endikedir .

Göğüs pitozu çeşitli faktörlere bağlı olabilir: cilt özellikleri, yağ bileşeni, glandüler bileşen, hamilelik, emzirme, şiddetli ve ani kilo kaybı, yaşlanma, menopoz vb.

Meme Ptozis meme ve meme altı kat meme-areola kompleksi konumunda gevşemesi bağlı olarak dört farklı derecelerde sınıflandırılabilir. Meme pitozisinin cerrahi tedavisi, fazla derinin eksizyonu, daha yüksek bir pozisyonda tespit ile bezin katlanması, areola-meme başı kompleksinin daha üstün bir pozisyona taşınması ve protezlerin olası yerleştirilmesidir.

Göğüs Büyütme ve Göğüs Küçültme Ameliyatları Kimler İçin Uygundur?

Bu tip ameliyatlara ihtiyaç duyan kadınlar özellikle hamilelik, emzirme, yerçekimi ve yaşlanma gibi etkenler nedeniyle memeleri orijinal şeklini ve hacmini kaybetmiş olanlardır. Meme dikleştirme normalde meme implantları olmadan yapılır, ancak bazı durumlarda anatomik, yuvarlak veya ergonomik Mentor, Motiva veya Polytech implantlar kullanılabilir.

Meme küçültme, göğüsleri çok büyük olan aşağıdaki gibi sorunlara neden olabilen kadınlar için endikedir:

  • Özellikle boyun ve bel bölgesinde sırt ağrısı çekenler için,
  • Göğüs bölgesinde ağrı olanlar için,
  • Solunum Problemleri olanlar için,
  • Göğüs altı kıvrımında ve sütyen kayışlarında ülserasyon,
  • Kadınları günlük yaşamda ve / veya spor ve cinsel aktivitede etkileyebilecek psikolojik ve sosyal sorunlar…

Büyük Göğüs ve Kanser Etkisi

Çok büyük göğüsler, bazı kadınlarda olası meme kanseri lezyonlarının tanısal ve takibinde zorluğa neden olabilmekte ve meme hacminin küçültülmesi ile meme küçültme ameliyatı, çıkarılan hacim yüzdesi olarak meme kanseri görülme sıklığının da azalmasına olanak sağlamaktadır.

Meme Küçültme ve Meme Büyütme Ameliyatları Riskleri Nelerdir?

Me küçültme ve göğüs büyütme genellikle mükemmel sonuçlar veren, hem hasta hem de bunu yapan cerrah için büyük memnuniyet veren nispeten karmaşık bir cerrahi prosedürdür. Bu tip ameliyatlar, meme şekillendirme konusunda deneyimli ve lisanslı tesislerde plastik cerrahi uzmanı tarafından yapıldığında sonuçlar genellikle çok iyidir. Bununla birlikte, komplikasyonların (kanama, enfeksiyon) seyrek olduğu, ancak yine de meydana gelebildiği ve ancak ameliyatın usulüne uygun olarak yetkilendirilmiş tesislerde bir uzman tarafından yapılması durumunda kolayca çözülebildiği gerçek bir cerrahi prosedürdür.

Ancak komplikasyon riskini azaltmak için cerrahın ameliyattan önce ve sonra size vereceği tavsiye ve talimatlara dikkatle uymanız gerekir. Sigara içenler sigara kullanımlarını azaltmalıdır çünkü sigara içmek komplikasyon riskini artırabilir ve iyileşmede gecikmelere neden olabilir.

 

Leave a reply