Yüz Tipinize En Uygun Burun Şekli Nasıl Belirlenir?

Kas, kemik, kıkırdak ve bağ dokusundan oluşan burun; koku almadan nefes almaya, kulağın işitme ve denge fonksiyonlarından ses oluşuma kadar vücut fonksiyonları için pek çok önemli göreve sahiptir. Burnu özel kılan bir diğer önemli faktör de yüze şekil vermesi ve çekicilik kazandırmasıdır. Kişiler, burun bölgesindeki herhangi bir sorun ya da estetik kaygısı nedeniyle burun estetiği yaptırabilir.

Yüz Tipinize En Uygun Burun Şeklinin Belirlenmesi

İster burun dokusundaki bir sorundan isterse de estetik kaygıdan dolayı, her ne sebeple olursa olsun ameliyata karar verdikten sonra bir sonraki aşama burnun alacağı şekildir. Yüz tipine uygun burun için doktorunuz ameliyat sırasında hangi değişikliklerin mümkün ya da imkânsız olduğunu açıklar. Mevcut burun boyutu ve şekli ile kişinin yüz tipi ameliyatın sınırlarını belirleyen en önemli detaylardır. Tabii ki estetik cerrah, bunlara ek olarak cildin yapısı, burun kemiği ve kıkırdağın durumu gibi diğer faktörleri de göz önüne alır.
Yeni burun şeklinin çene ve yanaklarla iyi bir koordinasyon kurması, genel yüz hatlarıyla uyumlu bir görünüme sahip olması önemlidir. Aynı zamanda estetik görünümünün iyi olması kadar yeni burun yapısının tüm fonksiyonlarını yerine getirmesi de gerekir. Burun şekline karar vermeden önce teknolojiden faydalanabilirsiniz. 3D tasarım cihazları yeni burun şeklinin tasarlanmasında ve burun tipleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmanızda oldukça faydalıdır. Ameliyattan önce kendi görüntüleriniz üzerinden 3 boyutlu tasarım yapılarak size en uygun burun şekilleri bilgisayar ortamında tasarlanır. Yüzünüze en uygun burun şeklini her açıdan görüntüleyen cihazlar sayesinde ameliyattan sonra nasıl görüneceğinize dair endişeler ortadan kalabilir.

Hangi Yüz Tipine Hangi Burun Şekli Olmalıdır?

Yüz tipine en uygun burun şeklini seçerken kendi karakteristik burun şeklinin ve boyutunun optimal bir biçimde korunmasına dikkat edilir. Özellikle burun küçültme ameliyatlarında aşırı küçük burun doğal görünümü bozarak estetik açıdan hoş olmayan bir durum yaratabilir. Burun estetiği yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da cinsiyettir. Erkek ve kadınların burun şekilleri birbirinden farklıdır.
Kaş göz yapısı, kulakların duruşu, çene yapısı, burun ile dudak arası mesafe, kişinin uzun ya da kısa boylu oluşu gibi tüm kişisel özellikler detaylı incelendikten sonra burun şekline karar verilir. Alın kısmı geniş ve çene kısmı dar yüz şekline sahipseniz burnun uç kısmının küçük ve zarif bir şekle sahip olması önerilir. Bu yüz tipinde geniş burun kanatları hoş durmayabilir. Alt yüz kısmı uzun olan yüz tiplerine küçük burun planlanmaz. Aynı şekilde geniş ya da yuvarlak yüz tipine sahip olan kişilere daha geniş yapıya sahip burun tipi önerilir.

Doğru Cerrah Seçiminin Önemi

Burun estetiği ile yüzünüze en uygun burun şekline sahip olabilir ve işlem sonrasında nefes almanızda sorunlara yol açan kemik ve kıkırdak eğriliklerinden kurtulabilirsiniz. Genel anestezi altında yapılan işlemler için konusunda deneyimli bir uzman doktor ve ekibini seçmek, ayrıca tam donanımlı merkezleri tercih etmek hem ameliyatın başarısını artırır hem de olası komplikasyon riskini minimuma indirir.
Doktorunuz size hangi işlemin uygulanacağı hakkında kapsamlı bir bilgi verebilmeli ve güveninizi sağlamalıdır. Yılların deneyimi, bilgi ve birikimleri ile estetik cerrahi alanında uzman Op. Dr. Sedat Baş ve ekibinin güvenli ellerine kendinizi bırakabilir, burun estetiği ile ilgili tüm sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Ameliyat öncesi 3D tasarım cihazları ile yüzünüze en uygun burun şeklini doktorunuzla birlikte planlayabilir, hasta odaklı hizmet anlayışı ve kalitenin keyfini çıkarabilirsiniz.