Burun Ucu Estetiği ve Rinoplasti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Estetik ameliyatları sayesinde sorunsuz bir yüze sahip olmak mümkün hale geliyor. Burun ucu estetiği; bilhassa son yıllarda bir hayli popüler! Birçok insan; burnundaki kemerli yapıdan şikayet ediyor. Burun ucu estetiği; kemerli yapıdan ziyade farklı şikayetleri olan kişiler tarafından yaptırılır. Burun ucu genişliği veya burun ucu düşüklüğü gibi sorunlar ile karşı karşıya olanların seçimidir. Burun ucu estetiği sırasında burun kemiklerine ve kıkırdak yapısına hiçbir şekilde müdahale edilmemesi ciddi bir avantajdır.

Burun Ucu Estetiği Tip Plasti Nedir?

Burun ucundaki birtakım şekil bozukluklarının ortadan kaldırılmasını hedefleyen bir operasyondur. Diğer burun estetiği operasyonlarına kıyasla çok daha kolaydır. Ayrıca, daha kısa sürdüğünü de ifade etmek gerekir. Bir diğer adı tip plastidir.
Burun kemiğinde deformasyon ya da eğrilik olmayan kişiler tarafından tercih edilir. Bilhassa burun ön kıkırdak kısmında genişlik, eğrilik, kabalık, düzensizlik ya da burun deliği genişliği sıkıntısı olanlar için uygundur. Burun ucu estetiği sırasında hastanın burun kemiğine hiçbir şekilde dokunulmaz. Yalnızca burnun ön tarafındaki kıkırdak bölümünü istenilen görüntüye kavuşturmak hedeflenir.

Burun Ucu Estetiği Tip Plasti Kimlere Yapılır?

Tip plasti; yalnızca 20-30 dakika süren bir ameliyattır. Zannedilenin aksine ağrılı bir süreci kapsamaz. Hastaya ameliyat öncesinde burnundan birtakım ilaçlar verilir. Bu sayede, operasyonun ardından herhangi bir ağrı ya da acı hissetmesinin önüne geçilir. Sedasyon ve lokal anestezi altında yapılan güvenli bir operasyondur.
Tip plasti; burun ortasındaki septum bölgesinde herhangi bir sorun olmayan, düzgün bir burun sırtına sahip olan, basık ve geniş bir burnu olmayan, sadece burun ucunda gözle görülür bir sıkıntısı olanlar tarafından tercih edilir. Buna ek olarak, 16 yaşından büyük kızlar ve 18 yaşından büyük erkekler için uygun bir operasyondur. Kızlarda burun gelişiminin daha erken tamamlanmasından mütevellit operasyon yaşı farklılık gösterir. Bunun yanı sıra, burun ucu estetiği için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur.

Rinoplasti Burun Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti; burun ucu estetiğine kıyasla çok daha ciddi bir burun ameliyatı olarak bilinir. Rinoplasti; burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan bir operasyondur. Herhangi bir yaralanmanın sonucu olarak ortaya çıkan deformitenin onarılması, doğum kusurunun ortadan kaldırılması, burnun fiziksel görünümünün iyileştirilmesi, solunum güçlüklerinin ortadan kaldırılması hedeflenir.

Burun Ucu Estetiği ve Rinoplasti Burun Ameliyatı Arasındaki Farklar

Her şeyden önce, rinoplasti sırasında hastanın burun kemiğine doğrudan müdahale edildiğini söylemek gerekir. Ancak, tip plasti; kemik kırılmasının yapılmadığı bir ameliyattır. Bu yüzden, tip plastinin iyileşme süreci daha kısa sürer. Ayrıca, tip plasti sırasında kanama riski yok denecek kadar azdır.

Burun Ucu Estetiği Tip Plasti Avantajları

• Her şeyden önce, çok daha kısa sürede tamamlanır. Ameliyat sırasında herhangi bir zorluk yaşanmaz.
• Hasta; operasyonun ardından günlük hayatına kısa sürede kaldığı yerden devam eder.
• Burun yapısı uygun ve burun ucu eğrilikleri bulunmayan bir hasta için uygun bir operasyon olmakla beraber fiyatı da diğer estetik operasyonlara kıyasla daha düşüktür.
• Operasyonun ardından oluşan şişlikler iki gün içerisinde inmeye başlar. Hasta; yedinci günün ardından herhangi bir sıkıntı yaşamadan hayatına devam eder. Ancak, burun ucundaki hissizlik bir veya iki ay daha devam edebilir. İlk üç ay içerisinde hızlı bir iyileşme görülür. Hasta; altı ile 12 ay içerisinde sağlığına tamamen kavuşur.
• Kemik kırılması yoktur. Bu durumun bir sonucu olarak, ödem, morluk ve kanama riski çok daha azdır.