Yüz Germe İçin Uygun Yaş Aralığı Nedir?

Estetik kavramı hayatımızda oldukça yer etmiş bir kavramdır. İnsanlar genç, dinamik ve canlı gözükmeyi artık daha fazla önemsemeye başladı. Özellikle kadınlar bu konu da kendilerine daha fazla özen göstermektedir. Kusursuz görünmek her kadının hakkıdır. Zamanla yaşın ilerlemesi ile çizgilerin belirginleşmesi, derinin sarkması ve kırışıklar kadınlar için bir sorun olmaktadır. Bunun için çeşitli kozmetik ürünler, kremler, serumlar kullanılsa da yine de yüz germe operasyonları gibi etkili sonuçlar vermemektedir. Bu nedenle yüz germe operasyonları daha fazla tercih edilir duruma geldi.

Belirli bir Yaş Aralığı Olmalı mı?

Yüz germe operasyonları genellikle yaş ilerlediğinde tercih edilen cerrahi bir işlemdir. Ancak bazen cerrahi işlemler olmadan (botulinum toksin uygulaması, lazer, dolgu, radiofrekans gibi) yeterli olsa da bazen de cerrahi işlemlere ihtiyaç duyuluyor. Çünkü cerrahi olmayan işlemler belli yaş dönemine kadar yeterli olsa da özellikle 50 yaş sonrası cerrahi işlemler daha çok tercih ediliyor.

Yapılan cerrahi işlem yalnızca kulak önünde yapılır ve germe işlemi daha az yapılırsa bu mini yüz germe olarak adlandırılır. Bu cerrahi işlemin tercih edilme sebebi ameliyat bölgesini da az tutarak süreci hızlanmaktır. Ancak bu işlem 40 ile 50 yaş arası tercih edilir. Bu yaş aralığından sonra özellikle çene bölgesinde deri sarkması daha yoğun olacağından 50 yaş üstü hastalarda uygulanmaz.

Yüz germe ameliyatları daha çok 45 ile 55 yaş aralığında tercih edilir bunun öncesinde ise cerrahi olmayan müdahalelerle sorun giderilebilir. Bu nedenle ameliyat cerrahi bir işlem olduğundan çok gerekli olmadıkça söz konusu yaş aralığı tercih edilmelidir.

Yüz Germe İle İlgili Merak Edilenler

Yüz germe işlemi cerrahi bir uygulamadır. Bu nedenle uzman bir doktor tercih etmeniz gerekir. Botulinum toksin uygulaması, dolgu ve lazer cerrahi bir işlem değildir. Ancak bunun için de uzman biriyle çalışmanız gerekmektedir. Çünkü sonuçta vücudunuzun en değerli parçası yüzünüzü emanet edeceksiniz.

Yüz germe işlemi tamamlandıktan sonra iz kalıp kalmayacağı bir merak konusudur. Kulak çevresinde olduğundan belli olmaz. Ancak işlem sonrası daha belirgin olacağından bu dönemde izleri kapatmak amaçlı saçınızı uzatmakta fayda olacaktır. Ayrıca bu dönemde sigara ve alkolden uzak durmak sağlığınız için önemli olacaktır. Operasyondan sonra 30 ile 40 gün arasında saç boyatılması önerilmez. Bu nedenle saçınızı ameliyattan 10 gün önce boyamanız gerekir. Bu dönem de Kendinize son derece dikkat etmelisiniz. Kozmetik ürünlerinden, spordan, ev işlerinden bir süre uzak durmanız gerekecektir.

Yüz Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yüz germe ameliyatı yaklaşık olarak 5 ile 7 saat arasında değişebilir. Ameliyat sonrası buz uygulaması yapmak son derece önemlidir. Yüzünüzdeki ödemin atılmasında size yardımcı olacaktır. Operasyon sonrası iyileşme süresi ise 3 ile 6 hafta sürebilir. Bu dönemde doktorunuzun tavsiyelerini harfiyen uygulamak zorundasınız. İyi ve genç görünmek için yaptırdığınız bu işlem sizi 10-15 yaş genç gösterir ve yaklaşık 10 yıl boyunca kalıcı bir etki yaratır.

Yüz germe ameliyatı profesyonel bir işlem olduğundan mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Ameliyat sonrası komplikasyonlara maruz kalmamak için ise doktorumuzun önerilerini dikkate almalı ve ameliyat sonrası uygulamanız gereken süreci dikkatli bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir.