Yüz İmplantları nedir?

Yüz implantları, yüzün fiziksel yapısını güçlendirmek ve belirli özelliklerini iyileştirmek için tasarlanmış, insan dokuları ile uyumlu, kişiye özel üretilen katı malzemelerdir. Çene implantları veya yanak implantları olarak da bilinen yüz implantları, yüz hatlarını belirginleştirmek, yeniden yapılandırmak veya genç bir görünüm kazandırmak için tasarlanmıştır. Yüz implantı prosedürü, sentetik materyallerin deri altındaki dokuya veya kemiğe yerleştirilmesini içerebilir. Çeşitli boyut ve stillerde bulunan, yüze kontür ve orantı kazandıran yüz implantları, çene genişletmek, elmacık kemiklerini belirginleştirmek, yırtılan dokuları tamamlamak için veya yapılan bir yüz ameliyatı sonucunda kullanılabilirler.

İmplant Nedir?

Yüz implantları, çene, burun, yanaklar ve burun kenarı dahil olmak üzere yüzdeki farklı alanların boyut ve görünümünü iyileştirmek için kullanılan katı, önceden şekillendirilmiş, üç boyutlu nesnelerdir. Yüz implantı, yüze estetik sağlamak için silikon gibi sentetik malzemelerin kullanıldığı ve genellikle kişinin çenesine, yanaklarına veya elmacık kemiklerine uygulanan bir prosedürdür. Yüz implantları, yüzün belirli bölgelerini yeniden yapılandırır ve yüz hatlarını belirginleştirerek daha çekici bir görünüm oluşturmanın yanı sıra, yüzdeki sarkma ve çukurlukları azaltır. Yüzün doğal özelliklerini geliştirip güçlendiren implantlar, hoş bir simetri ve dengeli bir ifade oluşturur.
Silikon veya polietilenden yapılan ve kozmetik cerrahide kullanılan yüz implantları, insan dokularına uyumlu olarak üretilirler. İmplantlar, küçük kesiler aracılığıyla yüze kolayca yerleştirilebilen malzemelerden yapılır. Yüz implantları, ağız içinden veya çene altından küçük kesilerden yerleştirilebileceği gibi silikon implantlar direkt olarak da yerleştirilebilir, polietilen implantlar ise genellikle kemiğe sabitlenir. Yüz implantı operasyonu, işlemin kapsamına, hastanın ve cerrahın tercihine göre, lokal veya genel anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi bir ile üç saat arasında değişebilir.

Yüz İmplantları Hangi Durumlarda Uygulanır?

Maksillofasiyal veya plastik cerrah, yüz hatlarını estetik olarak iyileştirmek, orantıyı düzeltmek ve yaralanma veya kalıtsal özelliklerden kaynaklanan dengesizlikleri düzeltmek için yüz implantı kullanabilir. Çene cerrahisi gerektiren durumlar, implant öncesinde değerlendirilmelidir. Yüz implantı uygulamasının söz konusu olduğu durumlar şöyle sıralanabilir:
• Zayıf, çekik bir çeneniz varsa ve çenenizin çıkıntısını artırarak profilinizin görünümünü iyileştirmek istiyorsanız,
• Yüzünüzü çerçevelemeye veya boynunuzu ayırt etmeye yardımcı olması için çene hattınızı belirginleştirmek için,
• Yanaklarınızın belirginliğini ve dolgunluğunu artırmak istiyorsanız,
• Yaşlanmayla bozulan yüz yapınıza kontur ve orantı kazandırmak için,
• Yaralanma nedeniyle veya doğuştan gelen yüz asimetrisi veya şekil bozukluklarını düzeltmek için implant yapılabilir.
Operasyonundan gerçekçi beklentilere sahip olmak ve genel olarak sağlık durumunun iyi olması da yüz implantı uygulaması için gerekli koşullar arasında yer alır.

Yüz İmplantları Hangi Bölgelere Yapılır?

Yaygın olarak yanak ve çeneye uygulanan yüz implantları ayrıca, burun, orbital (göz çevresi) ve temporal (kafatasının yanları) alanlarda da kullanılır. Bölgesel uygulanan yüz implantı, genel yüz yapısını iyileştiren bir etkiye sahiptir. Yüz implantları şöyle gruplanabilir:
• Çene implantı: Çene çizgisi boyunca geriye doğru uzanan yatay, dikey ve kare genişlik sağlayan birçok farklı stilde uygulanan yüz implantlarıdır.
• Çene ucu implantı: Çenenin arka kısmını güçlendirerek daha güçlü ve belirgin bir çene oluşturmak üzere genişleyen türde veya dikey olarak uzayan çene ucu implantı uygulanabilir.
• Burun implantı: Tek başına uygulanabildiği gibi sıklıkla genel burun şekillendirme ameliyatının bir parçası olarak kullanılır.
• Göz çevresi implantları: Göz altı çukurlarının dolgunlaştırılması veya infraorbital kenarın kalıcı olarak güçlendirilmesi için uygulanır.
• Dudak implantları: Yumuşak, süngerimsi silindirik bir implanttan yapılan dudak implantları, dudakların yumuşak doku hissini taklit edecek şekilde tasarlanır.
• Yanak implantı: Elmacık kemiği implantı veya alt tarafındaki alanı büyüten yüz implantı olarak farklı şekilde uygulanan yanak implantları mevcuttur.

Yüz İmplantı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz implantı operasyonu sonrası iyileşme süresi kişiden kişiye farklılaşabilir. Prosedür uygulanan çoğu kişi, bir iki hafta içinde normal hayatına geri dönse de, iyileşme süresi altı ila on iki hafta arasında değişiklik gösterebilir. Ameliyatın ardından bir veya iki gün boyunca hafif ile orta derecede rahatsızlık hissedilebilir, ameliyat sonrası morluk ve şişlik görülebilir. Hastanın en az bir hafta boyunca yüzünü kırk beş derecelik açıyla yukarı bakacak şekilde yaslaması gerekebilir.
İyileşme sürecinde beslenme, bir veya iki gün boyunca yalnızca sıvı içeren bir diyetle sınırlı tutulabilir, on gün kadar hafif bir diyetle beslenmek gerekebilir. Yüz hareketleri geçici olarak kısıtlanabilir ve iyileşme döneminde aşırı güç kullanmamak veya ameliyat bölgesi ile temastan kaçınmak önemlidir. Yaygın olarak çözünebilir dikişler kullanılır, bununla birlikte, diğer dikişler, işlemden sonraki iki hafta içinde alınır. Cerrah tarafından tavsiye edilen bakım talimatları, kompresyon giysisi giymek, drenlerin bakımı, reçete edildiğinde antibiyotik almayı, güvenli olan aktivite seviyesi ve türü hakkında bilgileri içerebilir.
Siz de yüzünüze çekici bir yapı ve kontur kazandırmak veya yüzünüzde daha genç ve dengeli bir görünüm elde etmek istiyorsanız, Op.Dr. Sedat Baş Estetik ve Plastik Cerrah bilgi ve tecrübesinden faydalanmak üzere size uygun bir yüz implantı prosedürü için danışabilirsiniz.