Antik Yunan döneminden beridir kullanımda olan sütyenlerin, görünüm üzerinde olduğu gibi metabolizma üzerindeki etkileri de merak ediliyor. Kıyafetlerin içerisinde toparlayıcı, dolgunlaştırıcı ve biçimlendirici özellikleri ile tercih edilen ürünler son yıllarda ceket içi kombinler ve spor kıyafetleri ile de başlı başına bir parça olarak kullanılıyor. Günlük hayatta sürekli kullanılan sütyenlerle ilgili akla gelen soruların başında göğüslere zarar verip vermeyeceği geliyor.
Kimi zaman aksesuar kimi zaman da korse gibi sıkılaştırma görevi gören sütyenlerin meme yapısına çeşitli etkileri bulunuyor. Fazla sıkı ve rahatsız sütyenler bel, boyun ağrısı, meme ağrısı ve ciltte tahriş gibi sonuçlar doğurabiliyor. Bunun yanı sıra kan dolaşımını yavaşlatan ve kas dokusunu kilitleyen ürünler memenin doğal yapısını bozabiliyor. Hassas meme ucu dokusunu spor ya da hareket halinde iken tahriş edebilen sütyenler ise sürtünmeye bağlı cilt deformelerine neden olabiliyor. Bu durumda her sütyen kullanımının olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünmek yerine doğru sütyen seçiminin gerekliliği ön plana çıkıyor.

Sütyen Takmak Zararlı mı?

Sütyen kullanmanın doğrudan zararlı ya da faydalı olduğuna dair bir bilgi yok. Sütyenin kas iskelet sistemi üzerindeki etkisi kullanılan modelin niteliklerine ve vücut tipine göre değişim gösteriyor. Büyük cup ölçüsü bulunan bedenlerde sütyen kullanımı gün içerisinde oluşabilecek destek ihtiyacını gidermeye yardımcı oluyor. Ancak yanlış kullanımlarda omuzlarda çökmeler, sırt ağrısı ya da cilt tahrişlerine yol açabiliyor. Arzu edilen estetik görünümü elde edebilmek için göğüslerin rahatsız kalıplara sokulması sarkma, kızarma gibi sonuçlar doğurabiliyor.
Spor ve egzersiz sırasında sütyen kullanımı ise araştırmacılar tarafından öneriliyor ancak bu durumlarda kullanılan sütyenlerin de üst, alt ve yanlardan destek sağlayan ve emici özellikte materyallerden üretilmiş olması gerekiyor. Aşındırmayan ve askıları esnemeyen ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilirken boyun, bel ve omurga sistemini destekler nitelikte ürünler öneriliyor. Büyük göğüslü bireyler için özellikle askı basıncının ve rahatsızlık hissinin de minimumda olduğu ürünlerin kullanımı ön plana çıkıyor.

Sütyen Takmak Göğsü Küçültür mü?

Konuyla ilgili merak edilen sorular arasında sütyen takmanın göğüs küçültme etkisinin olup olmadığı da yer alıyor. Özellikle gelişim çağındaki bireylerde dar ve korsaj etkisi bulunan sütyenlerin takılması göğüslerin büyümesini engelliyor. Ancak gelişim süreci tamamlanmış bedenlerde sütyen kullanımının göğüs küçültme etkisi oldukça az. Sıkı ve dar sütyen kullanımı ile elde edilen görünüm memeyi küçük göstermek isteyenler için geçici bir çözüm oluştursa da uzun vadede kalıcı bir etkisi bulunmuyor. Sütyen kullanımının meme küçültme etkisi bulunmuyor ancak operasyon sonrası özel sütyenlerin kullanımı hekimler tarafından tavsiye ediliyor. Sonuç olarak sütyen kullanımı; göğüs küçültme, dikleştirme ya da belirli bir kalıba getirme gibi etkileri öngörülmüyor.

Op. Dr. Sedat Baş Estetik ve Plastik Cerrah Yardımı ile Hayalinizdeki Görünüm

Meme küçültme için harici yöntemler ve mitler yerine onaylanmış medikal uygulamalar ön plana çıkıyor. Meme küçültme için alternatif çözümler Estetik ve Plastik Cerrah Sedat Baş güvencesi ile sunuluyor. Meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme gibi taleplerinizi rahatsız edici ve uzun vadede çözüm sağlamayan sütyen kullanımları yerine tercih edebilir; kendinizi profesyonel sağlık ekiplerine emanet edebilirsiniz. Op. Dr. Sedat Baş Estetik ve Plastik Cerrah meme estetiği operasyonlarının ardından mutlu ve kendinden emin misafirlerini ağırlamaktan mutluluk duyuyor. Siz de arzu ettiğiniz görünüme kavuşmak için kesin ve gelişmiş yöntemler kullanmak için meme yapınıza ve aradığınız niteliklere özel operasyonlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://acikerisim.deu.edu.tr/xmlui/handle/20.500.12397/7676

https://www.researchgate.net/publication/332876337_Eriskin_Doneminde_Sik_Karsilasilan_Kas-Iskelet_Sistemi_Yaralanmalari_Onlenmesi_ve_Yonetimi

Leave a reply