Yüz Gerdirme Ameliyatının Kalıcılığını Arttıracak Öneriler

Yaşın ilerlemesiyle birlikte genç ve dinç görünme isteği de aynı orantıda artmaktadır. Genç görünmenin operasyon gerektiren ve gerektirmeyen yöntemleri bulunuyor. Bunun için tercih edilen yöntemlerin en etkilisi de yüz gerdirme işlemidir.  Yüz germe işlemini destekleyen ve daha etkili görünmesini sağlayan işlemler vardır. Bunların birkaçı; Kaş kaldırmak, alındaki çizgileri azaltılması ya da yok edilmesi, dudakların dolgunlaştırılması, cilt için mezoterapiler ve dermapen gibi işlemlerdir.

  • Yüz Gerdirme Ameliyatında Yaş Sınırı Var mı?

Bu işlem için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Hastanın yüzünü yaşlanmış ve yorgun hissetmesi söz konusuysa ve muayenede doktor bu durumu destekleyen bulgulara erişiyorsa  ameliyatla ya ad ameliyatsız yüz germe işlemleri hastanın beklentilerine ve ihtiyacına bağlı olarak uygulanabilir. Ameliyatsız yöntemler arasında dolgu,botulinum toksin uygulaması, hücresel tedavi, mezoterapi ve dermapen gibi işlerler sayılabilir.

  • Yüz Gerdirme Ameliyatı Sonrası Yüz Ne Kadar Gençleşir?

Operasyondan önce hastanın yüz hatlarında yaşlanma belirtileri görülen yerler saptanarak ameliyat planlanıyor ve işlem sonrası hasta 5-10 yaş daha genç görünüyor. Bu ameliyatlar yaşlanmayı durdurucu ameliyatlar değildir. Yaşlanmaya kaldığınız yerden devam edersiniz. Bu ameliyatlar daha dinç ve fresh görünmenizi ve yaşlanırken sağllıklı görünmenizi sağlar.

  • Yüz Gerdirme Ameliyatının Kalıcılığı Ne Kadar?

Alanında uzman bir doktor tarafından bu işlemin gerçekleştirilmesi sonrası yüz gerdirme işlemi kişinin yaşam standartlarına bağlı olarak 5-10 yıl kalıcı etki bırakıyor. Sigara, stres, düzensiz uyku, sağlıksız yaşam, fazla güneşe maruz kalma, egzersiz yapmama gibi durumlar kalıcılığı etkileyen faktörler, dolayısıyla kişi yaşam koşullarını iyi anlamda değiştirmediği sürece yüz gerdirme işleminin kalıcılığı azalabilir.

  • Yüz Gerdirme Ameliyatının Kalıcılığı Nasıl Arttırılır?

Öncelikle kişinin yaşam koşulları iyi değilse değiştirmesi gerekiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenme, sigarayı bırakma, düzenli egzersiz yapma, stresten uzak durma bunların başında geliyor. Bir diğer önemli husus da; operasyon sonrası yüzüne yaptırması gereken küçük işlemleri aksatmamak. Botulinum toksin uygulaması zamanında uygulanması, gerekli görüldüğü takdirde dolgu yapılması ve doktor önerisinde hücresel tedavinin aksatılmaması, ayrıca yüzün güneş ışığından iyi korunması gerekiyor. Bunun dışında yüzün düzenli olarak nemlendirilmesi ve cilde iyi bakılması da şart. Buna ek olarak düzenli doktor muayenesi de yapılmalıdır.

  • Yüz Gerdirme Ameliyatından Sonra Ne Zaman Normale Dönülür?

Günümüzde plastik cerrahi tekniklerinin gelişmesiyle birlikte kullanılan endoskopik cerrahi yöntemi sayesinde dokulara verilen zarar minimuma indirilmiştir. Bu sayede iyileşme süresi de kısalmıştır, hastalar artık daha hızlı iyileşmektedir. Operasyon sonra hastaneden bir gün kalındıktan sonra hastalar 4-5 gün içinde normale dönmeye başlıyor. Yüze yapılan işlemlerin sonuca ulaşması ise en az 3 ay sürebiliyor.

  • Ameliyat Sonrası Ciltte Oluşan Değişiklikler

Kişinin kemik yapısı kalıcı olarak değiştirilmediğinden yüz yapısı da değiştirilmiyor. Fakat yüzü daha genç, canlı ve daha az yorgun görünüyor. Ameliyatta dokular 3 boyutlu olarak şekillendiriliyor, cildin altında bulunan bağ dokusu, mimik kasları ve aşağıya doğru gevşeyen dokularına ulaşılarak bağ dokuları olması gerektiği yere doğru yukarı taşınıyor. Endoskopik yöntemle yapılan bir yüz germe ise kesi izleri saçın içerisinden 1-2 santimlik oldukları için dışarıdan görünmüyor. Klasik yöntemde ise kulak arkasında ve önünde doğal çizgiler yerinde oluyor ve iyileştikten sonra kısa süre içerisinde görünmüyor ve daha sonra kayboluyor.

  • Yüz Gerdirme Ameliyatında İstenilen sonuç alınamaz İse Düzeltilebilir mi?

İlk operasyonda istenilen sonuç alınamadıysa ameliyatsız yüz germe yöntemleri ile desteklenebilir veya tekrar yüz germe revizyonları yapılabilir. Ayrıca 5-10 sene sonra ameliyatın etkileri geçmeye başlayınca da daha küçük ameliyatlarla mevcut sonuç daha iyi hale getirilebilir.