En sık tercih edilen estetik operasyonlardan biri silikon implant ile meme büyütmedir. Buna rağmen operasyon geçiren hastaların karşılaştıkları belli başlı problemler mevcuttur. Hastaların en çok karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi dalgalanma, bir diğer adıyla rippling deformitesidir. Ameliyatın üzerinden aylar veya yıllar geçtikten sonra memelerin üzerinde dışarıdan da anlaşılabilecek bir dalgalı görüntü oluşur.
Öne eğilirken, ayakta dururken ve hatta hareketsizken bile belli olabilen bu durum, farklı boyutlarda meydana gelebilir. Göğüs silikonu üzerinde oluşan dalgalanmanın boyutu sadece hastanın dokunarak hissedebileceği kadar hafif bir düzeyde de olabilir. Dalgalanma sorunu genel olarak memenin üst taraflarında ve göğüs kafesiyle memenin birleştiği alanlarda gözlenir. Bu sorun sağlık açısından herhangi bir problem yaratmasa da görünüm açısından can sıkıcı bir gelişmedir.

Silikon Memede Dalgalanma Neden Olur?

Silikon memede dalgalanma deformitesi oluşmasının pek çok farklı nedeni bulunur. Silikon implantlar çoğunlukla yumuşak bir esnek yapıya sahiptir. Bu sayede doğal meme hissi yaratması amaçlanır. Fakat implantların bu yapısı dalgalanma sorununun oluşmasına neden olabilir. Silikon implantlarda dalgalanma probleminin önüne geçmek için implantın içerisindeki jelin çok yumuşak olduğu modeller geliştirilir.
Dalgalanma sorunu yaşayan hastaların ortak noktalarından bir diğeri silikon implantın üzerini örten yumuşak doku tabakasının olması gerekenden ince olmasıdır. Dalgalanma deformitesi genel olarak zayıf hastalarda ve implantın kasın yerine meme dokusu altına yerleştirildiği kişilerde meydana gelir. Operasyondan sonra belirli bir süre dalgalanma sorunu görülmezken, zamanla meme dokusuna uygulanan basınç sonucu rippling problemi baş gösterebilir.
Silikon implant yerleştirme operasyonlarından önce memenin alt kısmında bir cep oluşturulur. Bu cebin hacmi genel olarak implantın boyutunda olarak güçlü bir kavrama gerçekleştirir. Bununla birlikte cebin olması gerekenden geniş yapılması ya da zaman içerisinde baskı veya masajla kılıfının genişlemesi, implantın hareket etmesine neden olur. Bu hareketlenme sonucunda meme derisinde dalgalı bir görünüm meydana gelir. Rippling problemi ayrıca implantın büyük hacme sahip olmasından da kaynaklanabilir. Silikon implantların boyutunun büyük olması ağırlığın da yüksek olmasını beraberinde getirir. Yüksek ağırlığın yaptığı baskı sonucu implant gevşeyerek sarkma yapabilir.

Kimlerde Dalgalanma Deformitesi Daha Sık Olur?

Rippling sorunu birçok farklı nedenden dolayı oluşabildiği için hasta skalası da oldukça geniştir. Bununla birlikte bu problemin görülme ihtimalinin görece daha yüksek olduğu hasta tipleri de mevcuttur. Dalgalanma deformitesinin zayıf ve meme dokusu ince hastalarda görülme olasılığı kalın dokuya sahip hastalara oranla daha fazladır. Silikon implantın kas üstü ve meme altı planda uygulandığı hastalarda da rippling görülebilir. Aynı zamanda yuvarlak silikon implantlarda damla olanlara göre daha yüksek oranda bu sorun meydana gelir. Dalgalanma deformitesinin yoğun olarak görüldüğü bir diğer nokta silikonun çok yumuşak yapıda olduğu işlemlerdir. Ayrıca silikon implantın büyük hacimli olması da rippling oluşmasının ihtimalini artırır.

Dalgalanma Deformitesi Olmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Silikon memede rippling sorunu yaşama ihtimalini belirli noktalara dikkat ederek azaltabilirsiniz. Her şeyden önce doğru bir uzmanla görüşmek rippling ve diğer sorunlarla karşılaşma ihtimalinin düşük olmasını sağlar. Operasyon sırasında yerleştirme öncesi meme dokusuna göre bir cebin hazırlanması ve implantın cebin boyutuna göre hazırlanması gerekir. Meme derisinin gevşek veya sarkmış durumda olduğu hastalarda büyük hacimli implant yerleştirilebilir. Daha sonra meme dikleştirme işleminin yapılması dalgalanma deformitesinin oluşma ihtimalini büyük oranda azaltır. Doğru tercihlerin uygulandığı hastalarda uzun yıllar boyunca rippling problemi görülmeden istenilen görünüm korunabilir. Siz de istediğiniz görünüme sorunsuz bir şekilde ulaşmak ve aklınıza takılan soruları alanında uzman kişilere sormak istiyorsanız, sedatbas.com adresini ziyaret ederek istediğiniz cevaplara ulaşabilirsiniz.

Leave a reply