Meme estetiğinde en sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olan silikon protezler, göğsün istenen büyüklüğe ulaşmasını sağlar. Fizyolojik silikon protezleri uzun ömürlü kullanım sunsalar da farklı nedenlerden ötürü zaman içerisinde hacim kaybı yaşama, dalgalanma ve kayma gibi problemler baş gösterebilmektedir.
Silikon memede en sık yaşanan problemlerden bir tanesi olan kayma için bazı noktalara dikkat edilebilir. Kayma deformitesinin nedenleri, hangi hastalarda sık görüldüğü ve alınabilecek önlemleri inceleyerek siz de arzu ettiğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Silikon Memede Kayma Neden Olur?

Silikon meme operasyonu isteyen hastaların en sık akıllarına takılan noktalardan bir tanesi, silikonda kayma ihtimalidir. Silikon deformitesi ve kaymanın nedenleri operasyona ve hastaya göre farklılık gösterir. Bununla birlikte silikon meme protezinin kaymasında iki temel neden ön plana çıkar.
Estetik operasyonda memeye yerleştirilen cep içerisine konulan silikon protezin kayma nedenlerinden bir tanesi cep boyutunun uyumsuz olmasıdır. Operasyon sırasında meme içerisine yerleştirilen cebin olması gerekenden biraz büyük olduğu durumlar, protezin kaymasına neden olabilir. Büyük açılan cep içerisinde zaman içerisinde yer değiştiren silikon protez, estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü yaratır. Bu problem basit bir cerrahi operasyonla düzeltilmekte ve silikon protezin sabit kalması sağlanabilmektedir.
Silikon memede kayma probleminin görülmesindeki nedenlerden bir diğeri, silikon proteze karşı vücudun tepki vermesinden kaynaklanır. Ameliyatın ardından belirli bir süre geçtikten sonra ortaya çıkan bu problemde vücudun gösterdiği reaksiyon, protezin etrafının bir kapsülle kaplanmasına neden olur. Bu oluşan kapsül sabit bir şekilde durabilir ya da sıkışma durumuna yol açabilir. Sıkışmanın oluştuğu kapsüllerde meme protezi yer değiştirerek kayma problemiyle hastaları karşı karşıya bırakabilir. Kapsül sıkılaşması ile oluşan kaymaların düzeltilmesinde ikinci bir operasyona ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kimlerde Kayma Deformitesi Daha Sık Olur?

Silikon memelerde kayma deformitesinin oluşması hastaya ve operasyona bağlı olarak görülse de, bu problemin daha sık gerçekleşmesinde öne çıkan belirli noktalar mevcuttur. Meme protezi operasyonu öncesinde doktorunuzla detaylı bir şekilde görüşerek istediğiniz sonuçları anlatmanız oldukça önemlidir. Bu süreçte hazırlanan cebin silikon protezle eş boyutta olması kayma deformitesi yaşanma ihtimalini büyük oranda azaltır.
Silikon protezlerde kayma deformitesinin sık görüldüğü hastaların gevşek yapıda bağ dokusuna sahip oldukları gözlenir. Doku yapısının gevşek şekilde olması memenin protezi güçlü bir şekilde tutamamasına neden olabilir. Bu nedenle bağ dokularının gevşek olduğu hastalarda operasyon sonrasında belirli bir süre geçtikten sonra bu problemin görülme ihtimali, sıkı bağ dokusuna sahip olan hastalara oranla daha yüksektir.
Kayma deformitesinin daha sık görüldüğü hastaların ortak noktalarından bir diğeri ise göğüs kaslarının spor veya gereklilik nedeniyle erken bir zamanda zorlanmasıdır. Operasyon sonrasında kasların zorlanmaması gerekir. Bu noktada doktorunuzla görüşerek hangi egzersizleri, ne kadar süreyle yapmamanız gerektiğini görüşebilir ve kayma deformitesi ihtimalini düşürebilirsiniz.

Silikonda Kayma Olmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Silikon protezlerde kayma olmaması için belli başlı noktalara dikkat edilmesi bu problemle karşılaşılma riskini azaltır. Silikonda kayma olmaması için göz önünde bulundurabileceğiniz hususlardan bazıları şu şekildedir:
• Doktorunuzla yaptığınız görüşmelerde sizin için uygun boyutta cep ve protez tercihi yapılmalıdır.
• Operasyon sonrasında göğüs kaslarınızı belirli bir süre boyunca zorlamamanız protezin sağlıklı bir şekilde yerleşmesini sağlar.
• Memeye yerleştirilecek protezin kalitesinin yüksek olması, kayma ve diğer problemlerin riskinin azalmasını sağlar ve uzun ömürlü kullanım sunar.
• Meme silikonu yerleştirildikten sonra 3 ve 6 ay arası pektoral adele hareketleri yapılmaması önerilmektedir.

Siz de silikon meme operasyonu ve estetikle ilgili diğer konularda aklınıza takılan her şey için Op. Dr. Sedat Baş ile iletişime geçebilir, sorularınıza uzman görüşüyle yanıt bulabilirsiniz.

Leave a reply