Burun Estetiği İle İlgili Merak Edilen 7 Soru

Tıpta “rinoplasti” olarak geçen burun estetiği ameliyatı, burnun şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılan estetik operasyondur. Ülkemizde estetik operasyonlarda en çok tercih edilen ameliyat türüdür. Kişinin yaşamış olduğu estetik kaygı neticesinde yapılabildiği gibi; darbe, sağlık sorunları ve genetik sebeplerden dolayı da yapılabilmektedir. Aşağıda burun estetiği ile ilgili merak edilenler yer almaktadır.

Burun estetiği ne zaman yapılmalı?

Burun ile ilgili estetik kaygı yaşayan kadınlar 17, erkekler ise 18 yaşından itibaren burun estetiği olabilirler. Bunun yanı sıra darbe ve travma sonucu burun yapısının bozulması da burun estetiği için sebepler arasındadır.

Burun estetiği yaş sınırı var mıdır?

Ameliyatın yapılabilmesi için bireyin kas iskelet sisteminin yeterli gelişmesi gerekmektedir. Bu sebeple yaş sınırından çok kıkırdak ve kemik yapısının gelişimi göz önünde bulundurularak ameliyata karar verilmektedir. bu alt yaş sınırı kadınlarda 17 erkeklerde 18 dir. üst sınır kişinin genel sağlık durumuna göre belirlenir.

İdeal bir burun nasıl olmalıdır?

İdeal burun kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Her birey için ideal burun yapısı farklıdır, kişilerin yüz tipine göre değişebilen bir kavram olduğu için genellenemez. Ancak altın oran dediğimiz, doğada ve insanlarda da geçerliliği olan, bir bütün oluşturan parçaların birbirleriyle uyum içerisinde olmasını sağlayan oranlar estetikte geçerli sayılabilir. Aslında genellikle kişinin burnundaki beğenilmeyen ve istenmeyen kısımlar düzeltilince, kişinin kendisinin yüzüne uygun doğal burnu ortaya çıkar.

Yapılması planlanan burun ameliyattan önce fotoşop aracılığıyla hastaya gösterilir. Fotoşop yapma amaçlarının en önemlisi estetik yaptırmak isteyen kişiyi tanımaktır. Kişinin nasıl bir burundan hoşlandığı gerçekçi beklentilerinin olup olmadığı anlaşılmış olur. Doktorla hasta arasında geçen muhakeme sonucu yapılması hedeflenen burun şekli belirlenir. Bu şekil bir vaad değildir. ancak o belirlenen ideal şekle ulaşmak hedeflenir.

Ameliyatsız burun estetiği mümkün müdür?

Ameliyatsız burun estetiği yoktur. ameliyatsız yöntemlere burun estetiği denilemez. buruna yapılan ameliyatsız müdahaleler;  burun dolgusu, burun ucu botulinum toksin uygulaması gibi yöntemlerdir.

Burun dolgusu, fazla belirgin olmayan burun kemerleri bulunan hastalara uygulanabilmektedir. Ameliyat olmak istemeyen kişiler için idealdir, ancak etkisi kalıcı değildir.

Burun ucu botulinum toksin uygulaması, burun ile üst dudağın birleşme noktasının uç kısmındaki kasa botulinum toksin uygulanmaktadır. Bu sayede kas gevşer ve burun ucu biraz yükselir. Bu da burun dolgusu gibi etkisi kısa süreli bir operasyondur.

Burun estetiği ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyat süresi yapılacak müdahaleye göre değişebilir. Estetik kaygı dışında burunda sağlık problemi (septum eğriliği vb.) yoksa 2 ila 2,5 saat sürebilir. Burun ucunu şekillendirilme operasyonları daha kısa sürmektedir.

Burun estetiği hangi durumlarda yapılmalıdır?

Burun ameliyatı, kişide oluşan estetik kaygı durumlarında ya da burun şeklinin darbe veya travma sonucu bozulması durumlarında ya da yüksek septal deviasyonlarda burunun daha iyi nefes alabilmesi için septoplasti ile birlikte rinoplasti de yapılabilmektedir.

Burun estetiği sonrası şekli ne zaman oturur?

Burun estetiği ameliyatı sonrası yapılan müdahaleler gereği burunda ve göz çevresinde ödem ve morluk meydana gelir, bu da ameliyattan sonra burnun görüntüsünü etkiler. Genellikle 1-2 hafta içinde abartılı ödem ve şişlik iner. Ameliyattan 1 yıl sonra ise burun tam olarak görünümüne kavuşur. Bu yüzden 1 seneden sonra çekilen fotoğraflar burun estetiği için kriterdir. daha önce çekilen fotoğrafların pek anlamı yoktur.